مهاجرت به گرجستان از طریق خرید ملک

بازار مهاجرت به گرجستان و گرفتن اقامت گرجستان توسط ایرانی‌ها حسابی داغ شده؛ چرا گرجستان اینقدر برای خارجی‌ها جذابیت دارد؟

چهار، پنج سال پیش، بیشتر تبلیغات ماهواره‌ای و غیررسمی برای مهاجرت به مقصد کشورهای ناشناخته وسط اقیانوس آرام بود. از سنت کیس گرفته تا پاناما و جاهای دیگر. کشورهایی که در ازای پول نسبتا زیادی به خارجی‌ها اقامت و پاسپورت می‌دادند و آن وقت می‌شد با پاسپورت آنها آپشن‌های دیگری را به دست آورد. در یکی دو سال اخیر اما اوضاع فرق کرده. جامعه هدف که ایرانی ها باشند حالا گزینه‌های دیگری برای مهاجرت و سفر دارند.

چند ماه پیش بود که خبر آمد بعد از لغو ویزای بین ایران و صربستان، تعدادی از مسافران ایرانی صربستان دیگر هیچ وقت به ایران برنگشته‌اند. مورد جدیدتر اما کشوری کوچک میان منطقه قفقاز است؛ گرجستان. تقریبا همه ما در اطرافمان کسانی را می‌شناسیم که درباره مهاجرت به گرجستان حرف می‌زنند یا حتی تصمیمشان را هم گرفته‌اند. اخیرا مسئولان دولتی هم آمارهایی دادند از افزایش درخواست‌ها برای سفر به گرجستان و این باعث شد برای خود ما سؤال شود که مگر گرجستان چه دارد که این همه متقاضی اقامت و مسافرت دارد؟

گرجستان روی نقشه

گرجستان کجاست؟

شاید تا ۱۰ سال پیش اگر نامی از کشور گرجستان برده می‌شد اکثرا به یاد عهدنامه تلخ گلستان در سال ۱۸۱۳ می‌افتادند که در زمان قاجار، ایران مجبور شد مناطق ارمنستان، جمهوری آذربایجان و شرق گرجستان را به روسیه واگذار کند اما چند سالی می‌شود گرجستان یکی از گزینه‌های اصلی گردشگران بعد از ترکیه، امارات، مالزی و… برای گشت‌وگذار و سفر خارجی محسوب می‌شود و حتی این روزها گزینه قوی برای مهاجرت نیز به حساب می‌آید. کشوری که در همسایگی روسیه، ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و دریای سیاه قرار دارد. همین موقعیت جغرافیایی گرجستان موجب شده این کشور خط اتصال اروپای شرقی و آسیای غربی باشد. با توجه به همین موقعیت نیز به نوعی محل اتصال غرب با آسیای مرکزی است و به‌دلیل داشتن منابع طبیعی، موقعیت جغرافیایی و قرار داشتن در حوزه دریای خزر از پتانسیل بالایی برای ارتباط با اروپا برخوردار است.

چرا گرجستان برای ایرانی‌ها جذابیت دارد؟

از آن جا که کشور گرجستان از سال ۲۰۱۷ امکان تردد بدون ویزا در برخی کشورهای اروپایی و حوزه شینگن را دارد. با توجه به همین موضوع بسیاری از ایرانی‌ها با این تصور که می‌توانند رؤیای دسترسی به اروپا را از طریق رفتن به گرجمان برآورده کنند، چمدان‌ها را به مقصد این کشور بستند و عازم گرجستان شدند. چون برای رفتن به کشورهای اروپایی گرفتن ویزا الزامی است و کسانی که دارای اقامت گرجستان هستند می‌توانند ویزای شینگن را دریافت و با استفاده از آن به همه کشورهای عضو محدوده شینگن سفر کنند. در نتیجه رفتن به گرجستان در باغ سبزی بود که ایرانی‌ها را به سمت اروپا می‌کشاند. همین موضوع موجب شده تا تبلیغات در زمینه خرید مسکن در گرجستان و گرفتن اقامت گرجستان بسیار گسترش پیدا کند؛ موضوعی که در کنار تب داغ مهاجرت به سوء‌استفاده‌ها و کلاهبرداری‌های فراوانی نیز دامن زده است.

