بوگاتی دیوو (Divo)

چند هفته پیش شرکت بوگاتی کمپینی تبلیغاتی را راه اندازی کرد تا ذهن علاقمندان خود را برای معرفی یک محصول جدید آماده کند. در این کمپین هر چند روز یک بار تیزرها و تصاویری مبهم از مدل مذکور انتشار می‌یافت. بالاخره با آغاز به کار فستیوال پبل بیچ این اتومبیل فوق‌العاده سریع و پیشرفته با نام بوگاتی دیوو (Divo) چهره جذاب و هیجان‌انگیز خود را از زیر پرده بیرون کشید.

بوگاتی دیوو (Divo)

همانطور که ظاهر دیوو نشان می‌دهد، مهندسین بوگاتی تمام تمرکز خود را معطوف دو فاکتور ایرودینامیک و هندلینگ کرده‌اند. به همین خاطر دیوو علیرغم شباهت‌های کلی با شیرون، در جزئیات بدنه تفاوت‌های زیادی با آن دارد.

در نمای روبرو طبق معمول همه چیز به جلوپنجره نعل اسبی شکل بوگاتی ختم می‌شود. در طرفین این جلو پنجره دو ورودی هوای بسیار بزرگ تعبیه شده تا دیوو بتواند حجم بیشتری از هوا را ببلعد.

بوگاتی دیوو (Divo)

برخلاف شیرون، در دیوو از چراغ‌های اصلی کوچک‌تر استفاده شده، این چراغ‌ها در قسمت پایینی المانی C شکل قرار گرفته‌اند. در این نما برش‌های متعدد روی کاپوت و اسپویلر عظیم جلویی به بینندگان القا می‌کنند که در حال تماشای خودرویی فوق‌العاده ایرودینامیک هستند.

بوگاتی دیوو (Divo)

درست مثل نمای روبرو، بوگاتی دیوو در نمای عقب نیز کاملا آماده حمله احساس می‌شود. در این نما اجزایی مثل باله بسیار بزرگ، گرافیک خاص چراغ‌ها، خروجی‌های چندگانه اگزوز و دیفیوزر عظیم یک به یک چشمان بیننده را مجذوب خود می‌کنند.

بوگاتی دیوو (Divo)

به گفته بوگاتی باله عقب دیوو ۲۳ درصد از نمونه موجود بر روی شیرون عریض‌تر بوده و می‌تواند همانند آن مثل یک ترمز بادی عمل کند. دیفیوزر این خودرو نیز نقشی کلیدی در پایداری خودرو دارد. بد نیست اشاره کنیم دیوو می‌تواند به شتاب جانبی غیرقابل باور ۱٫۶ g دست پیدا کند.

بوگاتی دیوو (Divo)

به لطف اجزای ایرودینامیک پیشرفته، نیروی رو به پایین یا همان downforce در دیوو تا ۹۰ کیلوگرم بیشتر از شیرون است. همچنین این اجزا سبب می‌شوند که موتور و ترمزها دسترسی راحت‌تری به هوای خنک داشته باشند.

بوگاتی دیوو (Divo)

در مقایسه با شیرون، دیوو وزن کمتری دارد؛ چرا که اجزای مربوط به عایق صوتی خود را از دست داده و پوشش اینترکولر آن از فیبر کربن ساخته شده است. علاوه بر اینها، رینگ‌ها نیز از نوع سبک‌تر انتخاب شده و برخی از محفظه‌هایی که در داخل کابین برای نگهداری لوازم کاربرد داشتند، اکنون دیگر وجود خارجی ندارند.

بوگاتی دیوو (Divo)

با وجود رژیم سخت، وزن دیوو فقط ۳۵ کیلوگرم از شیرون ۱۹۹۶ کیلوگرمی کمتر است. این رقم اگر چه چشمگیر نیست، اما بوگاتی آن را بسیار مؤثر می‌داند. به گفته این کمپانی دیوو با تکیه بر وزن کمتر و ایرودینامیک بهتر، یک دور پیست معروف ناردو را ۸ ثانیه زودتر از شیرون طی می‌کند.

از آنجایی که موتور W16 دیوو هیچ تفاوتی با موتور شیرون ندارد، ادعای بوگاتی درباره تأثیر وزن و ایرودینامیک در عملکرد بهتر دیوو کاملا مستدل پنداشته می‌شود.

بوگاتی دیوو (Divo)

با وجود برتری‌های زیاد، دیوو از یک لحاظ در برابر شیرون سر تعظیم فرود می‌آورد و آن چیزی نیست جز نهایت سرعت. این سوپر اتومبیل ایرودینامیک در مسیر مستقیم می‌تواند حداکثر سرعت ۳۸۰ کیلومتر در ساعت را ثبت کند که با رکورد ۴۲۰ کیلومتر در ساعت شیرون اختلاف زیادی دارد.

برخلاف شیرون، که تمرکزش بر رسیدن به حداکثر سرعت در مسیر مستقیم است، دیوو بر چابکی و بهتر کردن کیفیت رانندگی در مسیر‌های پر پیچ و خم تمرکز کرده است. برای این کار ماشین از نو مهندسی شده و سرعتش به ۳۸۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

چنانچه فردی دوست داشته باشد بوگاتی دیوو را نیز به کلکسیون خود اضافه کند، باید ۵ میلیون یورو (معادل ۵٫۸ میلیون دلار) برای آن کنار بگذارد. البته یک مسأله مهم وجود دارد؛ تمامی ۴۰ دستگاهی که قرار است از این ابرخودروی فرانسوی تولید شوند، از قبل مالکین خود را یافته‌اند!

بنابراین تصحیح می‌کنیم؛ چنانچه فردی دوست داشته باشد بوگاتی دیوو را نیز به کلکسیون خود اضافه کند، باید چندبرابر رقم اصلی پس‌انداز کرده و منتظر حراج یکی از ۴۰ دستگاه در سال‌های آتی بماند!

پروژه دیوو هشت ماه پیش و پس از آمدن استفان وینکلمان، مدیر جدید بوگاتی آغاز شد. او پیش از این ده سال مدیر لامبورگینی بود و این شرکت را به یکی از موفق‌ترین خودروسازان اسپرت جهان تبدیل کرد. ایده او برای ساخت یک اتاق تازه بر روی شاسی موجود، کم و بیش شبیه به شیوه‌ای است که بیش از صد سال پیش بوگاتی را به شهرت رساند.

نام بوگاتی جدید از آلبرت دیوو راننده فرانسوی در دهه بیست میلادی گرفته شده است

نام بوگاتی جدید از آلبرت دیوو راننده فرانسوی در دهه بیست میلادی گرفته شده است

نام ماشین هم مانند دو مدل قبلی از نام رانندگان بوگاتی در مسابقات اتومبیل‌رانی گرفته شده است. آلبرت دیووی فرانسوی در جنگ جهانی اول خلبان بود و پس از جنگ دو بار در سال‌های ۱۹۲۸ و ۱۹۲۹ با یک بوگاتی تایپ ۳۵ در مسابقه مشهور تارگا فلوریو در جنوب ایتالیا برنده شد.

بوگاتی سال آینده صد و دهمین سال تأسیس خود را جشن می‌گیرد. این شرکت در سال ۱۹۰۹ توسط اتوره بوگاتی تأسیس شد. بوگاتی به خاطر ساخت اتاق‌های سفارشی بر روی شاسی‌‌های موجود به شهرت رسید. بعد از مرگ بوگاتی شرکت به خاطر مشکلات مالی تعطیل شد. شرکت با مالکان ایتالیایی بار دیگر در دهه نود احیا شد اما این تلاش موفق‌ نبود و در نهایت بوگاتی در سال ۱۹۹۸ به مالکیت فولکس‌واگن درآمد.

[دیجیاتو و جهان خودرو]

 

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*