راهنمای سفر به شیراز - حافظیه شیراز

راهنمای سفر به شیراز / شهر عشق و شهر ذوق

شهر عشق، شهر شعر و ادب و اندیشه. شهر انگور ناب و باغ های غرق گل. شیراز، پایتخت ادبی ایران است. شهری که اگر اهل ذوق و هنر باشید شاید با یک بار سفر هرگز راضی نشوید.

برای دیدن مکان های دیدنی شیراز دست کم باید یک هفته زمان اختصاص داد زیرا مکان های تفریحی و تاریخی بسیاری دارد.

دیدنی ترین ماه شیراز اردیبهشت  است چرا که بهترین و ملایم ترین هوا را دارد. دیدن باغ های دلگشا، ارم، نارنجستان قوام و مکان های تاریخی پرسپولیس، پاسارگاد، ارگ کریمخان و حافظیه بسیار فرحبخش و تأثیر آن در وجودتان بسیار ماندگار خواهد بود.

برای انتخاب محل اقامت اگر به دنبال هتلی در مرکز شیراز باشید بسیار راحت تر خواهید بود چون دسترسی به مکان های دیدنی ساده تر خواهد بود.

اگر قصد خرید دارید بهتر است که روز اول سفرتان این کار را انجام دهید چون هم تازه نفس هستید و هم وقت بسیار دارید و به نظر می رسد بهترین مکان برای خرید، بازار وکیل باشد.

اماکی دیدنی شیراز
باغ جهان نما

قدیمی ترین باغ شیراز باغ جهان نماست، باغی دنج و کوچک در خیابان حافظ . به خاطر داشته باشید که دیدن باغ ملی و مجسمه های زیبای آن را فراموش نکنید.

بازار تاریخی و بزرگ وکیل

بازار وکیل را کریمخان زند بنا کرده است. وی پس از دیدن بازار قیصریه شهر لار به فکر بنا کردن بازاری نظیر آن در شیراز می افتد زیرا ایجاد بنایی برای کار و کسب و رونق اقتصاد شیراز برای او اهمیت فراوان داشت. آنطور که در تاریخ آمده به فرمان وی در سال ۱۱۷۲ هجری قمری ساخت این بنا آغاز می شود و در سال ۱۱۹۳ پس از سپری شدن ۲۱ سال، ساخت این بنای کم نظیر در تاریخ، با موفقیت به پایان می رسد.

اگر به دیدن معماری اسلامی تمایل دارید حتما از مسجد وکیل دیدن فرمایید. این مسجد یکی از کهن ترین مساجد شیراز است که به فرمان کریمخان از بهترین مصالح آن زمان در ساخت آن استفاده شده است. “پیرلوتی” در سفرنامه خود، به دلیل زیبایی بیش از حد این مسجد از آن به عنوان “کاخ لاجوردین و فیروزه فام” نام برده است.

حمام وکیل
حمام وکیل

حمام وکیل نیز یکی از برجسته ترین جاذبه های گردشگری شیراز به شمار می رود که در نزدیکی مسجد و بازار وکیل قرار دارد. این حمام یکی از بزرگترین حمام های زمان خود بوده و با بهترین مصالح و به زیباترین شکل ساخته شده است.

سرای مشیر

درجنوب شرقی بازار وکیل جنوبی نیز، سرای مشیر واقع شده که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز محسوب می شود.

شاهچراغ

آرامگاه احمد ابن موسی بن جعفر(ع)، شاه چراغ، برادر گرامی امام رضا(ع) نیز در شیراز واقع شده. این آرامگاه به سومین حرم شیعیان در ایران مشهور است.

ارگ کریمخانی

این مکان در بازه زمانی ۱۷۶۶ تا ۱۷۶۷ در دوره زندیه و برای زندگی کریمخان زند ساخته شد اما در زمان پهلوی این مکان تبدیل به زندان شد.

نارنجستان قوام

در خیابان لطفعلی خان زند  و نزدیک شاهچراغ باغ موزه ای زیبا قرار دارد به نام نارنجستان قوام. این مجموعه در دوران قاجار و در بازه زمانی ۱۲۵۷ و ۱۲۶۷ کامل شد که شامل اندرونی قوام، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام، یک حمام گچی، حمامی اختصاصی، زنجیرخانه، دیوان خانه و اصطبل بود که در حال حاضر تعدادی از آنها از بین رفته اند و وجود ندارند. زیر زمین ضلع شمالی نارنجستان اخیرا مرمت شده و به عنوان موزه از آن استفاده می شود.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

مسجدی بسیار زیباست با فضایی رویایی چرا که هنگام عبور نور خورشید از میان شیشه های رنگی شبستان منظره ای بسیار زیبا و روح انگیز ایجاد می شود. معماری ارزشمند این بنا به تنهایی می تواند انگیزه ای باشد تا دیدن این مکان را به هیچ روی از دست ندهید.

حافظیه

مجموعه آرامگاهی است به نام آرامگاه حافظ، واقع در شمال شهر شیراز و جنوب دروازه قرآن که آرامگاه حافظ شیرازی در آن قرار دارد.

باغ ارم

نام باغ ارم در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است (یکی از ۹ باغ ایرانی که در این لیست قرار دارد). این باغ از قدیمی ترین و مشهورترین باغ های ایران است. فضای روح انگیز این باغ می تواند برای ساعاتی شما را با طبیعت همراه و یکی کند. شما می توانید در این باغ برای ساعاتی از فضای پر شر و شور شهر دور بمانید.

پاسارگاد

کسی که به شیراز می رود بسیار بعید است که به پاسارگاد و تخت جمشید نرود! با اینکه این دو مکان خارج از شهر است اما هر کس به شیراز می رود حتما از این دو مکان تاریخی دیدن می کند.

پاسارگاد یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی است که شهرت جهانی دارد، نخستین پایتخت امپراطوری هخامنشی که به دستور کوروش دوم ساخته شد. یکی از برجسته ترین آثار هنر و معماری سلطنت هخامنشی و بیانگر بی نظیری از تمدن پارسی که تا کنون پا برجاست. یکی از مهمترین قسمت های پاسارگاد آرامگاه کوروش بزرگ است که هنوز تقریبا سالم مانده است.

تخت جمشید

تخت جمشید

پایتخت آیینی سلطنت هخامنشی تخت جمشید بود که در دوران داریوش اول احداث شد. پارسه و پرسپولیس نام های دیگر این بنای باعظمت و پرشکوه هستند.

پاسارگاد و تخت جمشید به دلیل ساختار خود و اهمیت زیادی که دارند به ثبت جهانی رسیده اند و مورد توجه کارشناسان بین المللی قرار دارند. قطعا کسی که به شیراز می رود نمیتواند از دیدن این بناها چشم پوشی کند.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*