ارزشمندترین باشگاه‌های فوتبال دنیا

در این مطلب قصد دارم با کمک مقاله مارک اوزانیان از مجله فوربز ارزشمندترین باشگاه‌های فوتبال دنیا را برای شما معرفی کنم (لیستی که احتمالا شما می‌شناسید) و از آن مهم‌تر می‌خواهم محل ایجاد این درآمد‌ها را بررسی کنم تا ببینیم این پول‌ها از کجا می‌آیند. امید به اینکه روزی باشگاه‌های فوتبال ما هم حرفه‌ای شوند.

فوتبال صنعت بسیار بزرگی است و باشگاه‌های فوتبال برخلاف آنچه ما در ایران شاهد آن هستیم اکثرا درآمدزا هستند و اصولا نگاه به فوتبال در دنیا نگاه صنعت‌گونه و تجاری است. یعنی باشگاه‌ها مدل‌های درآمدی دارند و برای مخارج خود برنامه‌ریزی می‌کنند. یعنی استراتژی باشگاه تبیین می‌شود و برنامه‌های اجرایی در راستای آن استراتژی و اهداف استراتژیک تنظیم می‌شوند. این یعنی صاحبان باشگاه‌ها می‌دانند که در مثلا ۵ سال آینده به چه هدفی می‌خواهند برسند و لازم به یادآوری است که این اهداف همواره با توجه به ظرفیت‌های یک باشگاه تعیین می‌شود و همه تیم‌ها مثل تیم‌های لیگ برتری ما برنامه سه ساله برای قهرمانی ندارند!

در سال ۲۰۱۸ بیست باشگاه که بیشترین ارزش مالی را دارند روی هم بیش از ۱٫۶۹ میلیارد دلار ارزش دارند. این رقم به تومان چقدر می‌شود؟ من که قادر به محاسبه آن نیستم. این رقم ۱۴% نسبت به سال گذشته و ۷۴% نسبت به سال ۲۰۱۳ رشد کرده است که این رشد مدیون رشد درآمد این باشگاه‌ها از منابع مختلف است. میانگین درآمد این باشگاه‌ها  در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تفریبا ۴۲۸ میلیون دلار بوده است که رشدی ۴۰ درصدی نسبت به ۵ سال قبل از آن داشته است.

منچستریونایتد؛ صدرنشینی بدون فرگوسن!

این پانزدهمین سالی است که مجله معتبر فوربز لیست ارزشمندترین باشگاه‌های فوتبال دنیا را منتشر می‌کند و برای دومین سال پیاپی باشگاه منچستر یونایتد با ۴٫۱۲ میلیارد دلار ارزشمندترین باشگاه فوتبال دنیا نامیده شده است. ارزش این باشگاه سال گذشته ۳٫۶۹ میلیارد دلار بود که با رشد خوبی که داشته جایگاه خود را در صدر جدول حفظ کرده است. منچستر یونایند با ۷۳۷ میلیون دلار درآمد در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ بیشترین درآمد را در بین تمامی باشگاه‌های فوتبال دنیا به خود اختصاص داده است.

منچستر یونایتد با 4.12 میلیارد دلار ارزشمندترین باشگاه فوتبال دنیا

منچستر یونایتد با ۴٫۱۲ میلیارد دلار ارزشمندترین باشگاه فوتبال دنیا

تمامی تیم‌ها در این لیست با رشدی حداقل ۹ درصدی مواجه بودند. تنها استثنا باشگاه ای‌سی میلان (آث میلان)  بود. البته استثنایی مثبت، چرا که این باشگاه با رشدی ۲۴ درصدی ارزش خود را به ۶۱۲ میلیون دلار رسانده است.

آث میلان ایتالیا

غول‌های اسپانیایی در تعقیب یونایتد

دو تیمی که شانه به شانه پشت سر منچستر می‌آیند، دو غول بزرگ اسپانیایی یعنی رئال مادرید و بارسلونا هستند. رئال با ۴٫۰۹ میلیارد دلار دوم و بارسلونا با ۴٫۰۶ میلیارد دلار سوم است. یکی از این دو تیم احتمالا خیلی زود جای شیاطین سرخ را در صدر جدول باارزش‌ترین باشگاه‌های فوتبال دنیا خواهد گرفت. رئال برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و کسب جایزه ۱۰۲ میلیون دلاری (بله، جایزه قهرمان لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ از بودجه تمامی باشگاه‌های ما روی هم بیشتر است) و بارسلونا هم احتمالا به‌دلیل درآمد هنگفتی که در ۴ سال آینده ورزشگاه در حال بازسازی شدن آنها برایشان ایجاد خواهد کرد شانس پیشی گرفتن از منچستر را خواهند داشت.

جای خالی سرمایه‌گذاری خارجی در بوندس‌لیگا

رشد درآمد و سوددهی، ارزش باشگاه‌ها را افزایش داده است ولی وقتی در سطحی کلان‌تر نگاه می‌کنیم، فقط سه باشگاه منچستریونایتد، رئال مادرید و بارسلونا توانسته‌اند به لیست ۱۰ باشگاه باارزش ورزشی (نه فقط فوتبال) راه یابند. این می‌توانست متفاوت باشد اگر بوندس‌لیگا به سرمایه‌گذاران خارجی اجازه می‌داد در باشگاه‌های آلمانی سرمایه‌گذاری کنند. اتفاقی که تقریبا ۱۰ سال پیش در انگلستان افتاد و ارزش لیگ انگلستان را بالا برد. یک مثال ساده می‌تواند بایرن مونیخ باشد، این تیم بیشترین درآمد ناشی از تبلیغ (اسپانسرینگ، فروش محصولات با برند بایرن و تبلیغات) را در بین تمامی تیم‌های فوتبال دنیا داشته است یعنی ۳۷۴ میلیون دلار. ولی همچنان در کل درآمد با اختلاف نسبت به بارسلونا چهارم است. سرمایه‌گذاری خارجی روی این پتانسیل بالای تیمی مثل بایرن می‌تواند درآمد این تیم را به‌مراتب بهتر کند.

لیست ۱۰ تیم ورزشی (تمامی ورزش‌ها) باارزش دنیا به این ترتیب است:

رتبهتیمارزش
۱دلاس کابویز (فوتبال آمریکایی)۴٫۸۰ میلیارد دلار
۲منچستریونایتد۴٫۱۲ میلیارد دلار
۳رئال مادرید۴٫۰۹ میلیارد دلار
۴بارسلونا۴٫۰۶ میلیارد دلار
۵نیویورک ینکیز (بیسبال)۴٫۰۰ میلیارد دلار
۶نیویورک پیتریت (فوتبال آمریکایی)۳٫۷۰ میلیارد دلار
۷نیویورک نیکس (بسکتبال)۳٫۶۰ میلیارد دلار
۸لس‌آنجلس لیکرز (بسکتبال)۳٫۳۰ میلیارد دلار
۸نیویورک جاینتز (فوتبال آمریکایی)۳٫۳۰ میلیارد دلار
۱۰گلدن استیت وریرز (بسکتبال)۳٫۱۰ میلیارد دلار
۱۰واشنگتن رد اسکینز (فوتبال آمریکایی)۳٫۱۰ میلیارد دلار
بیلبوردهای تبلیغاتی دوپا

فوتبال محبوب‌ترین ورزش تیمی دنیا است و فوتبالیست‌ها یک بیلبورد تبلیغاتی دوپا هستند با میلیون‌ها فالوور. فوتبالیست‌ها دارایی‌های ارزشمندی هستند و برای همین هم است که سه فوتبالیست بزرگ دنیا (رونالدو، مسی و نیمار) جزو ۵ ورزشکار پردآمد دنیا هستند.

مسی رونالدو نیمار

این بازیکنان بسیار باارزش هستند چرا که شبکه‌های تلویزیونی پول‌های هنگفتی برای پخش بازی‌ها و مصاحبه‌های آنها پرداخت می‌کنند و هواداران زیادی پول می‌دهند تا لباس آن‌ها را بپوشند.

منابع اصلی درآمد باشگاه‌ها

در چند سال اخیر حق پخش تلویزیونی و تبلیغات بخش عمده درآمد باشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند. جدول زیر درصد سهم سه منبع اصلی درآمد باشگاه‌ها را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶  ۴۴ درصد درآمد باشگاه‌ها از محل حق پخش تلویزیونی بوده است، ۳۹ درصد تبلیغات (شامل اسپانسر) و ۱۷ دصد درآمد حاصل از روز مسابقه که عمده آن بلیط‌فروشی است. این جدول مقایسه این درصدها در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ با فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱ را نشان می‌دهد که می‌تواند به شما کمک کند روند ایجاد درآمد در باشگاه‌ها را ببینید.

 ۲۰۱۱-۲۰۱۲۲۰۱۶-۲۰۱۷
حق پخش۴۰%۴۴%
تبلیغات ۳۷%۳۹%
روز مسابقه ۲۳%۱۷%

همانطور که می‌بینید درصد درآمد روز مسابقه که عموما مستقیم از تماشگران دریافت می‌شود کمتر شده و این یعنی تماشاگران سهم کمتری از درآمد باشگاه‌ها را می‌پردازند و باشگاه‌ها برای پول فقط سراغ طرفداران خود نمی‌روند.

حق پخش تلویزیونی

پنج لیگ معتبر اروپا قراردادهایی درمورد حقوق رسانه‌ای خود دارند که از آنها روی هم سالیانه ۸٫۲ میلیارد دلار درآمدزایی می‌کنند. لیگ انگلستان ۸ تیم در بین ۲۰ باشگاه برتر در حوزه قراردادهای حقوق رسانه‌ای دارد؛ چرا که بالاترین قراردادهای حق بخش تلویزیونی متعلق به انگلیس است.  البته که ابن حق پخش‌ها هر ساله در حال بیشتر شدن است. مثلا قراردادی که امسال لوشامپیونه فرانسه برای حق پخش تلویزیونی خود بسته، به مراتب بیشتر از سال گذشته است. ارزش این قرارداد ۱٫۱۵ میلیارد یورو است!

جدول زیر مبلغ برای هر فصل و مدت قرارداد حق پخش به تفکیک حق پخش داخل کشور و حق پخش بین‌المللی را در ۵ لیگ معتبر اروپایی نشان می‌دهد.

لیگملبغ قراداد (داخلی)

به میلیون دلار برای یک فصل

مبلغ قرارداد (بین‌المللی)

به میلیون دلار برای یک فصل

مبلغ کل

به میلیون دلار برای یک فصل

مدت قرارداد
لیگ برتر انگلیس۲۹۹۰۱۲۹۰۴۲۸۰۲۰۱۷-۲۰۱۹
بوندسلیگا آلمان۱۳۶۶۲۸۳۱۶۴۹۲۰۱۸-۲۰۲۱
سری آ ایتالیا۱۱۱۱۲۱۹۱۳۳۰۲۰۱۶-۲۰۱۸
لالیگا اسپانیا۱۰۴۰۲۸۵۱۳۲۵۲۰۱۷-۲۰۱۹
لوشامپیونه فرانسه۸۵۶۹۴۹۵۰۲۰۱۷-۲۰۲۰
اسپانسرشیپ

قرادادهای اسپانسری پیراهن و همچنین اسپانسری استادیوم‌ها نیز در حال افزایش هستند. شهریور سال پیش رئال مادرید قرارداد اسپانسری پیراهن خود را با هواپیمایی امارات تا آخر فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ با مبلغ سالیانه ۸۲ میلیون دلار تمدید کرد. قرارداد بارسلونا برای لباس خود با کمپانی نایک ۱۱۶ میلیون دلار است. درست خواندید، نایک سالیانه به بارسلونا ۱۱۶ میلیون دلار می‌پردازد تا بارسلونا لباس‌های نایک که با بهترین کیفیت تولید شده است را بپوشند. چیزی که در لیگ برتر ما معمولا برعکس بوده است.

