آشنایی با فرانسه - درباره فرانسه

پس از آشنایی با تاریخ فرانسه و همچنین جغرافیا و فرهنگ این کشور در سومین مطلب از سری مطالب آشنایی با فرانسه در مورد شرایط سیاسی و اقتصادی این کشور صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با فرانسه – سیاست در فرانسه

کشور فرانسه عضو “سازمان ملل متحد” و نیز یکی از پنج عضو “شورای امنیت” این سازمان است و “حق وتو” دارد. نهادهای بین المللی بسیاری از جمله “یونسکو”، “پلیس بین الملل”، “سازمان همکاری اقتصادی و توسعه” و “اداره بین المللی اوزان و مقیاس ها”، در خاک این کشور قرارگاهی برای خود ایجاد نموده اند.

فرانسه که خود یکی از بنیانگذاران اتحادیه اروپا بوده است، پس از دوران جنگ جهانی و بعد از ملحق شدن به این اتحادیه، قدرت اصلی خود را به دست آورد. این کشور در دهه ۱۹۶۰ و پس از جنگ، تلاش کرد تا با کشور آلمان ارتباط نزدیکی ایجاد کند تا بتواند قدرت خود را افزایش دهد. گر چه آلمان پس از جنگ به ویرانه ای تبدیل شده بود اما به نظر می رسد که آلمان و فرانسه به اتفاق هم، بهتر توانستند به سازندگی کشور خود بپردازند.

کشور فرانسه که از اعضای “ناتو” (پیمان آتلانتیک شمالی) است، بعد از نزدیک شدن ارتباط انگلیس و آمریکا با یکدیگر، برای سیاست های امنیتی و حفظ استقلال سیاست خارجی خود، از عضویت در شورای فرماندهی خارج شد ولی در سال ۲۰۰۹ با حمایت رییس جهور وقت فرانسه (نیکولا سارکوزی)، که گرایش بسیاری به آمریکا داشت، دوباره به شورای فرماندهی ناتو پیوست.

سیاست-در-فرانسه

کشور فرانسه از جهات نظامی و اقتصادی، از کشورهایی مانند “ساحل عاج” و “چاد” که سال ها پیش مستعمره آن بودند حمایت کرده است. به طوری که برای ایجاد صلح و ثبات در این کشورها نیروهای نظامی خود را به آنجا اعزام کرده است. طی آخرین کمک نظامی، فرانسه نیروهای نظامی خود را برای کمک به ارتش مالی، به این کشور فرستاده است.

در کشور فرانسه نیروهای نظامی تحت فرماندهی رییس جمهور قرار دارند. نیروهای نظامی فرانسه به سه بخش اصلی تقسیم می شوند: نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی. این یگان ها تحت نظر وزارت دفاع هستند. “ژاندارمری” فرانسه نیز از ارگان های نظامی این کشور است که زیر نظر “وزارت کشور” فعالیت می کند. تأمین امنیت داخل کشور، روستایی و شهری، وظیفه ژاندارمری با کمک “پلیس ملی” است.

کشور فرانسه که از اعضای شورای امنیت سازمان ملل است، به شکل قانونی و رسمی از دارندگان سلاح های هسته ای است. ضمنا این کشور به پیمان “ان پی تی” (پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای)، متعهد گردیده است.

آشنایی با فرانسه – اقتصاد در فرانسه

باغ های مرکبات و زیتون، تاکستان ها، توتستان ها و گلزارها در نزدیکی شهر مارسی قرار دارند. عطرهای معروف فرانسه حاصل همین گلزارهاست. رود “گارون” در جنوب غربی فرانسه، از منطقه ای می گذرد که از آن به نام منطقه “شراب و ذرت” یاد می شود. در شمال این منطقه، بخشی است که در آن گندم بسیار به عمل می آید. این بخش را انبار “غله” فرانسه می دانند.

در فلات جنوب کشور فرانسه، کشاورزان به دامداری و پرورش گوسفند و بز نیز می پردازند. پنیر معروف فرانسه حاصل کار همین کشاورزان است و در همین فلات تولید می شود. بیشتر کشاورزان فرانسه چهارپایان اهلی نیز دارند.

اقتصاد-در-فرانسه

در شهرهای این کشور نیز مانند مناطق روستایی، فعالیت های اقتصادی متفاوتی وجود دارد. مثلا معادن آهن فرانسه در شمال شرق این کشور واقع شده است و در نزدیکی این معادن، کارخانه های فولادسازی زیادی وجود دارد. معادن زغال سنگ، پتاس، آهن، بوکسیت، نیکل، نمک، گاز طبیعی، نفت، سولفور، سرب، روی،‌ فسفات،  اورانیوم، پیریت و ماده اولیه ساختمانی، مهمترین معادن کشور فرانسه هستند. قابل توجه است که ذخیره زیرزمینی نفت این کشور به حدود ۵۰ میلیون بشکه می رسد. “بوردو” بندر شراب نام دارد و “نیس” گردشگاهی بسیار معروف و سحرانگیز است. “لیون” نیز به تولید پارچه های ابریشمی شهرت دارد.

اکنون بسیاری از بیمه ها، بانک ها و شرکت های خصوصی توسط دولت سوسیالیست، خصوصی اعلام شده است اما هنوز دولت چندین شرکت بزرگ از جمله “رنو”، “تالس”، “ایر فرانس” و “فرانس تلکوم” را در اختیار دارد.

صنایع ماشین آلات، فلزکاری، وسایل نقلیه، مواد شیمیایی، پتروشیمی، منسوجات، کشتی سازی،‌ هواپیماسازی، اتمی، الکتریک و نظامی، از مهمترین صنایع فرانسه هستند. از مهمترین و برترین تولیدات دامپروری و کشاورزی این کشور نیز می توان از گاو، ماهی، خوک،‌ برنج، سیب زمینی، چغندر قند،‌ گندم، جو، ذرت، انگور و پنیر نام برد.

آشنایی با فرانسه – شهرهای فرانسه

پس از پاریس که پایتخت فرانسه است، شهرهای مارسی، لیون، نیس، گرونوبل، تولوز، بردو، لیل، نانت، استراسبورگ، نانسی، کن و مونپلیه، از اصلی ترین شهرهای این کشور هستند.

شهر-پاریس

آشنایی با فرانسه – فرهنگ و ادب در فرانسه

از سال ۱۹۵۹ وزارت فرهنگ کشور فرانسه، آغاز به فعالیت کرده است. بسیاری از هنرمندان فرانسوی در زمان خود، مشهورترین هنرمندان جهان بوده اند. از قرن هفدهم میلادی فرانسه و به خصوص پاریس، نقش مهمی در هنرهای تزیینی و فرهنگ و ادب اروپا داشت و در قرن نوزدهم نیز تأثیرات آن در همه جهان آشکار بود. از انتهای قرن نوزدهم به بعد نیز در زمینه مد و آشپزی و فیلمسازی بسیار هنرنمایی کرد. غنای فرهنگ مردم فرانسه تأثیر بسیار ماندگاری بر سایر ملل جهان داشته است.

البته اینها چکیده ای از دنیای فرهنگ و ادب در فرانسه بود که حتما در مطالب بعدی به تفصیل، این مطالب را شرح خواهیم داد…

فرهنگ-در-فرانسه

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام

Instagram has returned invalid data.

هفتستان را فالو کنید