آشنایی با فرانسه (1) - از تاریخ تا ساختار سیاسی

درباره فرانسه چه می دانیم؟ وقتی اسم این کشور می آید چه چیزهایی به ذهنمان می رسد؟ شاید بیشتر از هر چیز، پاریس و برج ایفل یا ناپلئون بناپارت و یا موزه لوور. شاید هم چیزهای دیگر. در سری مطالب آشنایی با فرانسه قصد داریم درباره فرانسه حرف بزنیم و شما را به شکل دقیق تری با این کشور آشنا کنیم.

بر اساس قدیمی ترین مدارک موجود، در منطقه ای که اکنون به نام کشور فرانسه شناخته می شود، حدود ۸/۱ میلیون سال پیش انسان هایی زندگی می کرده اند. این انسان ها در مواجهه با عوامل مختلف جوی به شیوه زندگی “عشایری و شکارچی گری” روی آورده اند. کشور فرانسه غارهای زیادی دارد، همچون “لاسکو” که تاریخ اشکال روی آن برمی گردد به دوران “پارینه سنگی”.

حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش از میلاد، یعنی پس از “پایان آخرین دوره یخبندان” عادی شدن هوای این منطقه آغاز و در نتیجه باعث شده حدود ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد، این منطقه وارد “دوران نوسنگی” شود. در اواسط هزاره چهارم و سوم بود که شکوفایی و پیشرفت در زمینه های کشاورزی و جمعیتی رخ داد.

پیشینیان بخشی از مردم فرانسه “گل ها” بودند و دارای تبار “سلتی”. این قوم تا دوران فرمانروای قدرتمند “روم”، “ژولیوس سزار”، فرمانروایی خود را حفظ کردند اما به دست سزار سرنگون شدند و کشورشان به امپراتوری روم الحاق گردید.

کشور فرانسه پس از پایان قرون وسطی به یکی از برترین نیروهای منطقه اروپا تبدیل شد به شکلی که در قرون ۱۹ و ۲۰ مناطق و کلونی های تحت استعمار زیادی داشت. کشور فرانسه در طول تاریخ طولانی خود اندیشمندان، هنرمندان و دانشمندان برجسته بسیاری پرورش داده است، به طوری که برخی صاحبنظران این کشور را مرکز پیدایش و شکوفایی فرهنگ مدرن جهان می دانند.

در قرون ۱۷ و ۱۸، جامعه هنری، علمی، فرهنگی و ادبی فرانسه و نیز هنرمندان و اندیشمندانی که از نقاط مختلف اروپا به آن پیوستند، دورانی را به وجود آوردند که به نام “دوره روشنگری” از آن یاد می شود . در این دوران که یکی از درخشان ترین دوره های تاریخ بشر است، دستاوردهای اجتماعی و فکری بسیار عظیمی حاصل شد. کشور فرانسه در جهان، چهارمین کشور دارنده بیشترین “میراث جهانی یونسکو” است.

این کشور در زمینه استانداردهای بین المللی جزو کشورهای پیشرو به شمار می رود. آزادی، امید به زندگی، سلامت، تحصیلات و کلا استانداردهای بالای زندگی، باعث شده تا فرانسه یکی از کشورهای ایده ال  برای زندگی محسوب شود.

این کشور از جمله کشورهای مؤسس “اتحادیه اروپا” است. ضمنا فرانسه از کشورهای پیشرو در تأسیس “سازمان ملل متحد” بوده و یکی از پنج عضو دائمی “شورای امنیت سازمان ملل” نیز است. این کشور در چند نهاد بین المللی دیگر از جمله “ناتو”، “گروه بیست”، “گروه هشت”، “سازمان تجارت جهانی” و “سازمان همکاری اقتصادی و توسعه” عضویت دارد.

فرانسه از نظر “بودجه و هزینه های نظامی” میان کشورهای دیگر رتبه “پنجم” را دارا است. این کشور در زمینه های فرهنگ و ادبیات، صنعت و فن آوری، نظام، اقتصاد و سیاست و علوم بنیادی یکی از تأثیرگذارترین و مهمترین کشورهای جهان محسوب شده و نیز از نظر “ذخایر هسته ای” رتبه  “سوم” جهان را دارد.

کشور فرانسه جزو “‌کشورهای توسعه یافته” محسوب می شود و از نظر  “اقتصادی” رتبه “پنجم” را در میان اقتصادهای بزرگ جهان دارا است و از جهت “برابری قدرت خرید” در رتبه “هفتم” جهان قرار دارد.

حکومت فرانسه یک “حکومت متمرکز نیمه ریاستی” است. قانون اساسی این کشور بر توانبخشی رابطه دولت (شاخه اجرایی) و مجلس (شاخه قانونگذاری)  تأکید زیادی دارد. دولت به دو بخش تقسیم می شود: “ریاست جمهوری” که هر پنج سال با رأی مستقیم مردم برگزیده می شود و ریاست شاخه اجرایی را عهده دار است و “نخست وزیری”. (در حال حاضر “امانوئل ماکرون”، رییس جمهور و “ادوارد فیلیپ” نخست وزیر فرانسه هستند.)

مطلب مرتبط:

آشنایی با سنگاپور – داستان عجیب جزیره‌ای ترسناک که به بهشتی جذاب تبدیل شد

همچنین، مجلس فرانسه نیز از دو بخش تشکیل می شود:

۱- “مجلس شورای ملی” که شامل نمایندگان محلی می شود و با رأی مستقیم مردم برای دوره های پنج ساله برگزیده می شوند. شورای ملی قادر است کابینه دولت را منحل کند.

۲ – “مجلس سنا” که شامل سناتورها می شود. سناتورها توسط هیئت انتخابات و برای دوره های شش ساله انتخاب می شوند. سنا قدرت قانونگذاری کمی دارد، به این ترتیب که در صورت ایجاد مشکل بین سنا و شورای ملی، اتخاذ تصمیم نهایی به عهده شورای ملی است.

در مطلب بعدی بیشتر در مورد جغرافیا، آب و هوا، فرهنگ و… فرانسه توضیح خواهیم داد.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام

Instagram has returned invalid data.

هفتستان را فالو کنید