آشنایی با سنگاپور

آشنایی با سنگاپور (قسمت اول)

سنگاپور، کشوری کوچک متشکل از چندین جزیره کوچکتر است  با ۷۱۸ کیلومتر مربع مساحت و  در جنوب شرقی آسیا  و انتهای جنوبی شبه جزیره مالایا قرار دارد. این کشور در دهانه شرقی تنگه مالاکا و جنوب کشور مالزی قرار گرفته است و توسط تنگه باریک و طولانی جوهور از مالزی جدا می شود. از سمت جنوب نیز به وسیله تنگه سنگاپور از مجمع الجزایر اندونزی جدا می شود. رود مهم سنگاپور “سونگای سلتار” و مرتفع ترین نقطه آن “بوکیت تیماه” است، با ۱۷۷ متر ارتفاع. اکثر جمعیت این کشور در منطقه شهر سنگاپور متمرکزند و بقیه خاک این جزیره از جنگل های بارانی استوائی تشکیل شده است.

این کشور تا قرن ۱۹ یکی از ترسناک ترین جنگل ها و مختص زندگی حیوانات درنده و تمساح ها بود. در جنگ جهانی اول یکی از مراکز نظامی انگلیس کنونی شد. ژاپن، در جنگ جهانی دوم آن را اشغال کرد. سال ۱۹۶۳ از طرف انگلیس به مالزی واگذار شد اما جالب است بدانید که این کشور به دلیل خطرناک و بی مصرف بودن، از طرف مالزی مستقل اعلام شد. بیشتر از ۴۰ درصد مردم سنگاپور در آن سالها معتاد بودند و این کشور تبدیل شده بود به تبعیدگاه زندانیان خطرناک کشور مالزی.

اولین نخست وزیر این کشور، لی کوآن یو، تصمیم گرفت این جزیره را به یکی از بهترین و زیباترین مکان های دنیا تبدیل کند و برای این کار اقداماتی اساسی انجام داد؛ او افراد باسواد و ارزشمند اهل سنگاپور را در تمام دنیا شناسایی کرد و از آنها خواست تا برای دمیدن روحی تازه و سالم به کشورشان برگردند. قاضی ها را از بهترین و سالم ترین افراد انتخاب کرد و قوه قضائیه پرقدرتی را پایه ریزی کرد و بدون هیچ ترس و واهمه ای تمام مجرمین را مجازات کرد. اعضای کابینه را از میان دوستان و یا خانواده خود انتخاب نکرد بلکه  از جوانان و تحصیل کرده ها و افراد دنیادیده تشکیل داد. افراد نخبه را با حقوق بالا به کار گرفت. قوانین بسیار سختی تصویب کرد و با همه مدیران دولتی اتمام حجت کرد که در صورت تخلف دو گزینه بیشتر ندارند: محاکمه در دادگاه و یا خودکشی! اکثر مدیران راه دوم را انتخاب می کردند!

طی ۲۰ سال آقای “لی کوآن یو” یک کشور فوق پیشرفته به مردم تحویل داد و به خاطر اینکه حکومت موروثی نشود خودش استعفا داد.

آشنایی با سنگاپور

اکنون این کشور تبدیل به یکی از مدرن ترین کشورهای دنیا  و بهترین مکان برای سرمایه گذاری های بالای ۱۰۰ میلیون دلار شده است. این کشور به گونه ای خود را ساخته که به یکی از کشورهای طراز اول تجارت در جهان تبدیل شده است، یکی از بهترین پایانه های بازرگانی به شمار می رود و به عنوان یکی از رقابتی ترین اقتصادها در جهان شناخته می شود.

سنگاپور به وسیله بخشی بزرگ از نیروی کار حمایت و تأمین می شود. دومین بازار بزرگ مالی جهان است و سومین بازار بزرگ نفت در جهان پس از لندن و نیویورک را داراست. حدود ۹۰ درصد مردم آن صاحب خانه  هستند. در دومین رتبه آموزش و پرورش دنیا برای هفتمین سال پی در پی قرار دارد. سومین کشور پردرآمد دنیا و دومین بندر پرتردد دنیا برای بارگیری است.

کیفیت زندگی مردم این کشور بسیار عالی است و از کانادا پیشی گرفته و تقریبا همتای امریکا شده است. از ۵۲۹۳۰۰۰ نفر جمعیت این کشور، ۲۷۵۱۰۰۰  نفر شاغل هستند و در این کشور نرخ بیکاری ۲/۱ درصد است. نرخ تورم در سال ۲۰۰۷ در این کشور ۲/۱  درصد بوده است و در نوامبر ۲۰۱۸، ۰٫۶ درصد.

این کشور ذخایر معدنی ناچیزی دارد  ولی اقتصاد آن که وابسته به بخش خدمات، صنایع دستی، تولیدات الکترونیکی و چینی است، توسعه بسیار چشمگیری داشته است و همین امر باعث شده به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل شود.

این کشور به دلیل قرار داشتن در منطقه گرم و مرطوب و نزدیکی با خط استوا، زمینی حاصلخیز و آب و هوائی گرم دارد. در این کشور دمای هوا بین ۲۲ تا ۳۵ درجه سانتی گراد در تغییر است. بیشتر صبح ها همه جا پر از شبنم است و رفته رفته به سمت ظهر که پیش می رود، رطوبت هوا کمتر می شود. معمولا در اردیبهشت ماه بادهای شدیدی می وزد، حتی در سال های اخیر وزش بادهائی با سرعت ۱۵۰ کیلوتر در ساعت مشاهده و ثبت شده است.

خرداد و تیر ماه گرم ترین ماه های سال در این کشور است ولی رطوبت ماه های مهر و آبان بیشتر از ماه های دیگر است. در تمامی طول سال، سنگاپور یک سونای بسیار بزرگ است. پرباران ترین ماه های سال آذر تا دی است ولی ماه های دیگر نیز بی باران نیست. به ندرت پیش می آید که بارانی طولانی مدت داشته باشد اما بارش سالانه در این کشور به ۲۲۴ سانتیمتر می رسد. بهتر است که همیشه در خیابان چتری همراه خود داشته باشیم، برای جلوگیری از خیس شدن و نیز برای محافظت در برابر اشعه خورشید. از ماه های فروردین تا شهریور نسیمی ملایم و لذت بخش احساس نمی شود. ضمن اینکه احتمال می رود در این ماه ها با مهی غلیظ نشأت گرفته از دود آتش سوزی ها روبرو شویم، گرچه این مه ناپایدار است و سریع ناپدید می شود.

اما ویژگی های سنگاپور در اینجا تمام نمی شود. در مطالب بعدی، به سایر ویژگی های سنگاپور خواهیم پرداخت.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*