خانه » فناوری » عکس‌هایی که شاید نتوانید ببینید / برخورد صاعقه با بدن انسان چه کار می‌کند؟

درباره نویسنده

شهاب اسکندری

زمانی می‌خواستم روزنامه‌نگار شوم. نشدم. چند مقطع کوتاه وبلاگ‌نویس بودم. مدتی را به تولید محتوا در یک مؤسسه گذراندم و حالا اینجا هستم. این کاری است که قطعا به آن علاقه دارم.

دسته بندی مطالب

هفتستان در فضای مجازی

تقویم روز

سیروس-قایقران
۱/بهمن/۱۳۴۱
زادروز فوتبالسیت
اسبق تیم ملی
“سیروس قایقران”

عکس روز

ایران-عمان
ایران ۲ – ۰ عمان

ویدئو

تبلیغات

فناوری مطالب علمی

عکس‌هایی که شاید نتوانید ببینید / برخورد صاعقه با بدن انسان چه کار می‌کند؟

آثار برخورد صاعقه با انسان

آیا می‌دانید بدن افرادی که با خوش‌شانسی از صاعقه جان سالم به در می‌برند پس از برخورد صاعقه به چه شکلی درمی‌آید؟ می‌دانید برخورد صاعقه با انسان چه آثاری بر بدن می‌گذارد؟

بنا به یک گزارش سالیانه حدود ۳۰ تا ۶۰ نفر در انگلیس مورد اصابت صاعقه قرار می‌گیرند. همچنین بنا به گزارش ” انجمن سلطنتی جلوگیری از حوادث” در انگلیس (RoSPA) حدود ۳ نفر از این تعداد سالیانه جان خود را از دست می‌دهند. گزارش نشنال جئوگرافیک نیز حاکی از آن است که سالیانه حدود ۲۰۰۰ نفر در جهان در اثر برخورد صاعقه جان خود را از دست می‌دهند.

اگرچه بیشتر افراد پس از برخورد صاعقه با خوش‌شانسی از مرگ فرار می‌کنند اما باید با اثرات و عوارضی که پس از برخورد صاعقه دچار آن می‌شوند دست و پنجه نرم کنند.

تجربیات نجات‌یافتگان از برخورد صاعقه نشان می‌دهد که عبور نیروی الکتریسیته صاعقه از سطح پوست این افراد موجب می‌شود تا روی پوست بدن آنها علامت‌های موقتی قرمزرنگی به شکل سرخس ایجاد شود. اما این تنها اثرات برخورد صاعقه نیست.

برخی از این افراد خوش‌شانس که از مرگ فرار کرده‌اند دچار عوارض مختلفی مانند گیجی، بی‌حسی، از دست دادن حافظه، ضعف و آسیب دائمی برخی اعضای بدن می‌شوند. همچنین برخی قربانیان دچار ایست قلبی و سوختگی‌های شدید می‌شوند.

در سال ۲۰۰۹ دانشجویی با نام “اریک براکلبند” در حالی که مشغول پختن سوسیس برای عده‌ای از همکلاسی‌های خود بود مورد اصابت صاعقه قرار گرفت. او در گفتگویی با BBC گفت که صاعقه از شکاف چادری که او در آن در حال تهیه غذا بود وارد شد و به چنگالی که در دستش قرار داشت برخورد کرد.

اصابت صاعقه موجب شد تا نیمه راست بدن او ، لب‌ها و پای چپ او آسیب ببیند و سه سوراخ بزرگ در پای راست و دو سوراخ دیگر در پای چپ او ایجاد شود. بلافاصله دانشجویان دیگر وارد عمل شدند و با انجام حدود ۲۰ دقیقه عملیات CPR موفق شدند تا او را نجات دهند. همچنین در این حادثه به بافت‌های ریه اریک آسیب وارد شد.

گفتنی است؛ بنا به اعلام BMJ (یک هفته‌نامه مشهور پزشکی) احتمال برخورد صاعقه به فرد که معمولا پیش از رعد به وقوع می‌پیوندد ۱ به ۱۰ میلیون است.

هشدار: دیدن عکس‌ها ممکن است شما را ناراحت کند.

[باشگاه خبرنگاران جوان]