تحصیل-در-خارج4

آیا شما هم در فکر تحصیل در خارج از ایران هستید ؟ منظور از این سوال این است که در واقع لزومی وجود دارد که جزو یکی از آنها باشید یا اگر نباشید به مسیر زندگی شخصی یا حرفه ای شما لطمه ای وارد می شود ؟ برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید با خودتان رو راست باشید و با در نظر گرفتن همه جوانب در این باره تصمیم گیری کنید.

از نظر من در جایگاه یک مشاور سابق تحصیل در خارج از کشور با چند سال سابقه در این زمینه، گزینه تحصیلات بین المللی یک نسخه تمام شمول برای همه افراد نیست و لزوماً تمام افرادی که این مسیر را طی می کنند در نهایت به نتیجه دلخواه نمی رسند که این خود دلایل متفاوتی دارد ولی بحث فعلی ما درباره فاکتورهای تاثیر گذار برای تصمیم گیری قطعی درباره تحصیل در خارج از ایران می باشد.

در ابتدا و به عنوان مهمترین فاکتور به مسائل مالی اشاره می کنیم. اگر وضع مال مناسبی در ایران ندارید و از پس مخارج زندگی در خارج از کشور برای طول تحصیل خود بر نمیایید و به این فکر می کنید که میرید خارج و درس میخونید و همزمان کار میکنید و مخارج خودتان را تامین میکنید و یا حتی از این هم خوشبینانه تر با رویای دریافت بورسیه / فاند به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستید، عاجزانه خواهش می کنم که همین الان این گزینه رو از ذهنتون پاک کنید و یا حداقل به یک زمان دیگر که از توانایی مالی مورد نیاز هستید موکول کنید.

دوستان، اگر کلمه کلیدی “اجازه کار دانشجویی” که عمدتا توسط همکاران عزیز من در موسسات اعزام دانشجو استفاده می شود باعث شده به این فکر کنید که با دست خالی به فکر ماجراجویی بیفتید، بیایید یک بار برای همیشه به این موضوع واقع گرایانه فکر کنیم، چرا باید بین شما که تازه وارد آن کشور شده اید و علی القاعده مانند اکثر ما ایرانیها با زبان بومی کشور مقصد و یا حتی زبان انگلیسی بیگانه هستید، از قوانین جاری کشور و قوانین تجاری بی اطلاع هستید و از همه مهمتر درگیر درس و مشق هستید – و یک جوان بومی آن کشور و یا حتی یک خارجی دیگر که از زبان و قوانین کشور مطلع است و باید در اولویت برای اشتغال قرار گیرد – یک کارفرمای خارجی شما را انتخاب کند ؟ به نفع خودتان است که به این سوال منطقی فکر کنید.

منظور من از طرح این سوال این نیست که به هیچ وجه امکان کار دانشجویی در خارج از کشور وجود ندارد، بلکه میخواهم ذهنیت اینکه صرف دانشجو بودن شما باعث می شود به راحتی کار پیدا کنید را از ذهنتان پاک کنید و بدانید که برای انجام کار در یک کشور خارجی باید تسلط نسبی به زبان و قوانین آن کشور داشته باشید و در عین حال از توانایی های لازم برای انجام کار برخوردار باشید.

بعضا دیده و شنیده شده که موضوع کار دانشجویی توسط متقاضی و یا والدین متقاضیان تحصیل رشته هایی مانند پزشکی یا دندانپزشکی و یا دیگر رشته های از این دست، مطرح می شود. در این مورد می تونم بگم که اگر فکر می کنید پاس کردن دروس در این رشته ها فقط با درس خواندن در شب امتحان ختم به خیر می شود و می توانید در ساعات خارج از دانشگاه به کار کردن بپردازید، متاسفانه یا از رشته های پزشکی درک درستی ندارید و یا کار دانشجویی را خیلی ساده انگارانه در نظر گرفته اید. در واقع زین اسب رو سفت بگیر (درسِت رو بخون) اسب سواری پیشکش (کار و کسب درآمد).

تحصیل در خارج از ایران

در مود دریافت بورسیه و فاند هم در مطالب بعدی به تفصیل توضیح خواهم داد ولی به صورت ضمنی عرض کنم خدمتتون که اگر از توانایی خارق العاده برخوردار نیستید و یا سوابق آکادمیک درخشانی ندارید لطفا بی خیال این گزینه شوید زیرا عقل حکم می کند که یک دانشگاه زمانی خرج تحصیل شما را تقبل کند که شما آورده ای برای دانشگاه یا کشور مقصد داشته باشید، اگر به صرف داشتن یک مدرک کارشناسی دانشگاه آزاد با معدل ۱۳ به دنبال دریافت بورسیه هستید … لطفا برای حفظ عزت نفس خود هم که شده بی خیال بورسیه شوید.

مطلب مرتبط:

تحصیل در خارج از کشور: رویای مشترک ایرانیها

در مرحله بعد و فارغ از مسائل مالی باید به داشته ها و توانایی های خود رجوع کنید و آنها را با پیش نیازهای تحصیل در خارج از ایران مقایسه کنید تا ببینید اصلا شما شرایط اخذ پذیرش از کشورهای طراز اول و یا حتی کشورهای کمتر پیشرفته را دارید یا فقط از شرایط مهاجرت تحصیلی “قصدش” را دارید.

اصولا برای تحصیل در دانشگاههای معتبر شرایط پذیرش رقابتی می باشد و با در نظر گرفتن متقاضیانی که از سرتاسر دنیا اقدام می کنند فقط آنهایی که دارای شرایط بهتر هستند شانس پذیرش دارند. یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای تحصیلات بین المللی مدرک زبان انگلیسی است (آیلتس یا تافل) که عمده دانشگاه ها در ابتدا و هنگام اخذ پذیرش از متقاضی طلب می کنند به همین دلیل اگر به زبان انگلیسی تسلط ندارید شاید بهتر است این تصمیم را به آینده و زمانی که سطح زبان خود را تقویت کرده اید، موکول کنید.

