ورود زنان به ورزشگاه در بازی با بولیوی؛ تهدید فیفا در مقابل تهدید دادستان کل کشور
آخرین باری که زنان ایرانی توانستند پا بر سکوهای سیمانی و سخت ورزشگاه آزادی بگذارند را کمتر کسی به یاد می‌آورد، اما دیروز عده‌ای معدود و خاص از بانوان ایرانی توانستند بازی ایران و بولیوی را از روی سکوهای آزادی تماشا کنند. واکنش‌ها نسبت به این اتفاق مختلف بود؛ عده‌ای از آن استقبال کردند و عده‌ای هم از مواضع مختلف با آن مخالفت کردند.

بعد از حضور آزادانه زنان ایرانی در استادیوم آزادی برای تماشای مسابقات ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از طریق پروژکتور، آنها روز سه‌شنبه ۲۴ مهر تماشای یک مسابقه واقعی فوتبال را از نزدیک و در ایران تجربه کردند.

بعد از حرف و حدیث‌های بسیار و تأیید و تکذیب‌ها، تعدادی از زنان دیروز اجازه پیدا کردند که وارد استادیوم آزادی شوند و مسابقه میان ایران و بولیوی را از نزدیک تماشا کنند. این زنان البته تا انداز‌ه‌ای گزینشی بودند؛ چرا که اعضای تیم‌های فوتبال و فوتسال رده‌های سنی زنان، خانواده‌های بازیکنان تیم ملی و روزنامه‌نگاران تنها زنان خوش‌شانسی بودند که مجوز حضور در ورزشگاه آزادی را هنگام برگزاری یک بازی فوتبال مردان پیدا کردند.

تعدادی از زنان هم در مقابل درهای ورزشگاه آزادی منتظر ماندند تا به آنها اجازه ورود داده شود اما این اتفاق نیفتاد و آنها در نهایت بدون اینکه راهی به داخل ورزشگاه پیدا کنند، مجبور شدند به خانه برگردند.

اما آیا این حضور قرار است مقدمه‌ای برای آزاد کردن ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی باشد یا تنها ویترینی است که برای راضی کردن فیفا و ارگان‌های بین‌المللی ساخته شده است؟

جانی اینفانتینو رئیس فیفا از کسانی است که مدام پیگیر آزاد کردن حق و ورود زنان ایرانی به استادیوم‌های ورزشی بوده و برای این موضوع حتی با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران هم رایزنی کرده است. گفته می‌شود فیفا فشار زیادی بر ایران وارد می‌کند تا اجازه ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال را صادر کند. بر همین اساس برخی از رسانه‌های ایران می‌گویند حضور زنان ایرانی در دیدار با بولیوی تنها یک نمایش تبلیغاتی برای راضی کردن فیفا بوده است و قرار هم نیست در این خصوص گشایشی بیش از این صورت بگیرد.

توجیه شرعی ندارد، گناه صورت می‌گیرد، برخورد می‌کنیم

مخالفت دادستان کل کشور با حضور زنان در ورزشگاه

البته همین حضور محدود و کاملا کنترل شده هم با مخالفت برخی مقامات غیرفوتبالی روبرو شده است. محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، امروز چهارشنبه نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت:

«حضور زنان در ورزشگاه آزادی یک آسیب است و هیچ توجیه شرعی ندارد، چرا مخالفیم چون گناه صورت می‌گیرد، تماشای بازی ایراد ندارد اما گناهی که صورت می‌گیرد جای اشکال است.

از حضور دیروز زنان در ورزشگاه گلایه داریم، نظام ما اسلامی است، ما مسلمان هستیم، وقتی خانمی به ورزشگاه می‌رود و با مردانی که با لباس ورزشی و نیمه‌لخت مواجه می‌شود و آنها را می‌بیند گناه می‌کند، برخی دنبال این هستند که حریم‌ها را بشکنند.

با حریم خصوصی مردم کاری نداریم اما در مجامع عمومی کسی حق ندارد حریم عمومی را آسیب بزند.

با هر مدیری که بخواهد بستر حضور بانوان در ورزشگاه را با بهانه‌های مختلف فراهم کند، برخورد می‌کنیم.

قرار نیست در منظر عمومی هر کس هرجور خواست لباس بپوشد و یا رفتار کند، نصیحت می‌کنم به مسئولان ورزشی که حرمت دینی را حفظ کنید و اجازه ندهید گناه صورت گیرد. اگر تکرار شود دستور می‌دهم به دادستان تهران تا ورود کند.

قرار نیست ۴ نفر با هر هدفی حریم ها را بشکنند و ما ساکت بمانیم، ابتدا نصیحت می‌کنیم بعد برخورد می‌کنیم.»

مخالفت با مخالفت؛ اشکال شرعی برای تماشای فوتبال وجود ندارد

مخالفت علی مطهری با مخالفت دادستان کل کشور با حضور زنان در ورزشگاه های فوتبال

اظهارنظر دادستان کل کشور واکنش علی مطهری را در پی داشت؛ نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات دادستان کل کشور درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها، گفت: قاعدتا حضور بانوان در مسابقاتی مثل شنا، کشتی، بسکتبال و شاید والیبال مردان اشکال شرعی دارد اما در مسابقات فوتبال به نظر می‌رسد مطابق این ملاک نباید اشکال شرعی وجود داشته باشد.

علی مطهری در یادداشتی با عنوان «سخنی با دادستان کل کشور» که در اختیار ایسنا قرار داد،‌ نوشت:

«سخن دادستان کل محترم در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه آزادی از آن نظر که مهم بودن مسئله عفاف از نظر اسلام را بیان می‌کند سخن درستی است و قابل تقدیر است. روشن است که حضور بانوان در ورزشگاه‌هایی که مردان به صورت نیمه عریان مسابقه می‌دهند مورد تأیید اسلام نیست اما در مسابقات فوتبال بدن مردان تقریبا کاملا پوشیده است و نیمه عریان نیستند. لذا قاعدتا حضور بانوان در مسابقاتی مثل شنا، کشتی، بسکتبال و شاید والیبال مردان اشکال شرعی دارد اما در مسابقات فوتبال به نظر می‌رسد مطابق این ملاک نباید اشکال شرعی وجود داشته باشد. در واقع آن ملاک کلی را یعنی حرمت حضور بانوان در جایی که مردان نیمه عریان هستند همه قبول دارند ولی در این که مصداق این ملاک مسابقات فوتبال است اختلاف است. دادستان کل محترم آن را هم مصداق می‌دانند اما از نظر امثال بنده شامل مسابقات فوتبال نمی‌شود، خصوصا که بازیکنان از فاصله دور دیده می‌شوند. البته در صورتی که تصمیم نظام به حضور بانوان باشد باید جایگاه ویژه و درب‌های ورود و خروج مخصوص و نیز سرویس‌های بهداشتی اختصاصی داشته باشند.»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: به صورت زنان پنجه نکشید

توییت ضرغامی رییس اسبق صدا و سیما و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره حضور بانوان در ورزشگاه

واکنش دیگر به اظهارات دادستان کل کشور، توئیت عزت‌الله ضرغامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که اگرچه در زمان ریاستش بر صداوسیما هیچ گامی برای رفع این محدودیت برنداشت اما حالا جزو موافقان حضور بانوان در ورزشگاه‌ها است.

بازی پرسپولیس-السد؛ خانم‌های پرسپولیسی در خانه بمانند

بعد از برگزاری بازی تیم‌های ایران و بولیوی، برخی از رسانه‌ها خبر دادند که قرار است این روند برای بازی هفته آینده پرسپولیس و السد قطر در نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های آسیا هم تکرار شود. موضوعی که البته از سوی غلامحسین زمان آبادی مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال تکذیب شد. آقای زمان آبادی روز چهارشنبه در یک گفتگو اعلام کرد که فعلا برنامه فدراسیون فوتبال تنها فراهم کردن ورود زنان برای بازی‌های تیم ملی است.

بازی برگشت تیم فوتبال پرسپولیس در مقابل السد یکی از حساس‌ترین بازی‌های سال‌های اخیر فوتبال ایران است که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود و طبیعتا تماشاگران حتی از ساعت‌ها قبل ورزشگاه آزادی را تکمیل خواهند کرد. به همین دلیل فدراسیون فوتبال نمی‌تواند مانند دیدار با بولیوی یک جایگاه مشخص برای زنان ایجاد کند، چرا که تماشاگران برای این مسابقه تیم ملی فوتبال حتی نیمی از ورزشگاه را هم پر نکرده بودند.

پیشتر فدراسیون والیبال ایران هم چنین تجربه‌ای را از سر گذرانده بود و بعد از تهدیدات فدراسیون جهانی والیبال در خصوص محرومیت ایران از میزبانی در مسابقات لیگ جهانی، مسئولان ورزشی ایران اجازه دادند تا تعدادی گزینشی از زنان وارد سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی شوند و مسابقات تیم ملی والیبال ایران را از نزدیک تماشا کنند.

طبق گفته زمان‌آبادی و با توجه به برنامه بازی‌های تیم ملی قبل از جام ملت‌ها، بانوان ایرانی شاید دو بار دیگر در ماه‌های آینده بتوانند در ورزشگاه‌های کشور بازی تیم ملی را از نزدیک ببینند. اگر فدراسیون بتواند موافقت نهادها و مسئولان غیرفوتبالی را برای حضور بانوان جلب کند، باید دید آیا باز تماشاگران خانم با دعوتنامه به ورزشگاه می‌آیند یا این بار بلیط خواهند خرید.

برچسب ها:

نظرات کاربران

  1. متأسفانه حجت الاسلام آقای محمدجعفر منتظری، دادستان محترم کل کشور، در موضوع اخیر تماشای فوتبال توسط بانوان، موضوع را بد توضیح داده اند و اندکی هم تند رفته اند که نقد جدی به حرف هایشان وارد است و این آقای ضرغامی هم که اخیراً در توهم فرو رفته و برای آینده سیاسی خودش برنامه ریزی می کند، بد پاسخ داده و البته شاید هم خواسته خود را اندکی روشنفکر جلوه دهد یا بگوید ما هم همچین اصولگرای اصولگرا هم نیستیم که فکر می کنید…و اینکه گفته آیا گناه و خلاف شرع در زندان‌ها، کمتر از ورزشگاه‌هاست؟! این هم نوعی مغالطه و سفسطه است و یک مقایسه بی ربطی است. گناه و خلاف در خیلی جاها هست و بیشتر هم هست اما اینها دلیل و مجوزی برای گناه یا خلاف در جای دیگری نیست…به نظرم هر دوی این بزرگواران زیاده روی کرده اند در سخن هایشان…دادستان محترم هم صحبت از گناه کرده و هی آن را تکرار نموده که به نظرم این را باید آیات عظام تشخیص بدهند و نظر بدهند که آیا نگاه زن به مرد با لباس ورزشی اینچنینی آنهم با آن فاصله، گناه است یا نه و این در حد آقای منتظری نیست که نظر قطعی بدهد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*