آیا تراشه پاسپورت‌های الکترونیکی ایران امکان ردیابی افراد را دارد؟

چه تراشه‌ای در پاسپورت‌های الکترونیکی ایران استفاده شده است؟ آیا تراشه پاسپورت‌های الکترونیکی ایران امکان ردیابی افراد را دارد؟

انگار ذهن ما طوری برنامه‌نویسی شده است که هر خبر مشکوک و منفی را سریعا باور کرده و نشر دهیم ولی اخبار مثبت و معتبر را نادیده گرفته و برایشان ارزشی قائل نباشیم.

کافی است گوشی موبایل‌تان را به دست بگیرید و کلیپی یک دقیقه‌ای درباره یک کشف بزرگ بسازید و بعد روی اینترنت و شبکه‌های مجازی بگذارید. میلیون‌ها نفر بدون تحقیق یا اندکی تأمل و درنگ و تفکر این کلیپ را با آب و تاب بیشتر و البته تحلیل‌های مفصل‌تر بازنشر می‌کنند.

تراشه پاسپورت‌های الکترونیکی ایران امکان ردیابی افراد را دارد؟

برای نمونه، کلیپی که درباره کشف تراشه GPS در گذرنامه‌های ایران منتشر و سریعا به خبر اول فضای مجازی تبدیل شد.

فردی در این ویدیو، با خراشیدن صفحات آخر یک پاسپورت ایرانی و جدا کردن لایه‌های برگه آخر، تراشه‌ای از لای آن‌ها بیرون می‌آورد و بعد مدعی می‌شود یک تراشه جی‌پی‌اس برای ردگیری است. نتیجه‌گیری اینکه پاسپورت‌های خود را همه‌جا همراهتان نبرید تا ردگیری نشوید.

اما پیش از اطلاع‌رسانی پلیس گذرنامه یا نهادهای مسئول دیگر درباره این کلیپ؛ کمی جست‌وجو در اینترنت پیرامون گذرنامه‌های الکترونیکی شما را به جواب و یقین می‌رساند.

پاسپورت‌های بیومتریک

سال‌ها است که ایران جزو کشورهایی محسوب می‌شود که گذرنامه یا پاسپورت بیومتریک برای شهروندان خود صادر می‌کنند. در حقیقت، بیش از ۹۰ درصد کشورهای دنیا از چنین پاسپورت‌هایی استفاده می‌کنند.

پاسپورت‌های بیومتریک

اگر به مدخل ویکی‌پدیای biometric passport مراجعه کنید؛ نقشه کشورهایی را که از پاسپورت بیومتریک یا الکترونیکی استفاده می‌کنند مشاهده خواهید کرد که ایران هم جزو آن‌ها است.

به طور رسمی در این سایت توضیح داده شده که درون این نوع پاسپورت‌ها یک تراشه RFID کار گذاشته می‌شود که تنها اطلاعات هویتی در آن ذخیره شده است و کاربرد دیگری ندارد. چون اصولا این تراشه‌های الکتریکی نه باتری دارند و نه به آنتنی متصل هستند که سیگنال‌ها را دریافت و ارسال کنند.

پاسپورت‌های الکترونیکی

این تراشه حافظه‌ای ۳۲ کیلوبایتی دارد و اطلاعاتی مانند تشخیص چهره، اثر انگشت و اطلاعات عنبیه چشم افراد در آن ذخیره می‌شوند تا در گیت‌های ورودی کشورها باعث تسریع روند کارها شوند.

این تراشه‌ها کاملا تصادفی انتخاب و در پاسپورت‌ها کار گذاشته می‌شوند. هیچ شماره سریالی ندارند و ضریب سرقت داده‌ها بسیار پایین است چون اصولا برای خوانده شدن اطلاعات روی آن‌ها توسط دستگاه‌های اسکنر، نیاز به کلیدهای دیگری هم هست.

Passport-echip

دستگاه‌های اسکنر هم باید از توابع درهم‌ساز (هش) و امضای دیجیتالی برای خواندن اطلاعات گذرنامه‌ها استفاده کنند. هر گذرنامه و تراشه یک شماره شناسایی غیرقابل کپی‌برداری دارد تا امکان هرگونه جعل یا سرقت کاهش یابد.

مطلب مرتبط:

صدور گذرنامه فوری: همه آنچه باید در مورد آن بدانید

جای نگرانی نیست

کشور ایران از سال ۲۰۰۷ به سوی صدور گذرنامه‌های الکترونیکی حرکت کرده و از فوریه ۲۰۱۱ به طور رسمی گذرنامه‌های بیومتریک صادر می‌کند.

صبح روز دوشنبه ۲۶ آذر هم رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی نسبت به اخبار و شایعات منتشر شده در فضای مجازی پیرامون وجود GPS در گذرنامه‌ها واکنش نشان داده و آن را خنده‌دار تلقی کرد.

وی می‌گوید ایران همانند ۹۰ درصد کشورهای دنیا گذرنامه‌اش الکترونیکی است و براین اساس تراشه‌ای الکترونیکی در آن نصب شده است. در روی جلد گذرنامه نیز علامتی شبیه دوربین حک شده است که به صورت شفاف اعلام می‌کند که گذرنامه الکترونیکی است.

بنابراین، اخبار و شایعات اخیر بی‌اساس و غیرتخصصی است. تراشه‌ای که در گذرنامه‌های ایرانی کار گذاشته شده است؛ در گذرنامه‌های کشورهای دیگر هم یافت می‌شود و اتفاقی تازه یا عجیب نیست.

آیا تراشه پاسپورت‌های الکترونیکی ایران امکان ردیابی افراد را دارد؟ پاسخ با اطمینان منفی است.

[میثاق محمدی‌زاده / یک پزشک]

 

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام

  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۴ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
این پدره ادمین، نه مادر. دقت نمی‌کنیا. من از طرف ادمین عذر می‌خوام.
.
.
.
.
.
.
.
#نوزاد #نینی #پدر #کلک #گول #گوشی #موبایل
#father #babyvideos
  • 🔻
ازدواج کودکان؛ موافقید یا مخالف؟
.
تصحیح: بهروز کاظمی درست است.
.
.
.
.
.
.
#ازدواج #ازدواج_کودکان #سیرجان #عروس_کودک #عروسک
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
کولر که نمی‌گیری، از پشت هم که بچه رو هدف قرار میدی، تو مسلمونی!؟
.
فقط اونجاش که سر تکون داد واسه باباش.
.
.
.
.
.
#کودکان #پدر #پسربچه #دعوا #گرما #کولر #خواب
#children #father
  • 🔻
به ترتیب قد، از چپ به راست: فاطمه (سیمین) معتمدآریا، احمد و نریمان حامد.
.
.
.
.
.
.
.
#فاطمه_معتمدآریا #سیمین #همسر #فرزند #احمد #حامد #نریمان #عکس
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۲ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
این فرودگاه باید مقصد همه پروازها باشه. حالا قسمت بشه برید از نزدیک ببینید. خطیای سنگاپورُ سوار شید، بگید فرودگاه چانگی پیاده‌تون کنه.
.
.
.
.
.
.
.
#سفر #گردشگری #سنگاپور #فرودگاه #آبشار
#singapore #airport #travel

هفتستان را فالو کنید