تحصیلات-پزشکی

پزشک شدن رویای اکثر (اگر نگوییم همه) پدر و مادرهای ایرانی برای فرزندانشان است و  این موضوع دلایل متعددی دارد که عمده ترین آنها کسب درآمد نجومی و همچنین جایگاه اجتماعی پزشکان می باشد. در نتیجه اکثرا والدین فرزندان خود را در مقطع دبیرستان در رشته تجربی ثبت نام می کنند با این امید که در کنکور بتوانند برای رشته های پزشکی قبول شوند ولی حقیقت این است که هر ساله حدود ۱ میلیون نفر در کنکور شرکت می کنند که نیمی از آنها در گروه آزمایشی علوم تجربی قرار می گیرند ولی فقط چند هزار نفر اول می توانند در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی قبول شوند و بقیه متقاضیان یا باید یک سال دیگر تلاش کنند و شانس خود را در کنکور سال بعد امتحان کنند و یا به عنوان یک راه حل ساده تر، تحصیل در رشته های پزشکی در خارج از کشور را انتخاب کنند.

اگر شما هم جزو متقاضیان تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور هستید ولی مطمئن نیستید که کدام کشور مناسب شماست، توصیه میکنیم این مطلب را به دقت مطالعه فرمایید تا در انتها یک دید کلی نسبت به شرایط تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کشورهای مختلف بدست آورید و با چشم باز مقصد بعدی خود را انتخاب کنید.

به صورت کلی در هنگام انتخاب یک کشور به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی، فاکتورهای مختلفی را باید در نظر بگیرید و با سنجیدن نقاط مثبت و منفی هر گزینه و مقایسه آنها با گزینه های مختلف در نهایت به انتخابی برسید که با شرایط شما سازگارتر است. فاکتورهای مهم برای انتخاب کشور مناسب شامل موارد زیر می شوند:

اعتبار دانشگاه/کشور مقصد از نظر وزارت بهداشت ایران

اگر قصدتان از تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور برگشت و شروع طبابت در ایران است بدانید و آگاه باشید حتماً باید در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران تحصیل کرده باشید. این موضوع را می توان مهمترین فاکتور تلقی کرد زیرا اگر در دانشگاهی که مورد تایید نیست تحصیل کنید و برگردید مدرکتان ارزشیابی نمی شود و در واقع انگار اصلا درسی نخوانده اید و فقط دیپلم و پیش دانشگاهی دارید.

اگر هم قصد بازگشت به ایران ندارید می توانید در هر دانشگاهی که خواستید فارغ از اینکه مورد تایید باشد یا نباشد تحصیل کنید، هرچند توصیه میکنیم همیشه ۱ درصد شانس قائل شوید که شاید بنا به دلایل پیش بینی نشده مجبور شوید پس از اتمام تحصیل به ایران برگردید که در آن صورت مدرک پزشکی تان ارزشیابی نمی شود.

وزارت بهداشت ایران هر ساله لیست دانشگاههای مورد تایید برای تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور را در فصل زمستان منتشر می کند که از طریق لینک زیر می توانید آخرین لیست منتشر شده را مشاهده کنید:

لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت (برای ورودیهای ۲۰۱۸ به بعد)

نکته: لیست دانشگاههای مورد تایید برای رشته های پزشکی توسط وزارت بهداشت منتشر می شود و لیست دانشگاههای مورد تایید برای رشته های غیر پزشکی توسط وزارت علوم اعلام می شود.

تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

شرایط اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی

تقریباً می توان گفت که شرایط تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور در اکثر دانشگاههای معتبر دشوارتر از بقیه رشته ها می باشد که البته منطقی است وقتی به این موضوع فکر کنید، افرادی که در آینده قرار است حافظ سلامتی و جان مردم باشند حتماً باید از فیلترهای سختی عبور کنند زیرا یک اشتباه کوچک در شغل پزشکی می تواند منجر به از دست رفت جان افراد شود پس اگر شما هم متقاضی رشته های پزشکی هستید باید خود را برای مواردی چون آزمون ورودی یا شرکت در دوره های پیش پزشکی آماده کنید.

برای مثال متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور ترکیه باید در آزمون YOS شرکت کنند و یا اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند باید در آزمون SAT حد نصاب مناسبی کسب کنند. همچنین اگر متقاضی تحصیل در ایتالیا باشید باید در آزمون IMAT شرکت کنید و یا اگر قصد تحصیل علوم پزشکی در آلمان را داشته باشید باید در آزمون ورودی مربوطه نمره بالایی کسب کنید.

البته در برخی از کشورها نیز ورود به رشته های پزشکی می تواند بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی یا دوره های پیش پزشکی باشد برای مثال تا ۲ سال قبل کشور هند بدون هیچ پیش شرطی و البته در ازای مبلغ نسبتاً زیادی دانشجویان خارجی را برای رشته های علوم پزشکی پذیرش می کرد یا کشور بنگلادش نیز سال قبل (۲۰۱۷) شرایط مشابهی با هند داشت با این تفاوت که شهریه تحصیل در بنگلادش به مراتب پایین تر از هند بود و در حال حاضر و از سال ۲۰۱۸ به بعد کشور چین به عنوان مقصدی مناسب محسوب می شود که شرایط ورود بدون آزمون در آن وجود دارد.

مطلب مرتبط:

صدور معافیت تحصیلی و خروج از کشور دانشجویان اینترنتی می‌شود

تحصیل در خارج از ایران: گزینه ای برای همه؟

تحصیل در خارج از کشور: رویای مشترک ایرانیها

هزینه ها و مسائل مالی

این مورد احتمالاً باید در ابتدای لیست قرار می گرفت ولی اگر شرایط ورود به کشورهای مختلف را برای رشته های علوم پزشکی دقیق بررسی نمایید به این نتیجه خواهید رسید که در ابتدا باید کشوری مناسب با شرایط شخصی خود را که امکان اخذ پذیرش در آن را دارید پیدا کنید و سپس به فکر هزینه ها و مخارج آن باشید.

ممکن است شما هم از اینطرف آنطرف شنیده باشید که تحصیل رایگان پزشکی در فلان کشور یا بورسیه پزشکی در فلان کشور و مشتاق شده باشید که به جای رقابت با نیم میلیون نفر در کنکور ایران، در بهترین کشورهای دنیا رایگان پزشکی بخوانید! اگر این مورد مد نظر شماست که برایتان آرزوی موفقیت می کنیم ولی اگر واقع گرا هستید و به دنبال اطلاعات واقعی بر اساس شرایط امروز می گردید باید بدانید که تحصیل در رشته های علوم پزشکی در اکثر نقاط دنیا جزو گرانترین رشته ها هستند که با توجه به آینده شغلی این رشته و امکانات مورد نیاز برای آموزش، این گرانی کاملاً منطقی می باشد.

برای اینکه این موضوع بهتر برایتان جا بیفتد بهتر است بدانید که شهریه تحصیلی در کشورهایی مانند مجارستان که از مقاصد محبوب ایرانیان به شمار میرود در حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال میباشد، همچنین هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه به عنوان یکی دیگر از مقاصد محبوب متقاضیان ایرانی در دو سه سال اخیر بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار برای هر سال است. کشور چین که در لیست وزارت بهداشت برای سال ۲۰۱۸ دارای ۲۶ دانشگاه است برای رشته های پزشکی شهریه ای معادل ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار در سال دریافت می کند.

حرف پایانی

اگر به هر دلیلی کنکور ایران را قبول نمی شوید و تصمیم به مهاجرت تحصیلی گرفته اید حتماً در این زمینه تحقیق کافی انجام دهید و با افراد مطلع در این مورد مشورت کنید و بدانید افراد زیادی هستند که پیشنهادهای رنگارنگ و جذابی برای شما دارند که شما را قانع کنند که می توانید در بهترین نقاط دنیا بدون هیچ هزینه ای پزشک شوید. این که می‌توان با معدل پایین، بدون شرکت در آزمون و با پرداخت هزینه‌ای ناچیز، در دانشگاهی معتبر پزشکی خواند، رؤیاپردازانه و دور از واقعیت است. رؤیاپردازی البته بد نیست اما برای تحقق رؤیا هم باید اسباب آن را فراهم کرد.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام

  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۴ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
این پدره ادمین، نه مادر. دقت نمی‌کنیا. من از طرف ادمین عذر می‌خوام.
.
.
.
.
.
.
.
#نوزاد #نینی #پدر #کلک #گول #گوشی #موبایل
#father #babyvideos
  • 🔻
ازدواج کودکان؛ موافقید یا مخالف؟
.
تصحیح: بهروز کاظمی درست است.
.
.
.
.
.
.
#ازدواج #ازدواج_کودکان #سیرجان #عروس_کودک #عروسک
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
کولر که نمی‌گیری، از پشت هم که بچه رو هدف قرار میدی، تو مسلمونی!؟
.
فقط اونجاش که سر تکون داد واسه باباش.
.
.
.
.
.
#کودکان #پدر #پسربچه #دعوا #گرما #کولر #خواب
#children #father
  • 🔻
به ترتیب قد، از چپ به راست: فاطمه (سیمین) معتمدآریا، احمد و نریمان حامد.
.
.
.
.
.
.
.
#فاطمه_معتمدآریا #سیمین #همسر #فرزند #احمد #حامد #نریمان #عکس
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۲ تیر ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
این فرودگاه باید مقصد همه پروازها باشه. حالا قسمت بشه برید از نزدیک ببینید. خطیای سنگاپورُ سوار شید، بگید فرودگاه چانگی پیاده‌تون کنه.
.
.
.
.
.
.
.
#سفر #گردشگری #سنگاپور #فرودگاه #آبشار
#singapore #airport #travel

هفتستان را فالو کنید