کالری برنج را چگونه می‌توان کاهش داد؟

برنج ماده غذایی خوشمزه‌ای است که به دلیل افزایش وزن و تأثیر در تناسب اندام جایی در سبد غذایی برخی از افراد ندارد. اگر از طرفداران برنج هستید و به دلیل تناسب اندام برنج کمتر مصرف می‌کنید توصیه می‌کنیم کالری برنج را کاهش دهید و سپس با خیال راحت مصرف کنید. اگر نمی‌دانید چگونه کالری برنج را کاهش دهید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

چگونه کالری برنج را کاهش دهیم؟

برنج سرشار از نشاسته است و ۲۰۰ گرم برنج تا حدود ۲۵۰ کیلوکالری انرژی وارد بدن می‌کند. البته این میزان با توجه به نوع برنج متفاوت است. با این حال می‌توان کالری برنج را به نصف کاهش داد و با خیالی راحت‌تر آن را مصرف کرد.

شاخص گلیسمی

در بین مواد غذایی حاوی نشاسته مانند برنج، سیب زمینی و پاستاها، برخی این نشاسته را با سرعت بیشتری در بدن به قندهای قابل جذب تبدیل می‌کنند. بنابراین باید به دو نکته توجه داشت:

  • مواد غذایی حاوی شاخص گلیسمی بالا (کالری بیشتر) که با سرعت به قند تبدیل می‌شوند.
  • مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین (کالری کمتر) که به مدت زمان بیشتری برای آزاد کردن قند نیاز دارند.

احتمالا تا اینجای مطالب را اکثر شما می‌دانستید. مهم این است که در منزل تبدیل به یک شیمیدان شوید و تلاشتان را برای تغییر دادن شاخص گلیسمی مواد غذایی و کاهش کالری انجام دهید. در واقع شیوه‌ پخت برنج تأثیر زیادی در میزان شاخص گلیسمی آن دارد و این رازی است که باید بدانید.

۳ تکنیک برای کاهش شاخص گلیسمی برنج

یک محقق سریلانکایی ۸ غذا با بیش از ۳۸ نوع مختلف برنج تهیه کرده و به نتایج جالبی در خصوص کاهش کالری و شاخص گلیسمی برنج رسیده است که در زیر عنوان می‌کنیم:

برنج را بشویید

برنج را قبل از پخت با آب بشویید تا نیمی از نشاسته‌ آن گرفته شود. سپس اجازه دهید تا در آب سرد خیس بخورد. زمانی که آب به نشاسته آغشته و کدر شد آن را عوض کرده و دوباره آب تمیز داخل برنج بریزید؛ البته با این کار علاوه بر کمتر شدن شاخص گلیسمی مقداری از مواد مغذی برنج هم از آن خارج می‌شود.

پیلاف به جای کته و پلوی سفید

به جای کته یا پلوی دمی از پیلاف استفاده کنید. اگر اسم پیلاف برایتان کمی عجیب و غریب است باید بگوییم که این نوع برنج تا حدودی شبیه برنج کته استامبولی و یا قاطی پلوهای خودمان است که با انواع سبزیجات طبخ می‌شود. به این صورت که ابتدا انواع سبزیجات مخصوص پیلاف مانند قارچ، تره فرنگی، سیر و غیره را تفت می‌دهند و سپس برنج را شسته و داخل آن می‌ریزند.

بعد از کمی تفت دادن آب گوشت را به آن افزوده و بعد از جوشیدن زیر شعله را کم کرده و اجازه می‌دهند برنج آماده شود. می‌توانید در اینترنت دستور تهیه‌ پیلاف را به طور کامل پیدا کنید. در این روش استفاده از سبزیجات و روغن باعث خنثی شدن شاخص گلیسمی برنج می‌شود.

مطلب مرتبط:

۷ اشتباه تغذیه ای که به نظرتان خیلی هم درست می‌آیند

فواید و مضرات کله‌ پاچه / این قسمت از کله پاچه را هرگز نخورید!

سرد کردن برنج

به آب برنج کمی روغن نارگیل اضافه کنید. بعد از پخته شدن برنج، آن را به مدت ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا سرد شود. این شیوه یعنی سرد کردن برنج ساختار آن را به طور کامل عوض کرده و میزان کالری آن را به نصف می‌رساند.

[الو دکتر]

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام