فیلتر هوشمند اینستاگرام؛ طرح جدید وزارت ارتباطات تکذیب شد

امروز مصاحبه‌ای از رئیس پلیس فتا منتشر شد که از تصمیم وزارت ارتباطات برای اعمال فیلترینگ هوشمند بر اینستاگرام خبر می‌داد؛ موضوعی که البته از سوی این وزارتخانه تکذیب شد. وزارت ارتباطات همچنین مدعی شد که رئیس پلیس فتا اصلا مصاحبه‌ای در این زمینه انجام نداده است. اما مصاحبه منتسب به سردار سید کمال هادیان‌فر، رئیس پلیس فتا حاوی چه اظهاراتی بود؟

«براساس آخرین آمارها، هم‌اکنون ۶۴ درصد از اقدامات مجرمانه‌ فضای مجازی در تلگرام و نزدیک به ۳۲ درصد از آن‌ها در اینستاگرام رخ می‌دهد.

تصمیم‌گیری درخصوص فیلترینگ اینستاگرام برعهده‌ کارگروه تعیین محتوای مجرمانه یا شورای فضای مجازی است.

وزارت ارتباطات سرویس جدیدی را طرح کرده که اگر این سرویس جدید بیاید، می‌تواند با عبور از SSL جدید اینستاگرام، فیلترینگ هوشمند را در اینستاگرام ارائه دهد که اگر این طرح را ارائه دهد، بخشی از محتوای مجرمانه کم می‌شود.

پلیس فتا با رفع فیلتر توئیتر کاملا مخالف بوده و پیش‌تر دلایل خود را نیز برای این مخالفت ارائه داده است.»

البته همانطور که گفتیم وزارت ارتباطات پس از انتشار اظهارات بالا، منکر داشتن طرحی برای فیلتر کردن هوشمند اینستاگرام شده است. سید جمال هادیان‌طبایی، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات گفته:

«وزارت ارتباطات طرحی برای پالایش هوشمند اینستاگرام به مراجع ذی‌ربط ارائه نکرده است؛ البته برخی نهاد‌ها پیشنهادهایی برای فیلترینگ هوشمند به وزارت ارتباطات ارائه داده‌اند که به‌دلیل غیرفنی بودن، قابلیت اجرا نداشته است. وزارت ارتباطات هیچ نکته‌ پوشیده‌ای از مردم ندارد و اجرای هر طرح جدیدی را از مسیر رسمی و رسانه‌ای با مردم در میان می‌گذارد.»

آنچه مسلم است این است که نهادهای تصمیم‌گیرنده در مورد حد و حدود دسترسی آزاد ایرانی‌ها به اینترنت و به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار، به‌طور جدی قصد فیلتر کردن ایسنتاگرام را دارند ولی آنچه مانع از اجرای این تصمیمشان شده، ناتوانی فنی برای اعمال هوشمندانه این فیلترینگ است. دو روز پیش، برخی از کاربران اینستاگرام در کشورمان از بروز اختلال در آن خبر دادند؛ مشکلی که پس از گذشت چند ساعت، مرتفع شد. شاید در آینده باز هم شاهد اینگونه اختلالات باشیم و شاید یک روز، دیگر دسترسی آزاد به برخی صفحات اینستاگرام ممکن نباشد. اتفاقی که اگر رخ دهد، احتمالا وزارت ارتباطات و وزیر جوان می‌کوشند نقش خود را در وقوع آن کمرنگ جلوه دهند.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام