پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی از هفته آینده

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ضمن بیان اینکه متقاضیانی که تقاضا داده اما هنوز کارت هوشمند ملی خود را دریافت نکرده‌اند نگران نباشند، از تاریخ پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی خبر داد و گفت: کارت‌هایی که مربوط به قبل از سال ۹۶ بوده از هفته آینده فاقد اعتبار خواهند بود و شماره سریال آنها باطل می‌شود.

پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی از هفته آینده

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، سیف‌الله ابوترابی در نشست خبری به مناسبت یکصدمین سالگرد پایه‌گذاری ثبت احوال کشور گفت: فاطمه ایرانی در تاریخ ۳ دی ماه ۱۲۹۷ اولین شناسنامه ایرانی را دریافت کرده است و در سال ۱۳۰۷ ادارات ثبت احوال شکل گرفت و در سال ۱۳۶۸ به هر ایرانی شماره ملی اختصاص یافت و کارت ملی قدیمی در سال ۷۶ صادر شد.

وی ادامه داد:‌ اکنون در بحث صدور کارت هوشمند ملی ۴۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام خود را تکمیل کرده، برای ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کارت صادر شده و ۴۴ میلیون کارت به استان‌ها فرستاده شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: تعداد زیادی از کارت‌های هوشمند ملی صادر شده اما در اداره ثبت مانده و از سوی متقاضیان دریافت نشده و به همین دلیل طی آخرین مصوبه موجود کارت‌هایی که مربوط به قبل از سال ۹۶ درخواست داده شده، از هفته آینده فاقد اعتبار خواهد بود و شماره سریال آنها باطل اعلام می‌شود.

ابوترابی گفت: ۱۹۰ دستگاه و سازمان با ثبت احوال در ارتباط است و افرادی که تا پایان سال ۹۶ به این سازمان برای درخواست کارت خود مراجعه نکرده‌اند، بدانند که سریال کارتشان تا هفته آینده باطل می‌شود.

وی افزود: برخی‌ها نیز در سال ۹۷ درخواست کارت هوشمند داده‌اند، تقاضای آنها در سامانه ثبت شده اما کارتی برایشان صادر نشده است. این افراد نگران نباشند، چرا که بر اساس اصلاح نرم‌افزاری، به هر دستگاهی که مراجعه کنند، با آنها مشابه افرادی که دارای کارت هستند برخورد می‌شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور همچنین در مورد افرادی که هنوز درخواست دریافت کارت هوشمند ملی نداده‌اند،‌گفت:‌ ۱۲ تا ۱۵ میلیون هستند که در نوبت کارت بوده و تاکنون آن را نگرفته‌اند. این افراد تا پایان سال مهلت دارند به دفاتر پیشخوان، پست و ثبت‌احوال مراجعه کنند.

ابوترابی با اشاره به فعالیت ۶۶۷ ایستگاه سیار ثبت احوال گفت: برخی‌ها نسبت به هزینه مازاد برای صدور کارت هوشمند ملی گلایه دارند. متقاضیان بدانند هزینه صدور کارت هوشمند ثابت است، ۲۰ هزار تومان واریزی به خزانه و ۱۱ هزار تومان بابت تصویربرداری، اسکن انگشت و تحویل کارت است و بیش از این مبلغ تخلف محسوب می‌شود.

صدور کارت هوشمند ایرانی از هفته آینده

وی در پاسخ به سؤال فارس در مورد زمان صدور کارت هوشمند ملی با بدنه ایرانی برای متقاضیانی که از ماه‌‌های قبل در انتظار کارت خود هستند،‌ گفت:  بحث صدور کارت هوشمند تولید داخل بر عهده چاپخانه دولتی است که زیر نظر وزارت اقتصاد است. مطالعات اولیه آن سال‌ها پیش انجام شده و امسال ثبت احوال آن را جدی پیگیری کرده است. این کارت‌ها PVC نیستند، بلکه کارت‌های خاصی هستند که در هر چاپخانه‌ای امکان چاپ ندارند. ما براساس اعلام چاپخانه دولتی، صدور این کارت‌ها را شهریور ماه قول دادیم اما ایراداتی به آن وارد شد و در نهایت هفته گذشته به ما اعلام شد که اشکالات شکلی و محتوایی آن برطرف شده و قرار شده پیش تولید آن بر اساس تراشه‌گذاری آزمایش و برای انجام برخی تست‌های صدور کارت به ثبت احوال تحویل داده شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: تا پایان سال کارت تولید داخل را تحویل می‌دهیم. این در حالی است که هر سال یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر وارد ۱۵ سالگی می‌شوند که نیاز به کارت هوشمند دارند و برای آنها مشکلی نداریم.

فراوانی اسامی ایرانی در صد سال گذشته

ابوترابی اظهار داشت: از سال ۱۲۹۷ تاکنون در بین زنان ۴ میلیون و ۲۹۲ هزار و ۳۲۱ نفر اسم فاطمه، ۲ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۴۹۷ نفر نام زهرا، یک میلیون و ۷۷۵ هزار و ۶۴۴ نفر نام مریم، یک میلیون و ۲۴۸ هزار و ۵۷۴ نفر نام معصومه و ۹۶۳ هزار و ۴۷۰ نفر نام زینب را انتخاب کرده‌اند.

وی در مورد اسامی منتخب مردان نیز گفت: ۲ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۲۵۹ نفر نام محمد، ۲ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۱۶۸ نفر نام علی، یک میلیون و ۸۰۰ هزار و ۱۱۴ نفر نام حسین، یک میلیون و ۴۱۴ هزار و ۲۴۴ نفر نام مهدی و ی میلیون و ۸۰ هزار و ۳۲ نفر نام رضا را انتخاب کرده‌اند.

بیش از ۵۷ هزار متقاضی تغییر نام و ۱۳۶ هزار متقاضی تغییر نام خانوادگی در سال جاری

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در مورد تغییر نام و نام خانوادگی گفت:‌ در سال گذشته ۱۲ هزار و ۴۰۲ مورد تغییر نام داشتیم، در سال ۹۵ شاهد مراجعه ۹۷ هزار و ۹۳۱ نفر بودیم و در ۹ ماهه امسال ۵۷ هزار و ۸۸۳ نفر تقاضای تغییر نام دادند.

ابوترابی گفت: برای تغییر نام خانوادگی در سال ۹۵ شاهد مراجعه ۲۱۰ هزار و ۷۵۹ نفر بودیم، در سال گذشته ۲۳۰ هزار و ۴۷ مورد و امسال نیز ۱۳۶ هزار و ۴۲۵ مورد برای تغییر نام خانوادگی مراجعه شده است.

۲۰ نام منتخب در میان ایرانیان سال ۹۷

وی در مورد ۲۰ نام برتر ایرانیان با بیشترین فراوانی در سال ۹۷ گفت:‌ برای دختران فاطمه، زهرا، هلما، زینب، یسنا، آوا، نازنین‌زهرا، باران، ریحانه، فاطمه‌زهرا، رها، مرسانا، آیلین، النا، مهرسا، بهار، رقیه، آیناز، محیا و مریم بوده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در مورد مردان نیز گفت: به ترتیب امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعباس، محمدطاها، محمدحسین، کیان، محمدرضا، ماهان، امیرمحمد، سامیار، آراد، مهدی، محمدمهدی، امیررضا، محمدامین و علی‌اصغر بیشترین فراوانی را داشته است.

آخرین آمار ولادت، فوت، ازدواج و طلاق در کشور

ابوترابی گفت:‌ ولادت‌های ثبت شده امسال یک میلیون و ۴۶ هزار و ۹۹ واقعه بوده،‌ آمار فوتی هم ۲۷۶ هزار و ۷۸۷ نفر گزارش شده است.

وی ادامه داد: هر دو فصل یک بار آمار ازدواج و طلاق استخراج می‌شود و به همین دلیل آمار ازدواج در نیمه اول امسال ۳۲۴ هزار و ۷۱۳ نفر و آمار طلاق ۸۴ هزار و ۱۶ نفر ثبت شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد:‌ در دهه ۶۰ به دلیل جنگ تحمیلی رشد بالای جمعیت را تا نرخ ۳٫۷ داشته‌ایم در حالی که اکنون اینگونه نیست و کاهش یافته است، به همین دلیل آمار ازدواج نیز متأثر از آن خواهد بود، هر چند تغییرات نامحسوس است اما در مقاطعی شاهد کاهش یا افزایش ازدواج هستیم.

ابوترابی همچنین از امکان صدور شناسنامه برای فرزند زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج کرده‌اند خبر داد و گفت:‌ اگر ازدواج شرعی اما غیرثبتی دارند و گواهی ولادت برایشان صادر نشده می‌توانند به فرمانداری مراجعه کرده و برایشان پرونده صادر می‌شود. به این منظور کمیته ساماندهی فاقدین شناسنامه در حال حاضر در استان سیستان و بلوچستان ایجاد شده تا هیچ فرزند ایرانی بدون شناسنامه در این منطقه باقی نماند.

وی گفت:‌ ما مکلف هستیم هر آنچه مجلس تصویب کند اجرا کنیم، به همین دلیل برای اتباع ایرانی داخل کشور مقرراتی داریم و در کشورهای خارجی نیز ۱۳۷ نمایندگی داریم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در مورد استعلام و احراز هویت نیز گفت: دستگاه‌ها حق ایجاد بانک اطلاعاتی هویتی ندارند. اگر فردی یک بار به بانک یا مؤسسه‌ای مراجعه کرده و احراز هویت شده باشد باید هر بار که مراجعه می‌کند احراز هویت آن برخط و آنلاین انجام شود، چرا که ممکن است فرد تغییر نام داده باشد، در همین راستا ثبت احوال پیشنهاد داده به صورت رایگان این استعلام‌ها انجام شود.

مطلب مرتبط:

دریافت کارت ملی هوشمند: همه آنچه باید در مورد آن بدانید

انجام تمام معاملات اسنادی با استفاده از کارت هوشمند ملی

ابوترابی همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان ثبت اسناد کشور خبر داد و گفت: قرار شده تمام معاملات با استفاده از کارت هوشمند ملی انجام شود. چنانچه این تفاهم‌نامه منعقد گردد، در فضای اطمینان صددرصدی با انجام استعلام و اسکن و اثر انگشت، معاملات انجام خواهد شد.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام

  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۴ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
این پدره ادمین، نه مادر. دقت نمی‌کنیا. من از طرف ادمین عذر می‌خوام.
.
.
.
.
.
.
.
#نوزاد #نینی #پدر #کلک #گول #گوشی #موبایل
#father #babyvideos
  • 🔻
ازدواج کودکان؛ موافقید یا مخالف؟
.
تصحیح: بهروز کاظمی درست است.
.
.
.
.
.
.
#ازدواج #ازدواج_کودکان #سیرجان #عروس_کودک #عروسک
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
کولر که نمی‌گیری، از پشت هم که بچه رو هدف قرار میدی، تو مسلمونی!؟
.
فقط اونجاش که سر تکون داد واسه باباش.
.
.
.
.
.
#کودکان #پدر #پسربچه #دعوا #گرما #کولر #خواب
#children #father
  • 🔻
به ترتیب قد، از چپ به راست: فاطمه (سیمین) معتمدآریا، احمد و نریمان حامد.
.
.
.
.
.
.
.
#فاطمه_معتمدآریا #سیمین #همسر #فرزند #احمد #حامد #نریمان #عکس
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۲ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
این فرودگاه باید مقصد همه پروازها باشه. حالا قسمت بشه برید از نزدیک ببینید. خطیای سنگاپورُ سوار شید، بگید فرودگاه چانگی پیاده‌تون کنه.
.
.
.
.
.
.
.
#سفر #گردشگری #سنگاپور #فرودگاه #آبشار
#singapore #airport #travel

هفتستان را فالو کنید