سنگاپور-2

در قسمت اول آشنایی با سنگاپور به این پرداختیم که مردم سنگاپور چگونه با تلاش از حضیض به اوج رسیدند. در این مطلب به فرهنگ مردم سنگاپور و تمدن و چگونگی زندگی این مردم سخت کوش می پردازیم:

زبان مردم سنگاپور

زبان اصلی مردم سنگاپور “مالائی” است اما زبان محاوره آنها انگلیسی است. زبان های به رسمیت شناخته شده دیگر  در این کشور هم، تامیل و چینی است (تامیلی: از زبان های کلاسیک “دراویدی” است که بیشتر به وسیله تامیل ها در سریلانکا، جنوب هندوستان و تامیل های مهاجر در سایر نقاط  دنیا، به خصوص شبه جزیره مالایا کاربرد دارد).

مذهب مردم سنگاپور

سنگاپور کشوری است چندمذهبی. حدود ۵۱ درصد مردم سنگاپور بودائی و پیرو تائوئیسم هستند (فلسفه تائو، شیوه اندیشه منسوب به لائوتسه فیلسوف چینی است که بر اداره  امور مملکت بدون اعمال فرم ها و بدون وجود دولت و یا اشکال خاص حکومت مبتنی است. این روش فکری در قرن ۶ قبل از میلاد با مجموعه ای از مراسم و معتقدات و اعمال مذهبی پدیدار شد و بعدها با مسائل عرفانی و فلسفی شکل گرفت. ریشه این اعتقاد ۲۵۰۰ ساله است). ۱۴ درصد مردم سنگاپور مسلمان هستند و  ۱۴ درصد مسیحی و ۱۵ درصد را هم بی دینان تشکیل می دهند و صدالبته که همه مردم سنگاپور با هر نظری که دارند در صلح و آرامش زندگی می کنند.

چینی هائی که برای کار به سنگاپور مهاجرت کرده و ساکن شده و تشکیل خانواده داده اند، هر سال در ژانویه و فوریه جشن جدید لونار و جشن های دیگر مربوط به خود را برگزار می کنند. غذایی به نام “لانه پرستو” جزو گران قیمت ترین غذاهای چینی در سنگاپور است. همه ساله عید قربان نیز، مسلمانان به قربانی کردن گوسفند می پردازند و به راحتی و آزادانه عید فطر را در مساجد این کشور برگزار می کنند. این بدان معنی است که هر دین و مذهب و فرهنگی در سنگاپور مجاز است تا آداب و سنن خود را  به جا آورده و زنده نگه دارد.

فرهنگ-مردم-سنگاپور

فرهنگ مردم سنگاپور

در حال حاضر این کشور مورد توجه و علاقه گردشگران ایرانی قرار دارد و این توجه کاملا قابل درک است. فرهنگ مردم سنگاپور فرهنگی خاص و جالب است. شناختن این فرهنگ می تواند برای ما جالب باشد.

چند سال پیش دولت سنگاپور در سازمان ملل طرحی را مطرح کرد که ۱۹ نوامبر را به عنوان روز جهانی توالت تعیین کند! به این دلیل که در فرهنگ مردم سنگاپور، توالت جایگاه عجیبی دارد. نتیجه اینکه، هم موفق شد  نظر ۱۲۲  کشور دیگر را برای تصویب این طرح جلب کند و هم توانست سازمان جهانی توالت را در ۱۹ نوامبر سال ۲۰۰۱ در سنگاپور تشکیل دهد.

سنگاپور کمترین آمار فساد را در میان کشورهای آسیایی دارد، رتبه این کشور در آمار جهانی پنجمین جایگاه است و می تواند در جهان الگوی صداقت و درستی باشد.

در این کشور هفتم نوامبر روز ملی درختکاری است. همه مردم سنگاپور، چه نخست وزیر، چه دیپلمات های خارجی و چه مردم عادی در این روز مشغول درخت کاری می شوند. حتی برخی از مردم در این روز درخت را به عنوان هدیه عروسی یا کادوی تولد به فرزندانشان تقدیم می کنند.

در این کشور والدین با کمک و راهنمایی های دولت، به فرزندان خود رفتار نیکو و درست می آموزند.

در سال ۱۹۷۹ در این کشور کمپینی تشکیل شد به نام “احترام و ادب” که مورد حمایت دولت بود. گفتار و کردار خوب، موارد آموزشی این کمپین است. این کمپین در سال ۲۰۰۱ به “جنبش مهربانی سنگاپور” تغییر یافت.

خرید و واردات شن و ماسه از مالزی، ویتنام و کامبوج باعث شد که در این کشورها اعتراضاتی به این موضوع شکل بگیرد و در نتیجه صادرات این محصولات به سنگاپور ممنوع اعلام شد.

از دیگر ویژگی های فرهنگ مردم سنگاپور:

مردم سنگاپور بالاترین سرعت پیاده روی را در جهان دارند.

آدامس جویدن در میان مردم سنگاپور ممنوع است مگر با تجویز و نسخه پزشک.

در سنگاپور عموم مردم از اتومبیل شخصی استفاده نمی کنند چرا که برای صدور پلاک آن باید ۱/۵ برابر قیمت خودروی خود پول پرداخت کنند!

در این کشور برای ساختمان ها محدودیت ارتفاع وجود دارد، با محدودیت ۲۸۰ متر! فقط  ۳ ساختمان با ارتفاع ۲۸۰ متر  در این کشور وجود دارد.

در پرچم ملی سنگاپور ۵ ستاره وجود دارد که نشانه ی آرامش، عدالت، پیشرفت، برابری و دموکراسی است. رنگ سفید در پرچم نشانه پاکی و خلوص و رنگ قرمز نماد برادری است.

اگر می خواهید بیشتر از مردم سنگاپور و به خصوص جاذبه های گردشگری این کشور بدانید، مطلب بعدی را از دست ندهید…

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*