nasir-almulk-mosque

ایران کشوری با مساحت ۱٫۶۴۸٫۱۹۵ کیلومتر مربع در جنوب غربی آسیا و در همسایگی عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان قرار گرفته است. اگر با بررسی دقیق ایران از دید جهانگردی بخواهیم ایران را معرفی کنیم می توان ایران را یکی از ۱۰ جاذبه برتر جهانگردی در دنیا قلمداد کرد که از نظر تنوع زیستی و اقلیمی جزو ۵ کشور برتر جهان و از نظر تاریخی و فرهنگی در میان ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد.

ایران از دید جهانگردی: جغرافیا، طبیعت و آب و هوا

کشور ایران از نظر طبیعی از شمال به رود اترک، دریای خزر و رود ارس، از شرق به کوههای هندوکش و کوه های باختری دره سند، از غرب به دامنه های باختری کوه زاگرس و حوضه آبریز اروندرود و ار جنوب به خلیج فارس و دریای عمان منتهی می شود. تقریبا بیش از نیمی از سرزمین ایران کویری و نیمه کویری است و در حدود یک سوم ایران از مناطق کوهستانی پوشیده شده و در نهایت بخش کوچکی از آن شامل جلگه های حاصلخیز می باشد.

از نظر شرایط آب و هوایی ایران یکی از خاص ترین کشورهای دنیا می باشد که اختلاف دما در زمستان و بین سردترین و گرمترین نقطه ایران تا ۵۰ درجه نیز می رسد. همانند اختلاف دما، میزان بارندگی نیز در مناطق مختلف ایران متفاوت است به طوری که در شمال ایران به بیش از ۲۱۰۰ میلیمتر و در نواحی کویری به ۱۵ میلیمتر می رسد.

ایران از دید جهانگردی

ایران از دید جهانگردی نیز دارای ویژگیهای منحصر به فردی است از جمله وجود کوهستانهای متعدد، جلگه ها، دشت های هموار، مناطق کویری، رودها و دریاچه ها که وجود این موارد باعث می شود در زمان های خاصی از سال بتوانید ۴ فصل متفاوت را در ایران تجربه کنید به این معنا که مثلا در زمستان می توانید در آبهای گرم و آرام جنوب کشور به شنا و اسکی روی آب بپردازید در عین حال در همان زمان در کوهستانهای شمال و غرب کشور به ورزشهای زمستانی مانند اسکی و کوهنوردی مشغول شوید و یا اصلا در شهرهای حاشیه دریای خزر از هوای مطبوع و دلپذیر بهاری لذت ببرید.

یکی دیگر از ویژگیهای مهم کشور ایران از دید جهانگردی محل قرارگیری نسبت به سطح دریا است. در واقع فلات ایران در فاصله زیادی از سطح دریا است و اکثر نواحی ایران در ارتفاع بیش از ۱۰۰۰ متری با سطح دریا قرار دارند، اگرچه استان های جنوبی ایران مانند خوزستان که در ارتفاع کمی از سطح دریا قرار دارند بسیار هموار و مسطح هستند.

مطلب مرتبط:

راهنمای سفر به شیراز / شهر عشق و شهر ذوق

راهنمای سفر به اصفهان – اماکن دیدنی اصفهان

راهنمای سفر به روستای ماسوله – اماکن دیدنی ماسوله

کشور ایران از شمال توسط رشته کوههای البرز، از غرب توسط رشته کوههای زاگرس و از شرق توسط رشته کوههایی که از خراسان تا بلوچستان کشیده شده اند، محصور شده است و مهمترین قله های ایران عبارتند از دماوند در شمال شرقی تهران با ارتفاع ۵۶۷۱ متر، سبلان در غرب با ارتفاع ۴۸۸۰ متر، سهند در جنوب تبریز با ارتفاع ۳۷۰۷ متر، تخت سلیمان در مرکز مازندران با ارتفاع ۴۸۲۰ متر، زرد کوه در بختیاری با ارتفاع ۴۵۵۰ متر، دنا در شمال یاسوج با ارتفاع ۴۳۰۹ متر، تفتان در جنوب زاهدان با ارتفاع ۳۹۴۱ متر و ده ها قله دیگر که در سرتاسر ایران پراکنده هستند.

ایران دارای دو کویر مشهور به نام دشت لوت و دشت کویر است که این دو مساحتی در حدود ۳۶۰ هزار کیلومتر وسعت دارند و همچنان پر از نقاط ناشناخته و دست نیافتنی برای ایرانگردان و جهانگردان می باشند. همچنین یکی دیگر از مهمترین جاذبه های توریستی ایران وجود چشمه های معدنی آب گرم می باشد که دارای مصارف آشامیدنی و درمانی هستند. این چشمه ها اکثرا در کوههای البرز، آذربایجان و زاگرس قرار گرفته اند و تعدادی هم در مشهد، اصفهان و بندرعباس واقع شده اند.

در نهایت کشور ایران با چشمه سارها، انارستان ها، باغ های پسته، ردیف های درختان تبریزی، صخره ها، کوه ها، آتشفشان ها خاموش و پوشیده از برف، جنگل های انبوه، رشته کوههای متعدد و حتی کوچ عشایر در فصول مختلف و زیر آسمان پرستاره همواره تصویر ویژه ای در ذهن جهانگردانی که از این سرزمین دیدن می کنند برجای می گذارد.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*