چرا «از یادها رفته» شبیه «شهرزاد» است؟

در حالی که تهیه‌کننده سریال «از یادها رفته» شباهت این سریال به «شهرزاد» را نمی‌پذیرد، روزنامه هفت صبح در مطلبی شباهت‌های عمده این دو سریال را بررسی کرده است. بخوانید:

شکوه‌السلطنه و بزرگ آقا: داستان «شهرزاد» در عمارت دیوانسالار اتفاق می‌افتاد و بزرگ اقا، به عنوان یکی از نزدیکان به دستگاه حکومت، قدرت و توانایی زیادی برای اعمال نفوذ و ایجاد تغییر در وقایع جامعه داشت. در «از یادها رفته»، شکوه‌السلطنه، چنین نقشی را به عهده دارد؛ زنی پرقدرت و بانفوذ که برادرش اتابک را به مدارج اداری و حکومتی رسانده، رئیس حاذق یک بیمارستان را از کار برکنارکرده و دخترش را به جای او نشانده و حالا هم به راحتی او را به زندان انداخته است. او زیردست و جیره‌خور زیادی دارد و معمولا راحت به آنچه می‌خواهد می‌رسد.

مهربانو و شهرزاد: شهرزاد در دهه سی، یک دختر مدرن و امروزی بود. برخلاف سایر دخترها، پزشکی خوانده بود، در اجتماع حضور داشت، کتاب می‌خواند، از سیاست سر در می‌آورد و به طور کلی، با سایر اعضای خانواده‌اش فرق داشت. مهربانو هم در سال ۱۳۱۹، کاملا متفاوت با دختران هم‌عصر خودش است. او عکاسی خوانده است، در یک روزنامه کار می‌کند و دغدغه‌های سیاسی دارد و می‌خواهد هرطور شده از مسائل مهم کشور سر در بیاورد. حالا با این تفاوت که مهربانو به فرنگ هم سفر کرده و آنجا درس خوانده است.

مهراد و خسرو؛ قباد و فرهاد: در«از یادها رفته» یک دختر جوان و اجتماعی داریم با دو مرد عاشق‌پیشه که به لحاظ جایگاه اجتماعی در دو طرف یک طیف قرار دارند. مهراد، پسر شکوه‌السلطنه و فردی متمول و وابسته به قدرت است که توانایی انجام هرکاری را دارد. او بوکسور است و می‌تواند هرکسی را با پول بخرد. با این تعریف‌ها می‌توانیم او را با قباد دیوانسالار مقایسه کنیم؛ مردی قدرتمند و عاشق بیلیارد که هرکاری اراده می‌کرد از دستش برمی‌آمد. خسرو مهرگان زیاد شبیه فرهاد نیست. هنوز موضعش را در عشق نمی‌دانیم و حتی درباره خط فکری‌اش هم نتوانسته‌ایم به درک صحیحی برسیم اما آنچه مسلم است، بافرهنگ‌ و مبادی آداب‌تر از مهراد است، بااحساس‌تر رفتار می‌کند و از طرف دیگر فعالیت‌هایی مخالف حکومت انجام می‌دهد.

حسادت عاشقانه: اگر مهراد را در جایگاهی مشابه قباد دیوانسالار در نظر بگیریم حالا رفتارهای حسادت‌آمیزش را هم می‌توانیم با توجه به رفتارهای او بررسی کنیم. مهراد به محض اینکه متوجه رابطه میان خسرو و مهربانو می‌شود، اول از همه یقه خسرو را می‌گیرد. بعد از آن دفتر روزنامه‌ای که مهربانو در آن کار می‌کند را بهم می‌ریزد و از رئیسش می‌خواهد که او را اخراج کند. بعد به خانه‌اش می‌رود و با یکی از اعضای خانواده‌اش زد و بند می‌کند. بعد پشت سر خسرو پیش مهربانو بدگویی می‌کند و وقتی هیچکدام این راه‌ها به سرانجام نمی‌رسد، تصمیم می‌گیرد خود خسرو مهرگان را از سر راهش بردارد تا اینکه بتواند به عشقش برسد. رفتارهای او به عنوان یک مرد عاشق صاحب قدرت، بی‌شباهت به رفتارهای قباد سریال «شهرزاد» نیست.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام

  • 🔻
انتشار این ویدیو می‌تواند برای ستاره اسکندری دردسرساز شود و ما به سهم خودمان شاید باید از این کار خودداری می‌کردیم؛ اما این راهش نیست. در دنیایی که همه چیز به سرعت منتشر و وایرال می‌شود، جلوی دیده شدن این تصاویر را نمی‌توان گرفت. بهتر است به موضوع اصلی و اساسی بپردازیم؛ آنچه خیلی از ایرانیان و ازجمله سلبریتی‌ها را به زیست دوگانه واداشته است. نگار جواهریان و ستاره اسکندری اولینشان نیستند و آخرین هم نخواهند بود. آنها در جایی که می‌توانند، از حق خود برای انتخاب پوشش استفاده می‌کنند و در جایی هم که نمی‌توانند، در همان چارچوب مشخص، پوششی نزدیک به سلیقه و میل خود را برمی‌گزینند. مسئله چیز دیگری است. یقه سلبریتی‌ها را جز آنجا که جانمازی آب کشیده‌اند و از نردبان تزویر و ریا بالا رفته‌اند، نگیریم. اجازه بدهیم آنها از حق انتخابشان استفاده کنند، مثل همه ما.
.
.
.
.
.
.
.
#سلبریتی #ایران #پوشش #انتخاب #ستاره_اسکندری #نگارجواهریان #گلشیفته_فراهانی
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳۱ خرداد ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
نکنید با این بچه همچین. طفلک صداش هم درنمیاد.
.
.
.
.
.
.
.
#کودک #بچه #دختربچه #ناز
#babies #daughter #cute
  • 🔻
کدام برنامه است؟ ساعت خوش یا یکی از جنگ‌های نوروزی اوایل دهه ۷۰؟ رضا شفیعی جم و فاطمه هاشمی توی این آیتم پدر و مادر یوسف صیادی بودند؟ نصرالله رادش که خودش رفته ولی عکسش هنوز توی قاب است، چکاره است؟ «سحر دخترِ نازم»، خواهر دوقلوی یوسف صیادی، چرا توی عکس نیست؟ یک عکس ساده و این همه سؤال بی‌جواب؟
.
.
.
.
.
.
.
#بازیگران #کمدی #کمدین #یوسف_صیادی #رضاشفیعی_جم #نصرالله_رادش #فاطمه_هاشمی #سحر #عکس_قدیمی
  • 🔻
⁦⚠️⁩توضیح مهم: فال روزانه متولدین خرداد متأسفانه به‌جای فال متولدین ماه اردیبهشت هم آمده که ضمن عذرخواهی، اینجا اصلاحش می‌کنیم:
⁦♦️⁩فال روزانه متولدین اردیبهشت
معمولا فکر و عقلتان خوب کار می‌کند، اما امروز به نظر می‌رسد که گرفتار افکار ناخودآگاه شده‌اید. رویاپردازی‌های شما دیگر دست خودتان نیست، شاید حتی بتوانید به خودتان بقبولانید که این افکار واقعی هستند. پیشرفتی که حاصل کرده‌اید باعث شده به همه چیز با دید مثبت نگاه کنید، اما بدانید که هرچه زودتر با واقعیت‌ها روبرو شوید، برایتان بهتر است. در نهایت به مقصد مورد نظر خواهید رسید، اما کمی طول می‌کشد و به سادگی امکان‌پذیر نیست. آخر هفته است و اراده قوی‌تری دارید و می‌توانید با هر مانعی که پیش رویتان قرار گرفت مبارزه کنید.
.
.
.
♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳۰ خرداد ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
از ۱ تا ۱۰ نمره بدید و میزان شباهت این خانم به خدابیامرز مونالیزا رو مشخص کنید.
.
.
.
.
.
.
..
#مونالیزا #داوینچی #نقاشی #گریم
#monalisa #davinci
  • داره می‌ریزه از کجا آمد و به کجا رفت؟
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۲۹ خرداد ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو

هفتستان را فالو کنید