تاریخچه فینال‌ های لیگ قهرمانان آسیا

در این مطلب ابتدا نگاهی انداخته‌ایم به تاریخچه فینال‌ های لیگ قهرمانان آسیا و مقایسه تیم‌های غرب و شرق آسیا در ۱۵ فینالی که تا کنون برگزار شده و سپس به بررسی سابقه تیم‌های ایرانی در تقابل با تیم‌های شرق و جنوب شرقی آسیا پرداخته‌ایم.

تاریخچه فینال‌ های لیگ قهرمانان آسیا

ایلنا – مسابقات فوتبال باشگاه‌های آسیا از سال ۲۰۰۲ تغییر نام داد و تحت عنوان لیگ قهرمانان آسیا تا امروز برگزار شده است. از سال ۲۰۰۲، ۱۵ فینال برگزار شده که سهم غرب آسیا از حضور در این فینال‌ها ۱۴ و سهم شرق آسیا ۱۶ بار بوده است اما تیم‌های شرق آسیا ۱۱ بار موفق شده‌اند به مقام قهرمانی دست یابند و تعداد قهرمانی تیم‌های غرب فقط چهار بار بوده است.

پرسپولیس به دنبال کاهش فاصله غرب با شرق

این آمار نشان می‌دهد برتری با اختلاف، در اختیار شرقی‌هاست. به این ترتیب اکنون پرچم غرب آسیا در دستان پرسپولیس است و باید دید سرخپوشان تهران می‌توانند در افتخارات کسب شده، غرب آسیا را به شرق نزدیک‌تر کنند. در ادامه به مقایسه افتخارات شرق و غرب قاره کهن در لیگ قهرمانان آسیا می‌پردازیم.

دوران برابری غرب و شرق

در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ تیم‌های غرب و شرق آسیا با هم هم‌گروه نمی‌شدند و تقابل آنها با هم بعد از مرحله گروهی اتفاق می‌افتاد. فینال این شش سال به صورت دو بازی رفت و برگشت برگزار می‌شد. به جز فینال سال ۲۰۰۵ که بین دو تیم غرب آسیا و سال ۲۰۰۸ که بین دو تیم از شرق آسیا برگزار شد، چهار فینال دیگر با حضور یک تیم از شرق و یک تیم از غرب آسیا برگزار شد. سهم قهرمانی تیم‌های غربی از این شش فینال سه قهرمانی و سهم قهرمانی تیم‌های شرقی نیز سه قهرمانی بود.

افت غرب

از سال ۲۰۰۹ مسابقات با حضور ۳۲ تیم از کشورهای مختلف برگزار شد اما تیم‌های غرب و شرق در مرحله گروهی و همچنین مرحله یک شانزدهم نهایی با هم رو در رو نمی‌شدند و از مرحله یک چهارم نهایی می‌توانستند به مصاف هم بروند. به جز سال ۲۰۱۳، تفاوت دیگر این سال‌ها در نوع برگزاری فینال مسابقات بود. در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ فینال به صورت تک بازی در دو کشور ژاپن و کره جنوبی برگزار شد. در هر چهار فینال، یک تیم از شرق و یک تیم از غرب آسیا حضور داشتند اما سه جام قهرمانی را تیم‌های شرق آسیا بالای سر بردند و السد تنها قهرمان از غرب آسیا بود. در سال ۲۰۱۳ باز هم فینال به صورت رفت و برگشت بین دو تیم از شرق آسیا برگزار شد.

اوج‌گیری شرق

از سال ۲۰۱۴ تا کنون تیم‌های شرق و غرب تا فینال این رقابت‌ها با یکدیگر مسابقه نمی‌دهند. از سال ۲۰۱۴ تا کنون یعنی در هر چهار دوره، تیم‌های شرق قهرمان شده‌اند. از سال ۲۰۱۴ هنوز هیچ تیمی از منطقه غرب موفق به قهرمانی نشده و آخرین قهرمانی آنها به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد که السد موفق شد در فینال، چونبوک موتورز را شکست دهد و قهرمان شود. اکنون پرسپولیس می‌تواند فاصله افتخارات غرب قاره کهن را با شرق کاهش دهد.

لیگ قهرمانان آسیا 2018

آمار به سود پرسپولیس است؟

آخرین شکست آسیایی پرسپولیس در ورزشگاه آزادی به باخت یک بر صفر مقابل الهلال عربستان در بازی دوم اردیبهشت ۱۳۹۱ بازمی‌گردد. در ۱۶ میزبانی بعد از آن تیم برانکو هرگز بازنده از زمین بیرون نیامده و این در حالی است که ۳ بازی از آن ۱۶ بازی در زمین بی‌طرف برگزار شده و ۱۳ بازی در ورزشگاه آزادی که از این ۱۳ دیدار، قرمزها ۱۰ بازی را برده‌اند و ۳ بازی‌ آنها بدون برنده به پایان رسیده است. برانکو ایوانکوویچ تا امروز در ۲۹ بازی آسیایی روی نیمکت پرسپولیس نشسته که حاصل این بازی‌ها ۱۴ برد، ۷ باخت و ۸ تساوی بوده است.

نگاهی به مصاف باشگاه‌های ایرانی با تیم های شرق آسیا

نود – تا ساعاتی دیگر پرسپولیس در دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا در ژاپن به مصاف کاشیما می‌رود تا پنجمین مصاف تیم های باشگاهی ایران با نمایندگان ژاپن را در این رقابت‌ها برگزار کند.

سرخپوشان تهرانی برای اولین بار در ادوار حضورشان در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف تیمی از شرق آسیا می‌روند؛ نبرد دو تیم علاوه بر حساسیت‌های ذاتی آن جهت کسب عنوان قهرمانی، به ویژه برای نماینده کشورمان، از جهاتی دیگر نیز حائز اهمیت است. تا چند فصل پیش، سیستم برگزاری لیگ قهرمانان به گونه‌ای بود که امکان تقابل تیم‌های شرق و غرب آسیا از همان ابتدای مرحله حذفی وجود داشت که تیم‌های ایرانی در چندین دوره به مصاف تیم‌های شرق آسیا رفتند؛ در تاریخ ۱۸ ساله لیگ قهرمانان آسیا، باشگاه‌های ایرانی تنها با نمایندگان سه کشور تایلند، کره جنوبی و ژاپن بازی کرده‌اند. در ادامه نگاهی به ۱۳ تقابل تیم‌های ایرانی با تیم‌های شرق آسیا خواهیم داشت.

تایلند

در سال ۲۰۱۳، استقلال در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف نماینده تایلند رفت. بوریرام که سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام داده و چندین بازیکن برجسته خارجی را در ترکیب خود داشت، در ورزشگاه آزادی با تک گل دقیقه ۲ خسرو حیدری مغلوب شد. در دیدار برگشت هم شاگردان قلعه نویی با وجودی که در نیمه اول بسیار تحت فشار بودند، اما در نیمه دوم توانستند بر بازی مسلط شوند و در دقایق پایانی با شوت سرکش آندو تیموریان از فاصله‌ای بسیار دور، برابر میزبان به برتری دست یافتند. این تنها مصاف تیم‌های ایرانی با نمایندگان تایلند در لیگ قهرمانان آسیا بود و تا به امروز، مسابقه دیگری بین تیم‌های ایرانی و تایلندی برگزار نشده است.

ذوب-آهن فینالیست لیگ قهرمانان آسیا

کره جنوبی

بیشترین مصاف تیم‌های ایرانی و باشگاه‌های شرق آسیا، تقابل با نمایندگان کره جنوبی بوده؛ تا کنون ۷ بار باشگاه‌های ایرانی به مصاف کره‌ایها رفته‌اند. ۷ بازی که در سه فصل مختلف انجام شد و در مجموع دو نماینده کشورمان نتوانستند نتایج قابل قبولی برابر تیم‌های کره جنوبی به دست آورند.

ذوب آهن اصفهان در سال ۲۰۱۰ روزهای پرفروغی داشت و در آسیا نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرد. شاگردان منصور ابراهیم‌زاده در حالی در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف پوهانگ استیلرز کره جنوبی رفتند که در اصفهان به برتری دو بر یک رسیدند و کار دشواری در بازی برگشت در کره داشتند. ذوبی‌ها که با تک گل دقایق ابتدایی میزبان کره‌ای در آستانه حذف قرار داشتند، در دقایق پایانی توسط خلعتبری به گل رسیدند تا با صعود از این مرحله، حریف الهلال در نیمه نهایی شوند.

ذوب آهن اصفهان که در هر دو دیدار رفت و برگشت برابر الهلال عربستان پیروز شده بود، به‌عنوان دومین تیم ایرانی راهی فینال لیگ قهرمانان شد تا به مصاف تیم قدرتمند سئونگنام ایلهوای کره جنوبی برود. در این دوره فینال به صورت تک بازی و در توکیو ژاپن برگزار شد؛ شکست تیم ابراهیم‌زاده در فینال پایانی بود بر موفقیت‌های آسیایی ذوب و رؤیای قهرمانی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا.

ذوب آهن در سال ۲۰۱۱ نیز در مرحله یک چهارم، بار دیگر یک تیم کره‌ای را پیش رو داشت. اصفهانی‌ها با اینکه در دیدار رفت در کره جنوبی برابر تیم قدرتمند سوون سامسونگ به تساوی یک بر یک رسیدند، در دیدار برگشت نتوانستند از شرایط میزبانی خود بهره‌ای ببرند و در اصفهان با نتیجه دو بر یک مغلوب حریف خود شدند تا در این مرحله با لیگ قهرمانان در سال ۲۰۱۱ خداحافظی کنند.

در فصل ۲۰۱۳ نیز استقلال با عبور از بوریرام تایلند، در مرحله نیمه نهایی حریف دیگری از شرق آسیا را پیش رو داشت. آبی پوشان در دیدار رفت در کره جنوبی نتوانستند نمایش خوبی برابر اف سی سئول داشته باشند و با دو گل مغلوب میزبان شدند. در دیدار برگشت، استقلال در حضور انبوه تماشاگرانش، ابتدا با یک گل از حریف عقب افتاد اما دو گل از جی لوید ساموئل و محمد قاضی، امید را به اردوی آبی پوشان بازگرداند. اما پنالتی دقایق پایانی اف سی سئول کار استقلال را تمام کرد و این تیم از راهیابی به فینال لیگ قهرمانان باز ماند و شکست دیگری برابر تیم‌های کره ای، برای ایرانی‌ها ثبت شد.

ژاپن

سپاهان اصفهان تنها تیم ایرانی است که در لیگ قهرمانان آسیا برابر تیم‌های ژاپنی به میدان رفته. تا کنون تیم‌های ایرانی و ژاپنی ۴ بار در لیگ قهرمانان برابر هم به میدان رفته‌اند که تمام این بازی‌ها در سال ۲۰۰۷ برگزار شد و زردپوشان اصفهانی در دو مرحله، به مصاف چشم بادامی‌ها رفتند. شاگردان لوکا بوناچیچ در مرحله یک چهارم نهایی، به مصاف کاوازاکی فرانتال رفتند و در دو دیدار رفت و برگشت در اصفهان و ژاپن، به تساوی بدون گل رسیدند. پس از پایان وقت‌های اضافی در دیدار برگشت در ژاپن، ضربات پنالتی تعیین کننده سرنوشت تیم صعودکننده به نیمه نهایی بود. درخشش عباس محمدی سنگربان سپاهان، چه در جریان بازی و چه در ضربات پنالتی، بزرگ‌ترین مانع برای پیروزی ژاپنی‌ها بود تا پرافتخارترین تیم لیگ برتر ایران با برتری برابر کاوازاکی، راهی نیمه نهایی شود.

زردپوشان اصفهانی در نیمه نهایی الوحده امارات را مغلوب کردند و برای کسب عنوان قهرمانی باید از سد اوراواردز، دیگر نماینده ژاپن، عبور می‌کردند. فینال به صورت رفت و برگشت برگزار شد و اصفهانی‌ها در بازی رفت برابر تیم ژاپنی به تساوی یک بر یک رسیدند اما در دیدار برگشت در خانه حریف، مغلوب میزبان شدند و با دو گل شکست خوردند. به این ترتیب، تیم‌های ایرانی در تاریخ لیگ قهرمانان هرگز موفق به شکست ژاپنی‌ها نشده‌اند.

سایر کشورها

چین و استرالیا مهم‌ترین کشورهایی هستند که تیم‌های ایرانی هرگز در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف نمایندگان آنها نرفته‌اند. مصاف باشگاه‌های ایرانی با تیم‌های چینی که در این سال‌ها سرمایه‌گذاری هنگفتی در فوتبال باشگاهی خود انجام داده‌اند، می‌تواند مصاف‌های جذاب و البته بسیار دشواری بوده و محک خوبی برای تیم‌های باشگاهی کشورمان باشند. مصاف‌هایی که برای تماشای آنها باید همچنان به انتظار نشست.

از دیگر تیم‌های شرقی که در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف نمایندگان ایران رفته‌اند، می توان به آیزاول هند اشاره کرد که در بین تیم‌های غرب آسیا قرار گرفته بود. تیمی که در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا در همین فصل برابر ذوب آهن اصفهان حاضر شد اما برابر شاگردان امیر قلعه‌نوعی نتوانست کاری از پیش ببرد و با قبول شکست ۳ بر یک برابر ذوب آهن از رسیدن به مرحله گروهی رقابت‌های این فصل بازماند.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*