خانه » سفر و گردشگری » آشنایی با فرانسه (۲) / جغرافیا و فرهنگ فرانسه

درباره نویسنده

فخری باقری

از دوازده سالگی عاشق خواندن، نوشتن و موسیقی سنتی و کلاسیک بودم. همیشه رویای تدریس و ساخت و راه اندازی یک پرورشگاه ایده آل با کارکنان عالی در سر داشته ام. دلم میخواست توسط کارشناسان و مربیان مهربان و خوش فکر، افرادی نیک اندیش با بالی برای پرواز تربیت شوند.
ریاضی خواندم، به کامپیوتر (سخت افزار) علاقه داشتم اما بر خلاف تمایلم حسابداری رو به صورت آکادمیک ادامه دادم.
و از آنجایی که در تمام زندگی عشق خواندن و نوشتن و موسیقی در خونم جاری بوده است، تصمیم گرفتم در خدمت دوستان باشم، شاید اندوخته هایم برای کسی مفید واقع شود و من به این وسیله به بخشی از آرمان های خود برسم.

دسته بندی مطالب

هفتستان در فضای مجازی

عکس روز

مسیر پاییزی روستای سنگده
مسیر پاییزی روستای سنگده

ویدئو

تبلیغات

جهانگردی سفر و گردشگری

آشنایی با فرانسه (۲) / جغرافیا و فرهنگ فرانسه

آشنایی با فرانسه (2) / جغرافیا و فرهنگ فرانسه

در مطلب قبلی از سری مطالبی که با هدف آشنایی با فرانسه در هفتستان منتشر می‌شود، از تاریخ فرانسه و همچنین ساختار سیاسی این کشور حرف زدیم. در این مطلب، نگاهی می اندازیم به شرایط جغرافیایی فرانسه و فرهنگ این کشور. با ما همراه باشید.

آشنایی با فرانسه (۲) / جغرافیا و فرهنگ فرانسه

کشور فرانسه (French) یکی از بزرگترین کشورهای اروپای غربی و اتحادیه ی اروپا محسوب می شود. مساحت این کشور ۶۷۹/۶۴۰ کیلومتر مربع است. این کشور دارای قلمروها و مناطق زیادی در آن سوی دریاهاست. بدین معنی که هم از جنوب شرقی در دریای مدیترانه دارای ساحل است و هم از غرب در اقیانوس اطلس (کشورهای مراکش و اسپانیا نیز از موقعیت جغرافیایی مشابهی برخوردارند). نقشه این کشور به شکل شش ضلعی است.

آشنایی با فرانسه - نقشه فرانسه

کشور فرانسه از جنوب غربی، شمال شرقی و شرق، با ایتالیا، اسپانیا، آلمان، لوکزامبورگ، سوییس، آندورا، بلژیک و موناکو مرزهای مشترک دارد و به وسیله “کانال مانش” به انگلیس وصل می شود.

آب و هوای این کشور در نقاط مختلف آن متفاوت است. بخش های جنوبی فرانسه آب و هوای مدیترانه ای دارند. قسمت های غربی دارای میزان بارش بالایی است و تابستانی گرم و زمستانی معتدل دارد. شمال و شمال شرقی فرانسه دارای آب و هوایی معتدل است و نقاط غربی این کشور آب و هوایی کوهستانی دارد. نقاط دیگر نیز عمدتا تابستان هایی گرم و گاه طوفانی و زمستان هایی سرد دارند.

کشور فرانسه یکی از اولین کشورهایی است که یک وزارتخانه در ارتباط با “محیط زیست”، در سال ۱۹۷۱ ایجاد کرد. با وجود اینکه فرانسه یکی از کشورهای صنعتی جهان محسوب می شود، در تولید دی اکسید کربن در جهان، رتبه هفدهم را داراست و از این نظر در کنار کشورهایی که نسبت به مساحتشان جمعیت کمی دارند، مانند استرالیا و کانادا، قرار گرفته است.

در سال ۱۹۷۳ که فرانسه با بحران نفتی روبرو بود، تصمیم گرفت به “انرژی هسته ای” روی آورد، به این دلیل که برای محیط زیست اهمیت بسیاری قایل بود. انرژی هسته ای به قدری برای فرانسه اهمیت پیدا کرد که در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد برق این کشور از همین راه تأمین می شود. با این روش آلودگی محیط زیست به حداقل رسیده است. حدود ۲۸ درصد از خاک فرانسه را جنگل تشکیل می دهد. این کشور در حال حاضر دارای ۴۶ پارک طبیعی و ۹ پارک ملی است.

جمعیت فرانسه حدود ۶۷ میلیون نفر است و با این حساب، پس از آلمان دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا به شمار می آید. کشور فرانسه چهل و دومین کشور بزرگ جهان و بیست و یکمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود.

اکثر مردم این کشور را مسیحیان کاتولیک تشکیل می دهند اما اقلیت های مسیحی پروتستان، مسلمان و یهود نیز در این کشور زندگی می کنند.

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور پاریس نام دارد که مرکز اصلی فرهنگ و تجارت فرانسه به شمار می رود. زبان رسمی مردم این کشور فرانسوی، واحد پول آن، یورو  و منطقه زمانی آن ۱+ است (ساعت محلی فرانسه ۲/۵ ساعت از ساعت ایران عقب تر است ). جهت رانندگی در فرانسه، راست و کد این کشور نیز ۰۰۳۳ است.

به نظر می رسد در تاریخ ۴ اکتبر ۱۹۵۸ با یک همه پرسی، قانون  اساسی فرانسه به رسمیت شناخته شده است. از آن زمان تاکنون این قانون ۱۸ بار بازنگری شده که آخرین بار آن سال ۲۰۰۸ بوده است. این قانون بر ایجاد کشوری دموکرات و سکولار تأکید دارد که در آن حق ایجاد حاکمیت با مردم است.

 شعار ملی فرانسه “آزادی، برابری و برادری” است. “اعلامیه حقوق بشر و شهروند” که در سال ۱۷۸۹ به وسیله مجلس ملی مؤسسان، در زمان انقلاب فرانسه به امضاء رسید دلیلی بر این مدعاست. خوب است بدانیم این اعلامیه از طرف “مارکی دو لافایت” پیشنهاد شد. در سال ۱۷۹۳ نسخه دوم و کامل تری از این اعلامیه تحت عنوان “اعلامیه حقوق بشر و شهروند ۱۷۹۳” اجرا شد.

این اعلامیه که یکی از بنیادی ترین اسناد انقلاب فرانسه است، حقوق اجتماعی و فردی همه را جهانشمول می پندارد. در این اعلامیه حقوق طبیعی همه انسانها، در هر زمان و هر مکان محترم به شمار می رود. با این حال در آن اشاره ای به حقوق زنان و بردگان نشده است!

ادامه دارد…