دانستنیهای علمی (13) - چرا دندان‌ها زرد می‌شوند؟
چرا دندان‌ها زرد می‌شوند؟

تغییر رنگ دندان به دو عامل خارجی و داخلی بستگی دارد. عوامل خارجی که موجب زردی دندان می‌شوند، ناشی از رسوب مواد شیمیایی روی سطح دندان است؛ اما عوامل داخلی دلایل دیگری دارند. ممکن است فرد در دوران جنینی و کودکی با ماده‌ای به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم تماس داشته باشد. بنابراین برای درمان تغییر رنگ دندان حتما باید علت آن پیدا شود.

یکی از علل مهم تغییر رنگ خارجی دندان، استعمال سیگار است. افراد سیگاری دندان‌های زردی دارند. اگرچه استفاده از برخی مواد جویدنی می‌تواند تا حدود زیادی تغییر رنگ ایجادشده را اصلاح کند و دندان‌ها سفیدتر به نظر برسند، اما تا وقتی فرد سیگار را ترک نکند، احتمال بروز زردی مجدد دندان وجود دارد.

دیگر عامل خارجی تغییر رنگ دندان، استفاده از دهان‌شویه‌هایی مانند کلرهگزیدین است. دهان‌شویه تغییرات رنگی زیادی روی دندان ایجاد می‌کند و حتی گاهی ممکن است دندان سیاه‌رنگ هم شود. اگرچه استفاده از دهان‌شویه سه بار در روز مجاز است، ولی تداوم مصرف آن حتما می‌تواند باعث زردی دندان‌ها شود.

در نهایت، قطره آهنی که برای کودکان تجویز می‌شود هم ممکن است سطح دندان را سیاه کند. به همین دلیل همیشه به مادران توصیه می‌شود قطره آهن را طوری داخل دهان کودک بریزند که با دندان‌های کودک تماس پیدا نکند. دادن آب به کودک و تمیز کردن سطح دندان با پارچه نرم و تمیز می‌تواند از سیاه شدن دندان‌ها جلوگیری کند؛ اما اگر دندان‌های کودک سیاه شود، دندان‌پزشک می‌تواند با استفاده از برس‌های مخصوص تغییر رنگ ایجادشده را از بین ببرد.

در خصوص علل داخلی تغییر رنگ دندان، بیماری‌های سیستمیک در دوران جنینی یا بعد از تولد می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند.

علاوه بر این، گاهی به آب آشامیدنی بعضی از مناطق فلوراید زیادی اضافه می‌شود. برای دندان کودکان پنج و شش ساله، فلوراید زیادی مضر است و می‌تواند ساختار دندان را تغییر دهد که این تغییر، باعث زردی بیش از حد دندان می‌شود.

همچنین نوجوانانی که از داروهای گروه تتراسایکلین برای درمان بیماری‌های پوستی مانند آکنه استفاده می‌کنند، ممکن است به زردی دندان دچار شوند که علت آن رسوب مواد شیمیایی ناشی از دارو است. این مواد روی عاج دندان رسوب می‌کند و کمپلکس کلسیمی تشکیل می‌دهند و باعث تغییر رنگ دندان به زرد کم‌رنگ، قهوه‌ای تیره و سیاه می‌شوند.

آیا برخورد شهاب‌سنگی زمین را از مدار خارج می‌کند؟

خیر و این مسئله ربطی به اندازه شهاب‌سنگ هم ندارد. زمین جرم زیادی دارد و با سرعت در مدارش به دور خورشید در حرکت است و در نتیجه «اندازه حرکت» یا تکانه بزرگی دارد. برای این که تغییر چشمگیری در مدار زمین ایجاد شود، باید تکانه خارجی بسیار بزرگی بر این سیاره تحمیل شود. حتی بزرگ‌ترین خرده سیارک‌های سامانه خورشیدی هم جرم و انرژی جنبشی کافی برای ایجاد چنین تغییر بزرگی در تکانه زمین ندارند.

از طرف دیگر، «انرژی بستگی» زمین بزرگ‌تر از انرژی جنبشی مداری آن است. به عبارت دیگر، هر جسمی که برای تغییر مدار زمین به اندازه کافی بزرگ باشد، برای نابودی سیاره هم به اندازه کافی بزرگ خواهد بود.

دوز معادل موز چیست؟

واحدهای زیادی برای اندازه‌گیری تشعشع مواد پرتوزا وجود دارد. اگرچه بیشتر این روش‌ها و واحدها به نام دانشمندانی مانند «گایگر»، «رونتگن» یا «سیورت» نامگذاری شده‌اند؛ اما جالب‌ترین آنها «دوز معادل موز» است. هر موز، مقدار بسیار اندکی تشعشع، در حدود ۰/۱ میکروسیورت (مقیاس استاندارد اندازه‌گیری اثرات زیستی تشعشع) دارد. این مقیاس، روشی قابل فهم برای درک مقادیر انتزاعی تابش به دست می‌دهد. برای مثال، تشعشع آزادشده در اثر انفجار راکتور فوکوشیمای ژاپن معادل ۷۶ میلیون دوز معادل موز بود.

آیا چارچوب در، هنگام زلزله امن‌ترین نقطه خانه است؟

خیر. در زمان‌های گذشته، بسیاری از ساختمان‌ها (خصوصا در مناطق لرزه‌خیز آمریکا) با استفاده از آجر و چارچوب‌های چوبی ساخته می‌شدند. پس از یک زمین‌لرزه قدرتمند، چارچوب درها تنها نقطه‌ای از این ساختمان‌ها بودند که هنوز پابرجا بودند. بر همین اساس، این شایعه ایجاد شد که امن‌ترین نقطه هنگام زلزله، چارچوب در است.

امروزه، افراد اندکی در ساختمان‌های قدیمی آجری زندگی می‌کنند. در ساختمان‌های امروزی با اسکلت فلزی یا بتنی، چارچوب درها در مقایسه با دیگر بخش‌های سازه مقاومت بیشتری ندارند و البته نمی‌توانند در برابر ریزش آوار محافظت چندانی برای شما فراهم کنند. پناه گرفتن زیر میز یا کنار دیوار امن‌تر است؛ بنابراین توصیه استاندارد «بنشینید، بپوشانید، بچسبید» را دنبال کنید: وقتی لرزش‌های شدید را احساس کردید، خودتان را روی زمین بیندازید یا بنشینید، زیر میز پناه بگیرید و سرو گردنتان را با دستان خود بپوشانید و پایه‌های میز را محکم بچسبید تا لرزش‌ها تمام شوند.

[همشهری دانستنیها]

 

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام