رژیم غذایی

دانشمندان در کمیسیونی بین‌المللی، اولین رژیم غذایی جهانی را با هدف نجات کره زمین پیشنهاد کردند. محور این رژیم غذایی استفاده وسیع از گیاه و غله است. به گفته محققان این الگوی تغذیه از مرگ میلیون‌ها انسان جلوگیری می‌کند.

اولین رژیم غذایی علمی با هدف جلوگیری از فاجعه جهانی زیست‌بومی تدوین شده است. این رژیم غذایی هم‌چنین غذاهای بی‌کیفیتی که توسط میلیاردها نفر در سراسر جهان خورده می‌شود، را به چالش کشیده است.

این رژیم جدید که با عنوان “رژیم سلامتی جهانی” شناخته شده، توسط کمیسیونی بین‌المللی به منظور تدوین رهنمودی برای تامین مواد مغذی برای جمعیت در حال رشد دنیا ارائه شده است.

لازمه تحقق این رژیم کاهش شدید مصرف گوشت قرمز در کشورهای غربی و هم‌چنین تغییرات بنیادی در شیوه و عادت‌های خوردن در سراسر دنیاست.

در عین حال، رژیم جدید به نقش کشاورزی و دامپروری در پدید آوردن تغییرات اقلیمی، تخریب حیات وحش و آلودگی دریاها و اقیانوس‌ها پرداخته است.

روزنامه گاردین که گزارش رژیم غذایی جدید را منتشر کرده، می‌نویسد طبق توصیه دانشمندان کمیسیونی بین‌المللی،  مصرف شکر و گوشت قرمز درسطح جهان باید نصف شود، در حالی‌که مصرف سبزیجات، میوه، غلات و آجیل باید دوبرابر شود.

 اما در جاهای خاصی باید تغییرات شدیدی صورت گیرد، مثلا در آمریکای شمالی، مردم باید ۸۴٪ مصرف گوشت قرمز را کاهش دهند و مصرف غلات را شش برابر کنند.

اروپایی‌ها باید مصرف گوشت قرمز را تا ۷۷ درصد پایین بیاورند و ۱۵٪ بیشتر غلات و دانه‌های روغنی در رژیم غذایی خود وارد کنند. این امر در کشور ما ایران نیز کاملا صادق است و ما ایرانی ها بهتر است سهم کمتری از سفره هایمان را به گوشت قرمز اختصاص دهیم و بر مصرف غلات و دانه های روغنی در طول روز بیافزاییم.

پژوهش‌گران می‌گویند این رژیم برای انسانها و برای محیط زیست “برد-برد” است، زیرا هم ازمرگ ۱۱ میلیون انسان که در اثر مصرف مواد غذایی ناسالم جان خود را از دست می‌دهند، جلوگیری می‌کند و هم از تخریب محیط زیست که زندگی انسانها به آن وابسته است.

پیشبینی‌ها حاکی از آن است که جمعیت کره زمین تا سال ۲۰۵۰ به ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید و ادامه رژیم‌های غذایی ناسازگار با محیط زیست به معنای افزایش مشکلات جسمانی و حاد شدن گرمایش زمین خواهد بود.

در رژیم غذایی جهانی، اروپایی‌ها باید ۱۵٪ بیشتر غلات و دانه‌های روغنی مصرف کنند

دانه های روغنی

علت اصلی بیماری‌ها

رژیم‌های غذایی ناسالم، دلیل اصلی بیماری‌ها هستند. این واقعیت که ۸۰۰ میلیون نفر در دنیا گرسنه هستند و ۲ میلیارد نفر از سوء تغذیه رنج می‌برند و ۲ میلیارد نفر دیگر که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، لزوم تغییر سریع رژیم غذایی جهانی را نشان می‌دهد.

آکادمی‌های علمی جهانی اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که سیستم غذایی دنیا در حال فروپاشی است. کشاورزی صنعتی هم به واسطه تخریب جنگل‌ها و رها شدن گاز متان توسط دام‌ها، بیش از پیش به تخریب محیط زیست دامن می‌زند.

۷ باور نادرست درباره رژیم غذایی و کاهش وزن

والتر ویلت، استاد دانشگاه هاروارد، که یکی از مدیران کمیسیون جهانی نیز هست به روزنامه گاردین می‌گوید: «رژیم غذایی جهانی باید از بنیاد تغییرکند.»

گزارش اخیر کمیسیون جهانی در خصوص رژیم غذایی بین‌المللی در ژورنال پزشکی “لنست” منتشر شده و آماده ارائه به سیاست‌گذاران در ۴۰ شهر در سراسر دنیاست.

گزارش اخیر هم‌چنین نتیجه گرفته که دور ریختن مواد غذایی باید تا ۱۵٪ کاهش پیدا کند.

رژیم غذایی جهانی

رژیم غذایی جهانی که دانشمندان اخیرا معرفی کرده‌اند به طور وسیعی گیاه‌ محور است و به شخص اجازه دریافت ۲۵۰۰ کالری در روز را می‌دهد.

در این رژیم، خوردن یک برگر با گوشت گوساله و دو بار ماهی در هفته مجاز شناخته شده ولی بیشتر پروتئین مورد نیاز باید از غلات و آجیل تامین شود.

مصرف روزانه یک لیوان شیر و مقداری کره یا پنیر و هم‌چنین یک یا دو تخم مرغ درهفته هم با دستورالعمل رژیمی منطبق است.

 بر اساس رژیم غذایی پیشنهادی جدید، نصف هر بشقاب غذا سبزی و میوه و نصف دیگر آن غلات است.

به عبارت دیگر، رژیم رادیکال پیشنهادی به معنی مصرف روزانه ۷ گرم گوشت خوک، ۷ گرم گوشت گوسفند یا گوساله و ۲۸ گرم ماهی است.

والتر ویلت  در ادامه‌ می‌گوید اقلام پیشنهادی یک رژیم غذایی متنوع و قابل انعطاف را پدید می‌آورند: «ما از یک رژیم غذایی فقیرانه صحبت نمی‌کنیم، بلکه یک شیوه غذایی پیشنهاد می‌کنیم که سالم، خوشمزه و لذیذ است.»

[دویچه وله]

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام

  • 🔻
انتشار این ویدیو می‌تواند برای ستاره اسکندری دردسرساز شود و ما به سهم خودمان شاید باید از این کار خودداری می‌کردیم؛ اما این راهش نیست. در دنیایی که همه چیز به سرعت منتشر و وایرال می‌شود، جلوی دیده شدن این تصاویر را نمی‌توان گرفت. بهتر است به موضوع اصلی و اساسی بپردازیم؛ آنچه خیلی از ایرانیان و ازجمله سلبریتی‌ها را به زیست دوگانه واداشته است. نگار جواهریان و ستاره اسکندری اولینشان نیستند و آخرین هم نخواهند بود. آنها در جایی که می‌توانند، از حق خود برای انتخاب پوشش استفاده می‌کنند و در جایی هم که نمی‌توانند، در همان چارچوب مشخص، پوششی نزدیک به سلیقه و میل خود را برمی‌گزینند. مسئله چیز دیگری است. یقه سلبریتی‌ها را جز آنجا که جانمازی آب کشیده‌اند و از نردبان تزویر و ریا بالا رفته‌اند، نگیریم. اجازه بدهیم آنها از حق انتخابشان استفاده کنند، مثل همه ما.
.
.
.
.
.
.
.
#سلبریتی #ایران #پوشش #انتخاب #ستاره_اسکندری #نگارجواهریان #گلشیفته_فراهانی
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳۱ خرداد ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
نکنید با این بچه همچین. طفلک صداش هم درنمیاد.
.
.
.
.
.
.
.
#کودک #بچه #دختربچه #ناز
#babies #daughter #cute
  • 🔻
کدام برنامه است؟ ساعت خوش یا یکی از جنگ‌های نوروزی اوایل دهه ۷۰؟ رضا شفیعی جم و فاطمه هاشمی توی این آیتم پدر و مادر یوسف صیادی بودند؟ نصرالله رادش که خودش رفته ولی عکسش هنوز توی قاب است، چکاره است؟ «سحر دخترِ نازم»، خواهر دوقلوی یوسف صیادی، چرا توی عکس نیست؟ یک عکس ساده و این همه سؤال بی‌جواب؟
.
.
.
.
.
.
.
#بازیگران #کمدی #کمدین #یوسف_صیادی #رضاشفیعی_جم #نصرالله_رادش #فاطمه_هاشمی #سحر #عکس_قدیمی
  • 🔻
⁦⚠️⁩توضیح مهم: فال روزانه متولدین خرداد متأسفانه به‌جای فال متولدین ماه اردیبهشت هم آمده که ضمن عذرخواهی، اینجا اصلاحش می‌کنیم:
⁦♦️⁩فال روزانه متولدین اردیبهشت
معمولا فکر و عقلتان خوب کار می‌کند، اما امروز به نظر می‌رسد که گرفتار افکار ناخودآگاه شده‌اید. رویاپردازی‌های شما دیگر دست خودتان نیست، شاید حتی بتوانید به خودتان بقبولانید که این افکار واقعی هستند. پیشرفتی که حاصل کرده‌اید باعث شده به همه چیز با دید مثبت نگاه کنید، اما بدانید که هرچه زودتر با واقعیت‌ها روبرو شوید، برایتان بهتر است. در نهایت به مقصد مورد نظر خواهید رسید، اما کمی طول می‌کشد و به سادگی امکان‌پذیر نیست. آخر هفته است و اراده قوی‌تری دارید و می‌توانید با هر مانعی که پیش رویتان قرار گرفت مبارزه کنید.
.
.
.
♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳۰ خرداد ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
از ۱ تا ۱۰ نمره بدید و میزان شباهت این خانم به خدابیامرز مونالیزا رو مشخص کنید.
.
.
.
.
.
.
..
#مونالیزا #داوینچی #نقاشی #گریم
#monalisa #davinci
  • داره می‌ریزه از کجا آمد و به کجا رفت؟
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۲۹ خرداد ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو

هفتستان را فالو کنید