خانه » سفر و گردشگری »  راهنمای سفر به تبریز (۲) – شهری لبریز از آثار تاریخی

درباره نویسنده

فخری باقری

از دوازده سالگی عاشق خواندن، نوشتن و موسیقی سنتی و کلاسیک بودم. همیشه رویای تدریس و ساخت و راه اندازی یک پرورشگاه ایده آل با کارکنان عالی در سر داشته ام. دلم میخواست توسط کارشناسان و مربیان مهربان و خوش فکر، افرادی نیک اندیش با بالی برای پرواز تربیت شوند.
ریاضی خواندم، به کامپیوتر (سخت افزار) علاقه داشتم اما بر خلاف تمایلم حسابداری رو به صورت آکادمیک ادامه دادم.
و از آنجایی که در تمام زندگی عشق خواندن و نوشتن و موسیقی در خونم جاری بوده است، تصمیم گرفتم در خدمت دوستان باشم، شاید اندوخته هایم برای کسی مفید واقع شود و من به این وسیله به بخشی از آرمان های خود برسم.

دسته بندی مطالب

هفتستان در فضای مجازی

عکس روز

جاسازی مواد مخدر در کف دمپایی زنانه
جاسازی مواد مخدر در کف دمپایی زنانه

ویدئو

تبلیغات

ایرانگردی سفر و گردشگری

 راهنمای سفر به تبریز (۲) – شهری لبریز از آثار تاریخی

سفر-به-تبریز

در مطلب قبل، درباره تبریز و بخشی از اماکن دیدنی آن نوشتم؛ در این مطلب سعی می‌کنم دیگر جاهای دیدنی شهر تبریز را به علاقمندان سفر به تبریز معرفی کنم.

در سفر به تبریز باید بدانید که این شهر یکی از شهرهای قدیمی ایران است و وقایع تاریخی زیادی در آن  رخ داده است.

خانه مشروطه

تبریز-خانه-مشروطه

چنانچه تمایل دارید بدانید مکان تصمیم‌گیری سران مشروطه کجا بوده است، در سفر به تبریز حتما از خانه مشروطه دیدن کنید. این خانه که از آجر، سنگ و خشت ساخته شده است و پر است از آئینه‌کاری، محل تجمع چهره‌های برجسته سران مشروطه از جمله “باقرخان، ستارخان، حاج میرزا آقا فرشی و ثقه‌الاسلام تبریزی” بوده است. ضمنا این محل، مکان نگهداری اسناد دوران مشروطه است.

موزه قاجار

تبریز-موزه-قاجار

موزه قاجار یکی از زیباترین موزه‌های تبریز است. این بنا که پیش از این خانه یکی از رجال سیاسی دوره ناصرالدین شاه به نام “امیرنظام گروسی” بوده است، حیاطی پر از گل دارد و دیدار از آن سفری است به زمان قاجار.

دیگر دیدنی‌های موزه قاجار

در این موزه قسمت‌های مختلفی وجود دارد: تالاری مخصوص ظروف، تالاری مختص پول و سکه‌های دوره قاجار، تالاری برای تفنگ و اسلحه، تالاری برای ساز، تالاری مخصوص کاشی‌های رنگارنگ و زیبا و تالارهایی دیگر برای وسایلی دیگر.

این موزه در محله‌ای قدیمی به نام “ششگلان” قرار گرفته است. در این محله خانه‌های قدیمی زیادی وجود دارد. در این خیابان “مقبره‌الشعرا” که مدفن بیش از ۴۰۰  شاعر برجسته و نامی ایرانی مانند “شهریار، اسدی طوسی و قطران” است، قرار دارد. خانه تاریخی “صادقی” نیز در این خیابان واقع شده است. پیشنهاد می‌کنم در سفر به تبریز حتما از این مکان دیدن کنید.

بازار تبریز

تبریز-بازار

بازار تبریز با طولی حدود یک کیلومتر، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های به‌هم‌پیوسته و  سرپوشیده دنیا و یکی از پرجاذبه‌ترین مکان‌های تبریز است. این بازار به سال ۱۳۵۴ شمسی در فهرست آثار ملی کشور و در سال ۱۳۸۹ به‌عنوان اولین بازار جهان در لیست میراث جهانی یونسکو  ثبت شده است. بازار تبریز یکی از برجسته‌ترین آثار معماری ایران است.

بازار تبریز بعد از زلزله

بازار تبریز در سال ۱۱۹۳ قمری بر اثر زلزله تبدیل به ویرانه شد ولی معماران چیره‌دست و ماهر ایرانی به سرعت آن را مرمت و بازسازی کردند. بازار کنونی به اواخر دوره زندیه و حکومت قاجار مربوط می‌شود.

تمام قسمت‌های بازار تبریز با توجه به کسبی که در آن جریان دارد، به سبک خاصی ساخته و موجب شده تا “راسته بازار”، “سرا”، “تیمچه”،‌ “‌دالان” و “گذر” شکل بگیرند و به همین دلیل، هم کسبه و هم مردم با اطمینان خاطر و به راحتی به خرید و فروش و کسب و کار مشغول می‌شوند.

زیباترین قسمت بازار تاریخی تبریز قطعا “تیمچه مظفریه ” است. این قسمت از بازار تشکیل شده است از سقفی بلند، در حاشیه‌ها پنجره‌هایی بزرگ و کوچک و رنگی و ردیف‌های منظم حجره‌ها. حیف است که در سفر به تبریز از این بازار باستانی دیدن نکنید.

کلیسای کاتولیک‌های تبریز

شهر-تبریز-کلیسا

مسیحیان کاتولیک ایران در قدیم، کلیسایی داشتند به نام “کلیسای کاتولیک‌ها یا عذرای توانا”. این بنا که از آجر ساخته شده است، در سال ۱۲۹۱ شمسی احداث شده و ۳۰ متر طول و ۱۵ متر عرض دارد. برج ناقوس کلیسا در بالای بالکن کوچکی از این ساختمان قرار دارد که نمایی جالب و دیدنی است. گفتنی است که مثل تالارهای امروزه که در آنها جشن برپا می‌شود، کاتولیک‌ها نیز در این کلیسا جشن‌ها و مراسم مختلفی را برگزار می‌کردند.

خانه علی موسیو

تبریز-علی-موسیو

دومین شهردار شهر تاریخی تبریز “کربلایی علی موسیو” نام دارد. با اینکه وی از چهره‌های مشهور ایران در سده گذشته است ولی اطلاعات اندکی از او در دست است.

علی موسیو چهره‌ای مبارز و متفکری فداکار و خردمند و پیشوای گمنام انقلاب مشروطه به شمار می‌رود. اکنون خانه این فرد تأثیرگذار و برجسته تبدیل به موزه‌ای شده است که ردپای تاریخ در آن مشهود است.

تله‌کابین “کوه عون ابن علی”

تبریز-تله-کابین

در سفر به تبریز چنانچه تمایل داشتید روزی هیجان‌انگیز داشته باشید، به تله‌کابین “کوه عون یا عینالی” بروید. این تله‌کابین پس از تکمیل فاز دو و سه آن به بزرگترین تله‌کابین ایران تبدیل خواهد شد اما اکنون نیز می‌توان درون کابین‌های فاز یک آن از میان کوه‌های عینالی عبور کرد و از دیدن طبیعت کوهستانی این منطقه لذت برد. رستوران‌ها و کافه‌های این مجموعه در ایستگاه دوم تله‌کابین قرار دارند.

نظر بدهید

برای ارسال نظر خود کلیک کنید