پیدا کردن کار در کانادا

آنچه درباره زندگی در کانادا می خواهید بدانید (۳) – چگونه کار پیدا کنم؟

وقتی به کشور دیگری مهاجرت می‌کنید باید خیلی چیزها را یاد بگیرید. از زبان گرفته تا قوانین، از نوع روابط اجتماعی تا روابط کاری، از چگونه پول درآوردن تا چگونه خرج کردن و خیلی موارد دیگر. یکی از اولین مسائلی که ذهن تازه‌واردان را به خود مشغول می‌کند این است که چگونه کار پیدا کنم. من به شخصه این مرحله را پشت سر گذاشتم و می‌خواهم تجربیات خود را با شما در میان بگذارم، باشد که به کمکتان بیاید.

گام اول؛ هدف‌گذاری

اولین نکته این است که ما باید با خودمان روراست باشیم، کمی وقت صرف فکرکردن کنیم و دریابیم که شغل مورد علاقه ما چیست. یعنی باید بدانیم که دقیقا دنبال چه چیزی هستیم. به این کار در اصطلاح هدف‌گذاری می‌گویند. باور کنید که این مرحله یکی از سخت‌ترین مراحل کاریابی است چرا که بارها و بارها پیش می‌آید که به خود می‌گویید “مهم نیست چه کاری، هر کاری باشه، فقط بیکار نباشم!” کاملا منطق این تفکر را درک می‌کنم. زندگی هزینه دارد و همه پدر پولدار ندارند.

شما ممکن است در طول مسیر کاریابی و برای پرداخت هزینه‌های زندگی مجبور شوید مدتی به یک کار به‌قول فرنگی‌ها “جنرال” (مثل صندوقداری در فروشگاه و ظرفشویی در رستوران و پاسخگویی تلفن در مراکز تماس) مشغول شوید ولی اگر هدف‌گذاری کرده باشید، در این کار جنرال غرق نمی‌شوید و همواره به سمت هدف خود پیش می‌روید. به یاد داشته باشید که تا وقتی که در مسیر باشید به سمت موفقیت پیش می‌روید.

گام دوم؛ شناسایی الزامات فرصت‌های شغلی مورد نظر

وقتی که هدف‌گذاری کردید، باید بینید که شغل مورد علاقه شما چه مهارت‌ها، تخصص‌ها، تحصیلات و توانایی‌هایی نیاز دارد. چگونه؟ بهترین راه بررسی آگهی‌های استخدام است. ببینید شرکت‌ها چه مهارت‌ها، تخصص‌ها، تحصیلات و توانایی‌هایی را برای آن شغل در نظر دارند. نکته کلیدی این است که به یک آگهی اکتفا نکنید. چندین و چند آگهی را با هم مقایسه کنید. مثلا می‌توانید یک فایل اکسل درست کنید از آگهی‌های مختلف و الزامات شغلی را لیست کنید، آنگاه این الزامات را با مهارت‌ها، تخصص‌ها، تحصیلات، تجربیات و توانایی‌های خود مقایسه کنید و ببینید که تفاوت در کجاست. مثلا اگر می‌بینید که در اکثر آگهی‌ها مدرک خاصی ذکر شده که شما آن را ندارید، می‌توانید برای گرفتن آن مدرک برنامه‌ریزی کنید یا مثلا اگر آگهی‌های استخدام می‌خواهند کاندیدای مدنظر نرم‌افزار خاصی را بلد باشد، می‌توانید بروید و آن نرم افزار را یاد بگیرید و آن را به رزومه خود اضافه کنید. این کار شما را به هدف خود نزدیک‌تر می‌کند. به یاد داشته باشید که درس خواندن و مدرک گرفتن بدون هدف به شما کمک نخواهد کرد.

گام سوم؛ برقراری ارتباط با افراد شاغل در حوزه کاری مورد نظر

مرحله بعدی که می‌تواند درست پس از مرحله مقایسه شروع شود، برقراری ارتباط با افرادی است که در حوزه کاری هدف شما مشغول کار هستند. این مرحله بسیار حساس است. اشتباه رایج خیلی از افراد جویای کار این است که با هدف اینکه این افراد به آنها کار بدهند با آنها ارتباط برقرار می‌کنند و در صحبت‌هایشان مدام از آنها کار می‌خواهند. این اصلا حرفه‌ای نیست. شما باید در مورد نوع کار، الزامات شغلی، بازار کار و سایر بحث‌های تخصصی صحبت کنید. پرسیدن این سؤال که “به نظر شما مهم‌ترین الزام موفقیت در این کار چیست” گزینه بسیار بهتری برای شروع صحبت است تا “آیا می‌توانید به من کار بدهید؟”. هر چقدر شبکه یا همان نتورک بزرگ‌تر و قوی‌تری از افراد مرتبط داشته باشید شانس شما برای پیدا کردن کار مورد نظر بیشتر و بیشتر می‌شود.

اپلای کردن برای کار در کانادا

گام چهارم؛ اپلای کردن با رعایت آداب و شرایط آن

قدم بعدی ارسال درخواست یا همان اپلای کردن است. یک قانون کلی وجود دارد که می‌گوید هر چقدر بیشتر اپلای کنید، شانس دیده شدن بیشتری دارید. پس اپلای کنید، زیاد! ولی اپلای کردن هم آدابی دارد. این آداب شامل این موارد می‌شود:

۱- رزومه خود را منطبق با هر آگهی (جاب پست) تنظیم کنید. یعنی کلمات کلیدی آگهی استخدام را استخراج کنید و از آن‌ها در رزومه خود استفاده کنید. بعضی شرکت‌ها برای بررسی ابتدایی رزومه‌ها از نرم‌افزار استفاده می‌کنند و درصد انطباق روزمه و آگهی را با توجه به کلیدواژه‌ها می‌سنجند و رزومه‌هایی که این مرحله را پشت سر گذاشته‌اند به مدیر استخدام و یا مسئول کارگزینی می‌فرستند. آنهایی که از نرم‌افزار استفاده نمی‌کنند هم با توجه به حجم بالای رزومه‌های دریافتی معمولا رزومه‌ها را خیلی سریع نگاه می‌کنند، کمتر ار ۷ ثانیه، و اگر در این زمان کلیدواژه‌های مدنظر خود را نبینند، رزومه شما کنار گذاشته می‌شود.

۲- به تعداد صفحات رزومه خود توجه کنید. برخلاف باورهایی که درباره قانون رزومه یک‌صفحه‌ای یا دوصفحه‌ای وجود دارد، تعداد صفحات با توجه به صنعت، رده کاری، سابقه و محل شغل مورد نظر شما می‌تواند متفاوت باشد، پس در این مورد تحقیق کنید و رزومه خود را منطبق با آن تنظیم نمایید.

۳- اطلاعات مربوط به شغل‌هایی که برای آنها اپلای می‌کنید را ثبت کنید. یعنی لیستی از نام شغل، نام شرکت، زمان ارسال رزومه، نحوه پیدا کردن شغل و ورژن رزومه‌ای که از آن استفاده کرده‌اید را نگه دارید. بدترین چیزی که ممکن است در پروسه اپلای کردن پیش بیاید این است که با شما تماس بگیرند و شما ندانید که کی اپلای کرده‌اید و از چه رزومه‌ای استفاده کرده‌اید.

۴- پیگیری کردن یا نکردن؛ مسئله این است. حقیقتا پاسخ به این سؤال خیلی دشوار است. من مدیرانی را دیدم که از اینکه افراد جویای کار به آنها در لینکدین جهت پیگیری پیغام داده‌اند شاکی شده‌اند و برخی هم این پیگیری را نشانه علاقه به کار و شرکت دانسته‌اند. به نظر من و با توجه به اینکه ما معمولا از رفتار و شخصیت مدیری که رزومه ما به دستش رسیده، آگاهی نداریم، پیگیری کردن می‌تواند قمار باشد. ولی از من نظر بخواهید، پیگیری کردن از پیگیری نکردن بهتر است. ولی اندازه نگه دار که اندازه نکوست!

گام آخر؛ مصاحبه

مرحله بعد آمادگی برای مصاحبه، خود مصاحبه و آداب بعد از مصاحبه است که در مطالب بعدی درباره آنها صحبت می‌کنیم.

با ما همراه باشید.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام