سعید نعمت‌الله نویسنده سریال برادرجان در کنار علی نصیریان و سجاد افشاریان

خراسان / مائده کاشیان – به محض این که نام سعید نعمت‌ا… را به عنوان نویسنده فیلمنامه یک سریال می‌بینیم، احتمالا اولین چیزی که به خاطرمان می‌آید، سبک خاص او در نوشتن دیالوگ‌هاست. همین سبک خاص مخاطبان را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرده است. مخالفان او معتقدند، دیالوگ‌هایی که او برای شخصیت‌هایش می‌نویسد، با دیالوگ‌هایی که در جهان بیرون از قصه می‌شنویم تفاوت دارد و آدم‌های داستان‌هایش شبیه آدم‌های زندگی معمولی نیستند، طرفدارانش هم این سبک خاص را ویژگی جذابی برای قصه‌های او می‌دانند که باعث شده آثارش از سریال‌های دیگر متمایز شود. در ادامه مطلب نگاهی داریم به سه مشخصه فیلمنامه‌های نعمت‌ا… که مانند امضایی پای کارهای او دیده می‌شود.

۱- لوتی‌، قلدر و عصبانی‌

معمولا در فیلمنامه‌های سعید نعمت‌ا… سه تیپ شخصیتی خاص وجود دارند. دسته اول شخصیت‌های به اصطلاح لوتی، زخم‌خورده و لزوما نه کاملا سفید هستند که شرایط روزگار، بدی‌ها و نامردی‌ها باعث نشده آن‌ها راه ناجوانمردی در پیش بگیرند و به اصول اخلاقی خودشان پایبند هستند. مثلا «کریم بوستان» و «دایی توکل» در «برادر جان»، «خلیل کبابی» در «زیر پای مادر» و «غیاث» در «پشت بام تهران» نماینده این دسته‌ هستند.

دسته دوم شخصیت‌های عصبانی هستند که از یکی از شخصیت‌های قصه کینه دارند و مدام با او در جنگ هستند. «آراز» در «برادر جان»، «آتنه» در «زیر پای مادر» و «عطا» در «زیر هشت» نماینده این تیپ شخصیتی هستند.

دسته سوم هم آدم‌های قلدر و بزن‌بهادری هستند که خودشان را برحق می‌دانند و دیوانگی خاصی در شخصیتشان دیده می‌شود. «حنیف» در «برادر جان»، «رشید» در «میکائیل» و «احد شیرو» در «عقیق» نمونه‌هایی از این تیپ هستند.

۲- اسامی و لقب‌های خاص

ویژگی دیگری که می‌توان نوشته‎‏های سعید نعمت‌ا… را از روی آن شناخت، اسامی شخصیت‌های قصه است. او بر اساس ویژگی‌های شخصیتی کاراکترهایش یا نام‌هایی که نمونه واقعی‌شان را احتمالا پیرامون خود دیده، نام‌، نام خانوادگی و لقب‌های خاصی را برای شخصیت‌های قصه‌اش انتخاب می‌کند. بنابراین اگر فیلمنامه‌نویس را نشناسید و پای آثار سعید نعمت‌ا… بنشینید، کافی ا‌ست اسم چند تا از شخصیت‌های قصه را بشنوید تا متوجه شوید این اسامی و القاب متعلق به نعمت‌ا… است. «چاوش»، «کریم بوستان»، «توکل» و «آراز» در سریال «برادر جان»، «غیاث»، «ولی»، «آهی امیرعلی» و «اختر نمدزن» در سریال «پشت بام تهران» و «مدینه» و «روحی» در سریال «مدینه»، تنها چند نمونه از این اسم‌های خاص هستند که کمتر شنیده‌ایم. ناگفته نماند بعضی از این اسامی رسما من‌درآوردی هستند و برای اولین بار در قصه‌ای که سعید نعمت‌ا… نوشته به کار رفته‌اند.

۳- دیالوگ‌ طولانی، پُرکنایه و نچسب

سعید نعمت‌ا… معمولا برای کاراکترهایش، دیالوگ‌های طولانی و موزون می‌نویسد. آدم‌های قصه‌های او حرف‌هایشان را تا حدی با کنایه و غیرمستقیم بیان می‌کنند که انگار از روی کتاب ادبیات یا متن ادبی آنها را می‌خوانند! در بعضی از دیالوگ‌های او، کلمات به طور غیرمعمول با یکدیگر ترکیب می‌شوند و جمله‌ای می‌سازند که در خارج از قصه نشنیده‌ایم، مانند دیالوگ «دروغ حرف می‌زنی» در سریال «برادر جان». یکی دیگر از ویژگی‌های دیالوگ‌های او، تکرار است. مثلا در سکانسی از سریال «زیر پای مادر» یکی از کاراکترها می‌پرسد: «عشق دلیل خوبی نیست؟» و کاراکتر طرف مقابل کلمه دلیل خوبی داشتن را تکرار و شروع می‌کند: «خاله رخساره شد مامانم، چون دلیل خوبی داشت: عشق. محمدرضا رنگرز باهاش ازدواج کرد، اونم قبول کرد، چون دلیل خوبی داشت. منم اونا رو به عنوان پدر و مادرم قبول کردم چون دلیل خوبی داشتم. اگه کاری کردم که ناراحت شدن منو بخشیدن چون دلیل خوبی داشتن: عشق».

مطلب مرتبط:

سریال تازه بازیگر «بانوی عمارت» این هفته کلید می‌خورد

برچسب ها:

نظرات کاربران

  1. خدایی ادبیات مسخره ای داره!!!! مخصوصا اگر سالی یکی دوتا سریال با این ویژگی بخوایم ببینیم!!! آدم دلش میخواد سرشو بکوبه به دیوار

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام

  • 🔻
انتشار این ویدیو می‌تواند برای ستاره اسکندری دردسرساز شود و ما به سهم خودمان شاید باید از این کار خودداری می‌کردیم؛ اما این راهش نیست. در دنیایی که همه چیز به سرعت منتشر و وایرال می‌شود، جلوی دیده شدن این تصاویر را نمی‌توان گرفت. بهتر است به موضوع اصلی و اساسی بپردازیم؛ آنچه خیلی از ایرانیان و ازجمله سلبریتی‌ها را به زیست دوگانه واداشته است. نگار جواهریان و ستاره اسکندری اولینشان نیستند و آخرین هم نخواهند بود. آنها در جایی که می‌توانند، از حق خود برای انتخاب پوشش استفاده می‌کنند و در جایی هم که نمی‌توانند، در همان چارچوب مشخص، پوششی نزدیک به سلیقه و میل خود را برمی‌گزینند. مسئله چیز دیگری است. یقه سلبریتی‌ها را جز آنجا که جانمازی آب کشیده‌اند و از نردبان تزویر و ریا بالا رفته‌اند، نگیریم. اجازه بدهیم آنها از حق انتخابشان استفاده کنند، مثل همه ما.
.
.
.
.
.
.
.
#سلبریتی #ایران #پوشش #انتخاب #ستاره_اسکندری #نگارجواهریان #گلشیفته_فراهانی
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳۱ خرداد ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
نکنید با این بچه همچین. طفلک صداش هم درنمیاد.
.
.
.
.
.
.
.
#کودک #بچه #دختربچه #ناز
#babies #daughter #cute
  • 🔻
کدام برنامه است؟ ساعت خوش یا یکی از جنگ‌های نوروزی اوایل دهه ۷۰؟ رضا شفیعی جم و فاطمه هاشمی توی این آیتم پدر و مادر یوسف صیادی بودند؟ نصرالله رادش که خودش رفته ولی عکسش هنوز توی قاب است، چکاره است؟ «سحر دخترِ نازم»، خواهر دوقلوی یوسف صیادی، چرا توی عکس نیست؟ یک عکس ساده و این همه سؤال بی‌جواب؟
.
.
.
.
.
.
.
#بازیگران #کمدی #کمدین #یوسف_صیادی #رضاشفیعی_جم #نصرالله_رادش #فاطمه_هاشمی #سحر #عکس_قدیمی
  • 🔻
⁦⚠️⁩توضیح مهم: فال روزانه متولدین خرداد متأسفانه به‌جای فال متولدین ماه اردیبهشت هم آمده که ضمن عذرخواهی، اینجا اصلاحش می‌کنیم:
⁦♦️⁩فال روزانه متولدین اردیبهشت
معمولا فکر و عقلتان خوب کار می‌کند، اما امروز به نظر می‌رسد که گرفتار افکار ناخودآگاه شده‌اید. رویاپردازی‌های شما دیگر دست خودتان نیست، شاید حتی بتوانید به خودتان بقبولانید که این افکار واقعی هستند. پیشرفتی که حاصل کرده‌اید باعث شده به همه چیز با دید مثبت نگاه کنید، اما بدانید که هرچه زودتر با واقعیت‌ها روبرو شوید، برایتان بهتر است. در نهایت به مقصد مورد نظر خواهید رسید، اما کمی طول می‌کشد و به سادگی امکان‌پذیر نیست. آخر هفته است و اراده قوی‌تری دارید و می‌توانید با هر مانعی که پیش رویتان قرار گرفت مبارزه کنید.
.
.
.
♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۳۰ خرداد ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو
  • 🔻
از ۱ تا ۱۰ نمره بدید و میزان شباهت این خانم به خدابیامرز مونالیزا رو مشخص کنید.
.
.
.
.
.
.
..
#مونالیزا #داوینچی #نقاشی #گریم
#monalisa #davinci
  • داره می‌ریزه از کجا آمد و به کجا رفت؟
  • ♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓
✨ فال روزانه ۲۹ خرداد ۹۸
🌑 فال روزانه را برای دوستان خود بفرستید.
❗فال روزانه کامل خود را در هفتستان بخوانید.
🌐 لینک وبسایت هفتستان در بیو

هفتستان را فالو کنید