تفاوت کلاس های مختلف بنز در چیست؟ / همه چیز در مورد مرسدس‌ها

مرسدس بنز یکی از محبوب‌ترین خودروسازان جهان است و در میان دیگر خودروسازان بزرگ آلمان مانند آئودی، ب‌ام‌و و فولکس‌واگن همواره حرف اول را در کیفیت و عملکرد می‌زند. بسیاری از مردم جهان با توجه به بودجه خود علاقه‌ به خرید یک بنز را نشان داده‌اند اما همواره سؤال‌های زیادی درخصوص کلاس‌ها و مدل‌های بنز در ذهن داشته‌اند. لذا در این مطلب نگاهی داریم به مدل های مختلف بنز که تعداد زیادی از آنها در ایران نیز وجود دارند.

بنز یکی از پیچیده‌ترین نام‌گذاری‌ها در جهان را دارد و هر کلاس خود را با ویژگی و ماهیت متمایزی ارائه می‌کند. خودروها و محصولات متفاوت در یک کلاس بنز با اعداد از هم متمایز خواهند شد و حروف مجزا بیانگر تفاوت بزرگ‌تر در سبک و سیاق ساختاری و امکانات آنهاست.

جهت ذکر کردن مشخصات ویژه یک مدل در یک کلاس خاص از ترکیب حروف یا کلمه بعد از عدد نماینده حجم موتور استفاده می‌شود؛ مثل L که به معنای طول بیشتر برای یک مدل خاص است و S500L نماینده یک مرسدس کلاس S با حجم موتور ۵ لیتری با بدنه‌ای با طول بیشتر از S500 استاندارد است.

کلاس‌بندی جدید مرسدس پس از دهه ۹۰ میلادی صورت گرفت. اوائل دهه نود کمپانی ستاره‌نشان آلمان‌ها تصمیم گرفت کلاس‌ها و مدل‌های خود را به شکلی استاندارد ارائه کند و این روند تا امروز اجرائی شده است.

کلاس‌های بنز با ترکیب یک تا سه حرف مشخص خواهند شد. اعداد درج شده کنار این حروف نشانگر حجم موتور خودرو هستند.

شماره سه‌رقمی روی هر خودرو حجم موتور را نشان می‌دهد. این اعداد حاصل تقسیم حجم موتور بر عدد ۱۰ هستند که به شکلی سنتی روی خودروهای این کمپانی درج می‌شوند.

کلاس‌های اصلی بنز با یک یا دو حرف به نمایش درمی‌آیند و کلاس‌هایی که سه حرف را در طبقه‌بندی خود دارند، گونه‌هایی مشتق شده از دو کلاس متفاوت‌اند.

بنابراین تفاسیر، کلاس‌های اصلی بنز شامل موارد زیر است:

  • کلاس A، کلاس B، کلاس C که حرف اول کلمه Compact یا جمع‌وجور است.
  • کلاس E حرف اول کلمه اقتصادی در آلمانی است.
  • کلاس S نیز حرف اول کلمه “ویژه” است و در طبقه‌بندی اصلی جای می‌گیرد.
  • کلاس G معرف شاسی‌بلندهای بنز در رده‌بندی اصلی است.

کلاس SL (مخفف کلمه اسپورت بزرگ) و کلاس CL (مخفف کلمه کوپه بزرگ) خواهد بود.

نکته: هرگاه در کنار هر حرف اصلی مرسدس حرف L را ببینید، نشانه لوکس‌بودن و بزرگ‌تر بودن آن خودرو است.

خودروهای کلاس A

خودروهای کلاس A مرسدس بنز

این خودرو به دلیل صرفه‌جویی در مصرف سوخت به شدت بین مشتریان بنز محبوب است. خودروهای ساب‌کامکپت کلاس A در نسل‌های اول و دوم در کمپانی آلمانی تولید شدند.

اولین نسل این خودرو در سال ۱۹۹۷ با کد تجاری W168 و نسل دوم آن در سال ۲۰۰۴ به بازارهای جهانی رسیدند. نسل سوم این کلاس نیز در سال ۲۰۱۲ معرفی شد و تولید آن تا سال ۲۰۱۸ ادامه یافت. از اوایل سال ۲۰۱۸ نیز بنز تصمیم گرفت نسل چهارم کلاس A خود را برای اولین بار در آمریکا و کانادا به فروش برساند. نسل چهارم کلاس A در بین طرفدارانش به “بنز دلبر” معروف شده و در دو مدل هاچ‌بک ‌و سدان ارائه می‌شود.

کلاس B مرسدس بنز

کلاس B مرسدس بنز

کلاس B بنز نیز نوع دیگری از خودروهای کامپکت بنز محسوب می‌شود که با ظاهر اسپورت‌تری ارائه شده است. سازمان مستقل ارزیابی خودروهای اروپا یا همان Euro NCAP این خودرو را یک مینی‌ون چندمنظوره اجرایی در رده ساب‌کامپکت‌ها معرفی کرده که از سال ۲۰۰۵ در کارخانه آلمانی مرسدس تولید شده است.

این خودرو شباهت زیادی به کلاس A این کمپانی دارد اما از آن بزرگتر بوده و موتور بزرگتری نیز دارد.

کلاس B بنز همواره یک طراحی به نسبت جعبه‌ای شکل داشته و به دلیل ارتفاع بیشتر، فضای پای بزرگتری را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. کلاس B مرسدس با توجه به تکامل بیشتر نسبت به کلاس A، همچنان سبک و سیاق معروف به سبک “ساندویچی” مدل مفهومی خود را حفظ کرده است.

تمام مدل‌های این خودرو در آخرین ورژن خود به سیستم‌های ایمنی خودرو، ترمز ABS ،ESP، کنترل کشش، چراغ‌های زاویه‌ای، سیستم روشنایی محیطی و چراغ‌های کمکی برای راننده مجهز هستند.

نسل دوم این کلاس نیز در سال ۲۰۱۱ در مدل‌های دیزلی و بنزینی ارائه شد. این نوع مرسدس‌ها با یک گیربکس ۶ سرعته دستی یا یک مدل خودکار ۷ سرعته ۲ کلاچه هماهنگ شدند. ابعاد این خودرو افزایش و ضریب کشش کاهش یافته است.

نسل سوم این کلاس در نمایشگاه خودروی پاریس ۲۰۱۸ در فرمتی عضلانی‌تر و با فضایی بزرگتر به نمایش درآمد.

کلاس C مرسدس بنز

کلاس C مرسدس بنز

کلاس C اقتصادی‌ترین سدان بنز و احتمالا اقتصادی‌ترین خودروهای تاریخ بنز را در زیرمجموعه خود جای داده است. کلاس C بنز نیز مانند کلاس‌های A و B خط تولید خودروهای اجرایی کامپکت در زیرمجموعه دایملر AG است.

این خودرو در سال ۱۹۹۳ جایگزین طیف خودروهای ۱۹۰ (W201) شد و تا زمان ورود مدل‌های W168 کلاس A در سال ۱۹۹۷ کوچکترین خودروی بنز به شمار می‌آمد. اولین مدل نسل اول مرسدس کلاس C در ۱ ژوئیه ۱۹۹۳ و اولین مدل از نسل دوم این خودرو در ۱۸ جولای ۷ سال بعد، یعنی در سال ۲۰۰۰ تولید شد. این خودرو با آپشن محرک ۴ چرخ (۴ ویل‌درایو) در سال ۲۰۰۲ ارائه شد و نسل سوم آن در سال ۲۰۰۷ وارد بازار شد. در سال ۲۰۱۴ نیز شاهد ورود آخرین نسل از این خودرو به بازارهای جهان بودیم.

کلاس C در ابتدا در قالب یک سدان و استیشن دیده شد اما در سال ۲۰۰۰ نسخه‌هایی از فست‌بک کوپه این خودرو نیز ساخته شد. این خودرو با کمی جراحی و فیس‌لیفت به کلاس CLC تغییر ماهیت داد.

CLC تا سال ۲۰۱۱ در خط تولید باقی ماند و در سال ۲۰۱۲ یک مدل کوپه از کلاس C جایگزین آن شد.

کلاس CL مرسدس بنز

کلاس CL مرسدس بنز

خودروهای کوپه بنز با این حروف شناخته می‌شوند. در این کلاس شاهد CL550 و CL600 و همچنین CL63 AMG و CL65 AMG هستیم.

این خط تولید از بنز به ساخت خودروهای سایز بزرگ لوکس معروف است. در آلمانی CL مخفف کوپه‌های سبک یا لوکس است و در زیرساخت اشتراکات زیادی با پلت‌فرم کلاس S دارد.

CL در چرخه توسعه خود به دنبال S حرکت کرد و در این کلاس شاهد فاصله محوری کوتاه‌تر نسبت به S و موتورهای کلاس S هستیم که البته در کلاس CL با تنوع کم‌تری ارائه می‌شوند.

کلاس CLS مرسدس بنز

این کلاس سدانی است که از کوپه‌های CL مشتق شده و به دلیل مشخصات و گزینه‌های ویژه که از کلاس S وام گرفته، این حرف را نیز یدک ‌می‌کشد.

کلاس E مرسدس بنز

کلاس E مرسدس بنز

مرسدس در این کلاس سدان فول-سایز را ارائه داد و پس از آن مدل‌های کوپه کلاس E وارد بازار شد. در این کلاس بنز خودروهای اجرایی را با موتورها و بدنه‌های مختلف تولید می‌کند و به نوعی در زمینه مصرف سوخت اقتصادی‌ترین کلاس بنز محسوب می‌شود.

تولید خودروهای این کلاس از سال ۱۹۵۳ در کارخانه بنز آغاز شده و ۵ نسل آن به فروش جهانی رسیده است. در دهه ۱۹۶۰ این کلاس به دلیل ردیف لوکس و مدل اسپورتش محبوب‌تر شد.

کلاس G مرسدس بنز

کلاس G مرسدس بنز 

شاسی‌بلندها و SUVهای بنز در این رده قرار گرفته و با قابلیت محرک تمام چرخ ارائه می‌شود. از مشخصه‌های این بنز می‌توان به ظاهر جعبه‌ای آن اشاره کرد. در سال ۲۰۰۶ کلاس GL برای جایگزینی این خودرو ساخته شد. اما کلاس G همچنان با قدرت تولید می‌شود و یکی از قدرتمندترین آفرودرهای جهان است. تولید این خودرو از ۳۵ سال پیش آغاز شد و بنابراین قدمت تولید آن طولانی است.

کلاس G به‌عنوان یک خودروی نظامی توسط شاه وقت ایران که در آن زمان یکی از سهام‌داران این شرکت بود توسعه یافت. پس از آن مرسدس در سال ۱۹۷۹ نسخه غیرنظامی این خودرو را ارائه کرد. برخی از مردم دنیا لقب “گرگ” را به این خودرو داده‌اند.

GL مرسدس بنز

GL مرسدس بنز

این خودرو از کلاس G لوکس‌تر ظاهر شد و یک کراس‌اور شیک محسوب می‌شود، اما هچنان قدرتمند و آفرودی است.

مرسدس GLE کلاس (M)

مرسدس GLE کلاس (M)

مرسدس GLE کلاس (M) یک SUV سایز متوسط لوکس است که در سال ۱۹۹۷ توسط کمپانی بنز ساخته شد. این خودرو از لحاظ ابعاد بین دو خودروی GLC و مدل‌های بزرگتر کلاس GLS قرار می‌گیرد. مرسدس نسل چهارم این خودرو را در ۱۱ ستامبر ۲۰۱۸ یعنی ماه قبل به بازارهای جهان ارائه کرد.

کلاس S مرسدس بنز

کلاس S مرسدس بنز 

S پرچمدار کنونی خودروهای بنز است. آلمان‌ها آن را کلاس ویژه می‌نامند. اولین مدل این خودرو به شکلی رسمی در سال ۱۹۷۲ ارائه شد و تاکنون با قدرت به حرکت خود ادامه می‌دهد. بنز هر چه خلاقیت دارد را در این کلاس رو کرده و بیشترین گزینه‌ و فناوری‌ها را در کلاس S قرار می‌دهد.

کلاس sl مرسدس بنز

کلاس sl مرسدس بنز 

بنز در کلاس sl به تولید خودروهای “گرند تورینگ” می‌پردازد. Sl مخفف حروف “اسپورت سبک” در زبان آلمانی است و تولید خودروهای این کلاس از سال ۱۹۵۴ آغاز شده است.

در شمایل سنتی خودروهای این کلاس عموما خودروهایی با دو صندلی دیده می‌شود، البته این به آن معنا نیست که هیچ خودروی ۴درِ جی‌تی وجود ندارد. این خودروها با خودروهای ورزشی تفاوت‌های بسیاری دارند و آن قدر محبوب و پرتوان هستند که برایشان یک کلاس جداگانه در مسابقات رالی در نظر گرفته شده است.

خودروهای این کلاس بنز در بسیاری از نقاط جهان به دلیل داشتن درهای “گالوینگ” با همین نام معروف شده‌اند.

کلاس می‌باخ مرسدس بنز

کلاس می‌باخ مرسدس بنز

کلاس لیموزین”می‌باخ” با کد تجاری شاسی W240 شناخته می‌شود. این خودرو بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین مرسدسی است که تاکنون ساخته شده و جهت ادای احترام به ویلهلم می‌باخ با این نام معروف است. در این کلاس تنها شاهد یک نوع موتور هستیم. می‌باخ معمولا با اعدادی مانند ۵۷ یا ۶۲ شناخته می‌شود که نشانگر تقسیم طول خودرو برحسب سانتی‌متر بر عدد ۱۰ است.

[عصر ایران]
برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*