دانستنیهای علمی (12) - آیا چرت زدن برای بدن مفید است؟
آیا دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مفید هستند؟

پاسخ یک کلمه‌ای برای این پرسش وجود ندارد. این دستگاه‌ها معایب و مزایای خاص خود را دارند.

اگر آب کوچک‌ترین آلاینده‌ای داشته باشد، در کوتاه‌مدت و درازمدت مشکلاتی برای سلامتی افراد ایجاد خواهد کرد. در حال حاضر حدود ۹۷ درصد مناطق کشور به آب لوله‌کشی دسترسی دارند. برای مناطقی که به آب لوله‌کشی بهداشتی دسترسی ندارند، استفاده از این دستگاه‌ها خصوصا برای میکروب‌زدایی امری ضروری است، اما در خصوص دیگر مناطق، باید با احتیاط بیشتری سخن گفت.

فیلتر-آب

بسیاری از املاح مفید مورد نیاز بدن از طریق آب مصرفی روزانه تأمین می‌شود. میزان این املاح در آب تصفیه‌شده شهری براساس استانداردهای ایران (که بسیار هم سختگیرانه است) پایش می‌شود. استفاده از دستگاه‌های نصفیه آب بر ساختار شیمیایی آب تأثیر می‌گذارد و اگرچه برخی املاح مضر (مانند نیترات) را حذف می‌کند، اما باعث از بین رفتن املاح مفید از جمله کلسیم، منیزیم و پتاسیم می‌شود. چنین آب سبکی در درازمدت سبب بروز آسیب‌های جدی به قلب و عروق و اختلال در رشد استخوانی کودکان می‌شود.

البته در مناطقی که به هر دلیل دچار شوری آب هستند، یا سختی آب با وجود تصفیه‌ها به‌دلیل مشکلات شبکه یا لوله‌کشی ساختمان بالاتر از حد استاندارد است، باید از این دستگاه‌ها استفاده کرد.

آیا فلزات در فضا زنگ می‌زنند؟

شاید شگفت‌زده شوید، اما پاسخ این پرسش مثبت است. اگرچه ارتفاع صد کیلومتری از سطح زمین را عموما به‌عنوان مرز فضا تعریف می‌کنند، اما جو زمین کماکان تا ارتفاع حدود هفتصد کیلومتری دربردارنده اکسیژن است (ایستگاه فضایی بین‌المللی در ارتفاع چهارصد کیلومتری قرار دارد). در چنان ارتفاعی، اکسیژن به‌جای شکل مولکولی (O2)، به شکل اتم های منفرد حضور دارد و در نتیجه واکنش پذیری بیشتری هم دارد.

فلزات-در-فضا

آلومینیوم و فولاد ضدزنگ لایه‌های اکسید محافظی روی سطح خارجی خود شکل می‌دهند و دچار خوردگی نمی‌شوند، اما نقره و آهن به سرعت در مدارهای پایینی زمین دچار زنگ‌زدگی و خوردگی می‌شوند. با وجود این، در ژرفای فضا فقدان اکسیژن به معنای آن است که اثری از زنگ‌زدگی وجود ندارد.

چرا صاعقه به هواپیما نمی‌خورد؟

واقعیت این است که آذرخش نه تنها به هواپیما برخورد می‌کند، بلکه هواپیما حتی تلاش نمی‌کند از این برخورد فرار کند. بدنه فلزی هواپیما با ایجاد یک قفس فارادی، جریان الکتریکی ناشی از آذرخش را از نقطه برخورد آن به نقطه خروجی منتقل می‌کند. با وجود این، آذرخش می‌تواند جریان‌های ثانویه‌ای را در سیم‌کشی‌های زیر پوسته هواپیما القاء کند. به همین دلیل و برای حفاظت بیشتر، سیم‌کشی‌ها و رایانه‌های هواپیما از نظر الکتریکی پایش می‌شوند.

صاعقه-هواپیما

بدنه هواپیماهای مدرنی مانند بویینگ ۷۸۷ از مواد کامپوزیتی با رسانایی کمتر ساخته می‌شوند. رشته‌های رسانا درون این پوسته بافته می‌شوند تا انرژی آذرخش را به شکل ایمن در بدنه هواپیما به سمت نقطه خروجی آن هدایت کنند.

چرا جای زخم روی پوست می‌ماند؟

زخم‌ها بخشی از فرایند شفایابی بدن هستند که بیشتر ما نوعی از آنها را با خود به یادگار داریم. زخم‌های روی بدن ما از همان پروتئینی ساخته شده‌اند که پوست طبیعی را شکل می‌دهد؛ اما تا حد زیادی متفاوت به نظر می‌رسند که باعث می‌شود اثرشان همیشه روی پوست بماند. دلیل این ظاهر متفاوت زخم و پوست طبیعی، از ساختار پروتئینی آنها سرچشمه می‌گیرد.

پوست معمولی از ساختار پروتئینی به‌هم‌بافته (همانند تاروپود پارچه) سود می‌برد، در حالی که پروتئین‌های زخم تنها در یک جهت به خط شده‌اند. این امر موجب می‌شود زخم‌ها در مقایسه با پوست عادی و سالم متفاوت جلوه کنند. به دلیل فقدان غدد عرق و فولیکول‌های مو، زخم‌ها صاف‌تر هستند و به همین دلیل است که بیشتر اوقات دچار خارش می‌شوند.

آیا چرت زدن برای بدن مفید است؟

بله؛ به‌طور خلاصه می‌توان گفت چرت زدن باعث افزایش کارایی بدن می‌شود. البته مدت زمان چرت زدن هم بسیار مهم است. چرت‌های ده تا بیست دقیقه‌ای برای تقویت هوشیاری و انرژی، ایده‌آل هستند. این مدت زمان، معمولا شما را به مراحل سبک‌تر خواب غیرعمیق (NREM) محدود می‌کند که آمادگی آغاز بی‌درنگ کار را بعد از بیدار شدن ساده‌تر می‌کند.

چرت-زدن

چرت‌های سی دقیقه‌ای ممکن است باعث لختی خواب شود (نوعی احساس کرختی که معمولا تا نیم ساعت پس از بیدار شدن دچار آن هستید)، اما پس از آن مزایای تجدید انرژی چرت، خود را آشکار می‌کند.

اگر ۶۰ دقیقه چرت بزنید، بهترین خروجی را برای بهبود توانایی به‌یادآوری چهره‌ها، اسامی و نکات کوچک خواهید داشت. نکته منفی این چرت تجربه کرختی بعد از بیدار شدن است که گاهی گریبانگیر افراد می‌شود.

در نهایت چرت نود دقیقه‌ای است که یک چرخه کامل خواب را شامل می‌شود؛ یعنی همه مراحل سبک‌تر و عمیق‌تر خواب را تجربه خواهید کرد که خواب REM را هم (که متناظر با رؤیا دیدن است) دربرمی‌گیرد و باعث بهبود حافظه احساسی و رویه‌ای (حافظه مربوط به کارهایی مانند دوچرخه‌سواری یا نواختن پیانو) و خلاقیت می‌شود.

[دانستنیها]

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام