راهنمای سفر به تبریز - اماکن دیدنی تبریز

درباره تبریز باید بدانیم که این شهر یکی از بزرگترین شهرهای ایران و منطقه شمال غرب ایران و مناطق آذری‌نشین است. این شهر که مرکز استان آذربایجان شرقی است، به‌عنوان مرکز بازرگانی، ارتباطی، سیاسی، نظامی و اداری این مناطق به شمار می‌رود.

جمعیت تبریز در سال ۱۳۹۵ حدود ۱،۵۵۸،۶۹۳ نفر بوده است. اکثر مردم این شهر به زبان و لهجه ترکی آذربایجانی حرف می‌زنند. درباره تبریز گفتنی است که بنا به اسناد تاریخی، تا سده ۱۱ هجری، زبان آذری که شاخه‌ای از زبان‌های ایرانی بوده است،  در این شهر به کار می‌رفته است.

اسم شهر تبریز در فهرست زیباترین شهرهای ایران قرار گرفته است. با جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی تبریز آشنا شویم:

 پارک ملی کنتال تبریز

کنتال-تبریز

این پارک یکی از جاهای دیدنی تبریز است. در این مکان می‌توان عناصر جذابی را دید، مانند بقایای آسیاب‌های سنگی. اوایل بهار دامنه‌های کنتال و قلعه علی‌بیگ، به‌خاطر رویش لاله‌های رنگارنگ به‌صورت مزرعه‌های لاله درمی‌آیند. پس از گذشتن از شهر سیه‌رود و در راستای رودخانه مرزی ارس، به موازات نوار مرزی ارمنستان و آذربایجان و در دره کنتال، پاسگاه محیط‌بانی پارک ملی کنتال قابل رؤیت است.

پارک ائل‌گلی تبریز

گلی-تبریز

درباره تبریز خوب است بدانیم که پارک “ائل‌گلی یا همان شاه‌گلی” یکی از جذاب‌ترین و زیباترین اماکن این شهر محسوب می‌شود. این پارک چشم‌نواز جایگاه خاصی میان گردشگران ایرانی و خارجی دارد. این مکان دیدنی در زمان ” آق‌ قویونلوها ” ایجاد شده و در عصر صفویان گسترش یافته است. پارک “ائل‌گلی” در ۷ کیلومتری مرکز شهر و در جنوب شرق تبریز قرار دارد.

 کویر قوم تپه تبریز

تبریز-قوم-تپه

درباره تبریز باید بدانیم که این شهر جزو یکی از مناطق طبیعی بکر و بسیار سرسبز است اما عجیب است که دارای کویری است بسیار زیبا به نام “قوم تپه”. این منطقه به‌دلیل گرد و غبار و وزش باد شدید و تجمع خاک در آن، نسبت به مناطق دیگر تبریز، بافتی متفاوت دارد و به شکل تپه‌های شنی دیده می‌شود.

روستای صخره‌ای کندوان

تبریز-کندوان

این روستا به‌دلیل دارا بودن معماری عجیب و منحصربه‌فرد و شکل زندگی مردمِ آن در بافت قدیمی‌اش، یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های تبریز به شمار می‌رود و در جهان به یک استثنا تبدیل شده است؛ زیرا در جهان مکان‌هایی وجود دارند که با اینکه دارای معماری صخره‌ای هستند ولی کسی در آنها سکونت ندارد، مثل داکوتا در آمریکا و کاپادوکیه در ترکیه.

در روستای کندوان خانه‌ها مانند کندوی عسل در دل کوه قرار گرفته‌اند و جذابیت بساری به وجود آورده‌اند. خوب است بدانیم که عسل، یکی از مهم‌ترین محصولات این روستا است و وجود همین خانه‌های کندومانند است که این روستا را مشهور کرده است.

 جنگل ارسباران

تبریز-ارسباران

یکی از مناطق طبیعی و دست‌نخورده تبریز، جنگل بسیار سرسبز “ارسباران” است که دارای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری است. نام‌های دیگر این جنگل عبارتند از: “آرازبار، قره‌داغ یا قراچه داغ و ارسبار”. این جنگل به‌دلیل وجود بناها و مکان‌های تاریخی و چشم‌اندازها و طبیعت دلنشین، جذابیت بسیاری برای گردشگران و توریست‌ها دارد. “قلعه جوشین”، “قلعه بابک”، “قلعه پشتو”، “دژ قهقهه”، “بازار اهر” و “بقعه شیخ شهاب‌الدین”، از آثار تاریخی این منطقه به شمار می‌روند.

گورستان تاریخی پینه شلوار

تبریز-پینه-شلوار

یکی از قدیمی‌ترین گورستان‌های تاریخی که تقریبا قبل از اسلام به وجود آمده است، در این شهر قرار دارد. گورستان “پینه شلوار” به‌خاطر دارا بودن سه دوره سنگ قبر، به یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار تبریز تبدیل شده است.

اولین دوره سنگ قبرها آنهایی هستند که چه از نظر دوره و چه از نظر شکل ظاهری با سنگ قبرهای گورستان “خالد نبی” یکسان هستند. (گورستان خالد نبی که مکانی است کمتر شناخته شده، در شهر گنبد قرار دارد و به‌خاطر زیارتگاه و سنگ قبرهای خاص آن شهرت فراوانی دارد).

دومین دوره سنگ قبرها آنهایی هستند که از جنس سنگ خارا تشکیل شده و با سنگ‌های گورستان “ننه مارلان” یک‌شکل هستند. (گورستان ننه مارلان یا مریم‌ننه در محوطه کلیسای مریم‌ننه، در شهر تبریز قرار دارد و تا قبل از سال ۱۸۵۶ مکان دفن ارامنه شهر بوده است. اولین فرد به سال ۱۸۳۳ و آخرین نفر در سال ۱۹۵۱ در این گورستان دفن شده‌ است. در مجموع شصت نفر در این مکان دفن شده‌اند.)

روی سنگ‌های دوره سوم، تاریخ فوت شخص دفن شده با خط کوفی نوشته شده است.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*