اگر ۱۰ قراداد برتر برای اسپانسر روی پیراهن، شرکت تولیدکننده لباس و اسپانسر نام استادیوم را جمع بزنیم به عدد خارق‌العاده ۱٫۳۵ میلیارد دلار در سال می‌رسیم؛ و این تمام ماجرا نیست و امروزه برخی باشگاه‌ها تبلیغ روی آستین را هم جدا می‌فروشند. چلسی این حق را به مبلغ ۱۳ میلیون دلار سالیانه واگذار کرده است.

 10 تیم برتر از نظر مجموع مبالغ قرادادهای اسپانسری

 این جدول درآمد ۱۰ تیم برتر از نظر مجموع مبالغ قرادادهای اسپانسری را نشان می‌دهد.

رتبهتیممتوسط قرارداد سالیانه (میلیون دلار)
۱بارسلونا۲۴۷
۲منچستریونایتد۲۰۲
۳رئال مادرید۲۰۰
۴چلسی۱۳۵
۵بایرن مونیخ۱۲۱
۶پاریسن ژرمن۱۰۰
۷آرسنال۹۴
۸لیورپول۹۲
۹تاتنهام۸۱
۱۰منچسترسیتی۷۸
درآمد لیگ قهرمانان اروپا
اثر لیگ قهرمانان

قسمت بزرگ دیگری از درآمد تیم‌های اروپایی از حضور در لیگ قهرمان اروپا حاصل می‌شود. جایزه‌های لیگ قهرمانان، که برای تمام تیم‌ها و با توجه به نتایج آنها وجود دارد، آنقدر بزرگ است که حضور در لیگ قهرمانان برای تیم‌ها خیلی باارزش است. صِرف حضور در لیگ قهرمانان می‌تواند ارزش یک باشگاه را به شدت بالا ببرد، چه برسد به رفتن به مراحل بالاتر در لیگ قهرمانان. برای مثال ارزش باشگاه لیورپول به‌علت نتایج آنها در لیگ قهرمانان حدود ۳۰% رشد کرده است.

جدول زیر میزان کل پرداختی‌ها در یک فصل لیگ قهرمانان اروپا را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید؛ این عدد طی چند فصل اخیر رشد قابل توجهی داشته است.

فصلجمع پرداختی‌ها
۲۰۱۸-۱۹۲٫۲۸ میلیارد دلار (پیش بینی)
۲۰۱۷-۱۸۱٫۵۶ میلیارد دلار
۲۰۱۶-۱۷۱٫۵۶ میلیارد دلار
۲۰۱۵-۱۶۱٫۴۸ میلیارد دلار
۲۰۱۴-۱۵۱٫۱۷ میلیارد دلار
۲۰۱۳-۱۴۱٫۰۶ میلیارد دلار
۲۰۱۲-۱۳۱٫۰۶ میلیارد دلار

رئال مادرید پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ قهرمانان اروپا و قهرمان فصل 18-2017

امسال رئال مادرید با پیروزی ۳-۱ در برابر لیورپول در فینال لیگ قهرمانان اروپا برای سومین بار پیاپی قهرمان شد و در مجموع ۱۰۲ میلیون دلار به‌طور مستقیم از لیگ قهرمانان درآمد داشت. این به غیر از درآمدهای غیر مستقیم؛ مثل پاداش‌های اسپانسرها می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید کدام ۱۰ تیم بیشترین میزان درآمد مستقیم از لیگ قهرمانان را داشته‌اند و این مبالغ چقدر بوده، می‌توانید جدول زیر را ملاحظه نمایید.

رتبهتیممیزان درآمد از لیگ قهرمانان اروپا
۱رئال مادرید۱۰۲ میلیون دلار
۲آ اس رم۹۷ میلیون دلار
۳یوونتوس۹۲ میلیون دلار
۴بایرن مونیخ۸۴ میلیون دلار
۵لیورپول۷۹ میلیون دلار
۶چلسی۷۵ میلیون دلار
۷منچسترسیتی۷۳ میلیون دلار
۸پاریسن ژرمن۷۲ میلیون دلار
۹تاتنهام۷۱ میلیون دلار
۱۰بارسلونا۶۷ میلیون دلار

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*