در اینجا لازم میدونم که به این نکته اشاره کنم که یکی دیگر از باورهای رایج ما ایرانیها این است که “میرم خارج یاد میگیرم” و همین باعث می شود که عده ای از هموطنان بدون دانستن یک کلمه انگلیسی عازم خارج از کشور می شوند با این امید که آنجا یاد می گیرند ولی بر اساس تجربه شخصی باید به اطلاع تان برسانم که ما ایرانیها در خارج از کشور چند هموطن دیگر را پیدا می کنیم و تمام رفت و آمد و معاشرت خود را با آنها و به زبان فارسی انجام میدهیم و در نهایت هیچوقت تلاشی برای یادگیری زبان دیگری انجام نمی دهیم پس اگر معتقدید زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری در هوای آن کشور وجود دارد و به مرور زمان جذب خونتان می شود و بعد از مدتی به صورت ناگهانی آن زبان را یاد می گیرید، خواهش می کنم که یک بار دیگر به این موضوع به صورت جدی فکر کنید.

همچنین همانطور که احتمالا در حین تحقیقات تان برای تحصیل در خارج از ایران از افراد مختلف شنیده اید، ورود به برخی کشورها و عموما برای رشته های پزشکی از طریق آزمون ورودی می باشد. در مورد آزمون ورودی که معمولا به زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد است باید بدانید که رقابت بین شما و دیگر متقاضیان بین المللی و بر سر چندین صندلی محدود است پس باید آماده باشید، یعنی اگر در کنکور ایران به زبان فارسی خیلی توفیقی بدست نیاورده اید در مورد شانس قبولیتان در یک آزمون مشابه ولی به یک زبان دیگر به صورت جدی فکر کنید.

در نهایت باید به ابعاد شخصیتی و خانوادگی خود بپردازید. تحصیل در خارج از ایران به معنای زندگی به دور از خانواده به مدت چند سال می باشد که ممکن است در ابتدا برای نوجوانان یا جوانان وسوسه انگیز باشد ولی اگر شما وابستگی زیادی به خانواده خود دارید، شاید دور بودن از آنها به بهانه تحصیل گزینه مناسبی برای شما نباشد. در واقع اگر تجربه زندگی به صورت تنها و دور از خانواده را ندارید ممکن است در حین تحصیل و عمدتا در سالهای ابتدایی یک شب در میان مشغول گریه و زاری و ابراز دلتنگی نسبت به خانواده و یا نزدیکان خود، باشید مخصوصا اگر در سن پایین اقدام به مهاجرت تحصیلی کرده اید.

همچنین تحصیل در خارج از ایران یعنی خودتان بخرید، بشورید، بپزید، بروفید، دعوا کنید، حقتان را بگیرید و هزاران مورد دیگر که احتمالا هنگام زندگی در ایران هیچوقت آنها را احساس نکرده اید زیرا به صورت پیشفرض تمامی این موارد توسط پدر و مادر انجام میشود و آنها اصطلاحا نمی گذارند آب در دل شما تکان بخورد؛ ولی در خارج از کشور احتمالا کسی یک لیوان آب دستتان نمی دهد و خودتان هستید و خودتان، اگر انجام این امور برایتان سخت است از فکر مهاجرت بیرون بیایید؛ یا حداقل قبل از رفتن خود را برای اینجور مسائل آماده کنید و اصول اولیه زندگی دانشجویی مانند آشپزی، نظافت، خرید و … را یاد بگیرید.

در پایان اگر تصمیم شما به تحصیل در خارج از ایران است و قصد سفر کرده اید برای اینکه از مشکلات احتمالی در آینده در امان باشید بهتر است موارد بالا را یک بار دیگر با خود مرور نمایید و اگر به نتیجه رسیدید که از هر لحاظ آماده هستید بار سفر ببندید و برای رسیدن به هدفتان تمام تلاش خود را انجام دهید.

موفق باشید.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام

  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۴ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
این پدره ادمین، نه مادر. دقت نمی‌کنیا. من از طرف ادمین عذر می‌خوام.
.
.
.
.
.
.
.
#نوزاد #نینی #پدر #کلک #گول #گوشی #موبایل
#father #babyvideos
  • 🔻
ازدواج کودکان؛ موافقید یا مخالف؟
.
تصحیح: بهروز کاظمی درست است.
.
.
.
.
.
.
#ازدواج #ازدواج_کودکان #سیرجان #عروس_کودک #عروسک
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
کولر که نمی‌گیری، از پشت هم که بچه رو هدف قرار میدی، تو مسلمونی!؟
.
فقط اونجاش که سر تکون داد واسه باباش.
.
.
.
.
.
#کودکان #پدر #پسربچه #دعوا #گرما #کولر #خواب
#children #father
  • 🔻
به ترتیب قد، از چپ به راست: فاطمه (سیمین) معتمدآریا، احمد و نریمان حامد.
.
.
.
.
.
.
.
#فاطمه_معتمدآریا #سیمین #همسر #فرزند #احمد #حامد #نریمان #عکس
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۲ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
این فرودگاه باید مقصد همه پروازها باشه. حالا قسمت بشه برید از نزدیک ببینید. خطیای سنگاپورُ سوار شید، بگید فرودگاه چانگی پیاده‌تون کنه.
.
.
.
.
.
.
.
#سفر #گردشگری #سنگاپور #فرودگاه #آبشار
#singapore #airport #travel

هفتستان را فالو کنید