آمار سفر به گرجستان

ایران و گرجستان از سال ۲۰۱۶ رژیم لغو روادید را بار دیگر اجرایی کردند. همین موضوع موجب شد تا سفیر گرجستان در ایران از آماری صحبت کند که نشان‌دهنده رشد ۶۰۰ درصدی سفر به گرجستان است و سفیر ایران در گرجستان نیز پیش‌بینی کند سفر ایرانی‌ها به این کشور که سال گذشته نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر بود، امسال به یک میلیون نفر برسد. دلیل این موضوع نیز؛ تورهای ارزان و قابل رقابت با ترکیه، نزدیکی و در دسترس بودن، سواحل آزاد و مهم‌تر از همه مرزهای آزاد بدون نیاز به ویزا برای اتباع ایرانی بود که موجب شد گرجستان از سال ۲۰۱۶ مقصد محبوب ایرانی‌ها باشد.

حالا نیز با کاهش ارزش ریال، گرجستان دیگر نه تنها به مقصدی برای سفر بلکه مقصدی برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری بدل شده است. این کشور هنوز عضو اتحادیه اروپا نشده اما در تلاش است تا سال ۲۰۲۰ عضویت آن را به دست آورد، با این حال گرجی‌ها امکان تردد بدون ویزا در برخی کشورهای اروپایی و حوزه شینگن را دارند. همین مسائل دست به دست هم داده تا از سال گذشته ایرانی‌ها گرجستان را محلی برای سرمایه‌گذاری و مهاجرت بدانند؛ به‌خصوص از زمانی که لیر ترکیه سقوط کرد و بحران‌های سیاست داخلی دولت اردوغان تشدید شد ایرانی‌ها تمایل بیشتری به مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه‌گذاری و خرید ملک نشان دادند.

تفلیس پایتخت گرجستان

راه‌های اخذ اقامت در گرجستان

آن‌طور که در تبلیغات گفته می‌شود با خرید مسکن در گرجستان می‌شود اقامت گرجستان را از آن خود کرد. در صورتی که ماجرا به این سادگی نیست.

در گام نخست باید بدانید که شاید تا قبل سال ۲۰۱۸ با حداقل ۲۵ هزار دلار می‌شد یک خانه در گرجستان خرید و اقامت در گرجستان را از آن خود کرد اما امسال شرایط فرق کرده و نخست‌وزیر گرجستان هم اعلام کرده قیمت‌ها بالاتر خواهد رفت و سفیر ایران در گرجستان هم هشدار داده، خرید ملک در گرجستان لزوما تضمینی برای اخذ اقامت گرجستان برای مدتی طولانی نیست.

به‌طور معمول مهاجرت به گرجستان در سه زمینه تجارت، خرید ملک و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری میسر است، چون قوانینی که در این زمینه‌ وجود دارند، ساده است و فساد نیز در این زمینه‌ها کمتر ورود کرده است. اقامت کاری، اقامت تحصیلی، ازدواج با یک تبعه (شهروند) گرجی نیز دیگر راه‌های اخذ اقامت گرجستان هستند.

شایعه‌ها درباره گرجستان

خردادماه امسال بود که یک شایعه درباره بسته شدن حساب‌های ایرانیان در گرجستان جان گرفت. اتفاقی که باعث شد موجی از نگرانی‌ها در بین بسیاری از ایرانیانی که در گرجستان سرمایه‌گذاری کرده یا ملک خرید و فروش کرده بودند، به وجود آید. تا این که بانک مرکزی و مراجع رسمی گرجستان اعلام کردند محدودیتی برای حساب‌های ایرانیان در این کشور وضع نکرده‌اند و اظهارات برخی افراد در رسانه‌ها مبنی بر بسته شدن حساب‌های ایرانیان در این کشور بی‌اساس است.

ماجرا از این قرار بود که در ۲۷ اردیبهشت ماه یکی از بانک‌های گرجستان (بانک تی بی سی) در بخشنامه‌ای اعلام کرد، انجام هرگونه تراکنش بانکی، برای کسانی که قبلا در این بانک حساب داشتند و هنوز کارت اقامت آنها آماده نیست، امکان‌پذیر نخواهد بود. این بخشنامه که مشتریان فاقد کارت اقامت یک بانک را در برمی‌گرفت از سوی برخی به حساب تمام ایرانی‌ها تعمیم داده شده و این افراد در تهران بدون اطلاع از اصل قضیه به گمانه‌زنی و تفسیر پرداختند و بخشنامه موردی یک بانک در مورد افرادی را که کارت اقامت گرجستان ندارند، به مسائل بین‌المللی و جهانی ربط دادند. در حالی که اصل موضوع مربوط به تعدادی از ایرانیانی بود که در یک بانک خاص حساب داشتند و از سوی دیگر دارای کارت اقامت گرجستان نیز نبودند.

ماجرای بین گرجستان، روسیه و آمریکا

گرجستان در سال ۱۹۹۱ از شوروی مستقل شد اما اهالی انجازی و اوستیای جنوبی به حاکمیت دولت گرجستان تمکین نکردند و دولت گرجستان حمایت و تحریک مسکو را در این ماجرا بی‌تأثیر نمی‌داند. با توجه به همین موضوع بود که سال ۲۰۰۸ بین ارتش گرجستان و اوستیای جنوبی جنگی در گرفت که بین آنها آتش‌بس اعلام شد. با این حال نیروهای ارتش گرجستان در یک عملیات غافلگیرانه، شهر چخینوالی را تصرف کردند و روسیه در واکنش به حمله ارتش گرجستان، بخشی از نیروهای خود را در مرز با اوستیا قرار داد. دولت روسیه، آمریکا را متهم به آموزش و حتی شرکت در این جنگ کرد، ولی آمریکا ضمن رد این اتهامات اعلام کرد که مستشاران نظامی آمریکا برای آموزش آن دسته از سربازان گرجی که طبق برنامه قرار است به عراق اعزام شوند، در گرجستان بوده‌اند.

گفتگو با زوجی که قصد مهاجرت به گرجستان از طریق خرید ملک را دارند

می‌خواهیم از این موقعیت استفاده کنیم

پیدا کردن جوان‌هایی که می‌خواهند به کشور دیگری مهاجرت کنند، خیلی کار سختی نیست. آن هم وقتی مقصد سفر، گرجستان باشد. مرتضی و همسرش چند سالی می‌شود که می‌خواهند با خرید یک ملک اقامت کشور گرجستان را به دست آورند. آنها در حال حاضر موفق به خرید ملک شده‌اند و داستان خود را برای مهاجرت به گرجستان این طور تعریف می کنند:

«گرجستان برای ایجاد کسب‌وکار شرایط مناسبی دارد. برای همین بارها و بارها به من درباره سرمایه‌گذاری در گرجستان پیشنهاد شده است. همچنین زندگی در شرایطی با فضای جدید، هزینه پایین زندگی در گرجستان و مدارس و دانشگاه‌های بین‌المللی معتبر و همچنین عضویت در اتحادیه اروپا بسیاری را برای مهاجرت به گرجستان و گرفتن اقامت این کشور وسوسه می‌کند.

به ما می‌گفتند بعد از آن که خانه‌ای در گرجستان بخریم لازم است یک سال به این کشور رفت‌وآمد داشته باشیم. در این چند وقت اخیر آنقدر مهاجرت به گرجستان زیاد شده که قوانین و مالیات‌ها را هم سفت و سخت‌تر کرده‌اند. برای همین باید تلاش کنیم تا بتوانیم اقامت خود را پس از یک سال تمدید و پس از شش سال آن را دائمی کنیم.

خوشبختانه نزدیک بودن به ایران، بدون ویزا بودن و ورود به اتحادیه اروپا و گرفتن ویزای شینگن انگیزه بالایی به ما می‌دهد برای این که از این سختی‌ها عبور کنیم. من و همسرم دوستان زیادی داریم که اقدام به خرید ملک در گرجستان کرده‌اند. آنها از این طریق پس از یک سال توانستند اقامت دائمی گرجستان را بگیرند. وقتی شرایط را محک زدیم متوجه شدیم که ما هم می‌توانیم از این موقعیت استفاده کنیم.

حدود دو ماه پیش یکی از دوستانم از طریق یک هلدینگ سرمایه‌گذاری و خرید ملک در گرجستان که چندین شعبه نیز در شهرهای مختلف ایران دارد، موفق به خرید ملک شد. بعد از آن ما هم تصمیم گرفتیم از طریق این هلدینگ اقدام کنیم. مهم‌ترین انگیزه ما برای رفتن، راه‌اندازی کسب‌وکار است، چون قوانین آنجا راحت‌تر بوده و باعث می‌شود تا یک حاشیه امن برای سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد.

حداقل هزینه برای خرید خانه در گرجستان ۳۵ هزار دلار است. زمانی که به‌صورت کامل پول واریز شود، سند را به نام می‌زنند. در نهایت با توجه به هزینه‌ای که می‌کنید می‌توانید اقامت یک ساله و سندتان را ده روزه، بیست روزه با یک ماهه دریافت کنید.»

[آزاده باقری / همشهری جوان]

 

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام