ست کردن پیراهن و کراوات

بعضی وقت‌ها، این موضوع که باید لباس خود را از بین رنگ‌ها و لباس‌های مختلف انتخاب کنیم، بیشتر از آنکه نکته مثبتی باشد، وقت و انرژی ما را گرفته و باعث خستگی و تصمیم‌گیری غلط می‌‌شود. نمونه‌اش مشکلی است که مردان برای انتخاب کراوات و پیراهن ست از میان طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون دارند و باعث سردرگمی آنها می‌شود. در این مطلب، نکاتی درباره ست کردن پیراهن و کراوات بیان می‌شود که می‌تواند مردان را از سردرگمی انتخاب نجات دهد.

مبانی چرخه رنگ
  • رنگ‌های مشابه (رنگ‌های مجاور در چرخه رنگ): این رنگ‌‌ها را راحت می‌توان با هم ست کرد.
  • رنگ‌های مکمل (رنگ‌های روبرو در چرخه رنگ): ست کردن این رنگ‌ها نسبت به بقیه از همه مشکل‌تر است. بهتر است برای اینکه در ترکیب رنگ‌ها زیاده‌روی نکنیم و برای جلوگیری از آزار چشم‌ها، این رنگ‌ها را با هم ترکیب نکنیم.
  • رنگ‌های متضاد (در چرخه رنگ بین آنها سه رنگ وجود دارد): برای اینکه از ترکیب این رنگ‌ها نتیجه بهتری بگیریم بهتر است یکی از آنها تنالیته تیره‌تری داشته باشد.

راهنمای ترکیب رنگ‌ها

اگر پیراهن و کراوات به رنگ‌های متضاد باشند، می‌توان آسان‌تر از رنگ‌های مکمل آنها را ست کرد. برای مثال، هر مردی با پیراهن آبی، کراوات قهوه‌ای و کت سورمه‌ای ظاهری برازنده خواهد داشت. در صورت استفاده از رنگ‌های مکمل، انتخاب سایه‌های متنوع‌تر را توصیه می‌کنیم؛ مانند پیراهن آبی کم‌رنگ و کراوات نارنجی سوخته.

یک قاعده کلی در مورد انتخاب کراوات

طبق یک قاعده کلی؛ رنگ کراوات تیره‌تر از پیراهن انتخاب می‌شود.

انتخاب کراوات

در ظاهر مردان کراوات یکی از اولین چیزهایی است که مورد توجه دیگران قرار می‌گیرد؛ پس باید کراوات خود را با سلیقه و ذوق تمام انتخاب کنید و البته الزامی هم نیست که کراوات گرانقیمتی باشد.

نکته بعدی درمورد سایز کراوات است. عرض کراوات باید مطابق عرض برگردان یقه کت باشد و گره آن با یقه پیراهن و فرم صورت تناسب داشته باشد. انتخاب پارچه کراوات را هم باید براساس موقعیتی که قصد حضور در آن را دارید، صورت دهید. برای مثال، کراوات‌های ابریشمی کمی براق برای قرارهای رسمی و جلسات کاری مناسب است.  کراوات‌هایی از جنس پارچه‌های بافت‌دار (مثل پارچه پشمی) برای موقعیت‌های غیررسمی انتخاب خوبی هستند. اگر هم قصد حضور در فضایی را دارید که قانون خاصی برای لباس پوشیدن ندارد، می‌توانید کراوات های بافتنی را انتخاب کنید که قابل ست کردن با کت بافتنی یا کت و شلوار هستند.

با پیراهن‌های ساده چه کراواتی بپوشیم؟

پیراهن سفید: پیراهن ساده به رنگ‌های سفید، آبی آسمانی و صورتی کمرنگ از ملزومات کمد لباس هر مردی است. پیراهن سفید را می‌توان به بوم سفیدی تشبیه کرد که هر کراواتی را می‌توان با آن ست کرد.

 پیراهن آبی روشن: پیراهن‌های آبی یا صورتی روشن، توانایی شما را در ترکیب رنگ‌ها نشان می‌دهند. پیراهن های آبی روشن را می‌توان با کراوات‌های طرح‌دار و بافت‌دار که از یک خانواده رنگی هستند ست کرد. نارنجی رنگ مکمل آبی است اما انتخاب رنگ نارنجی سوخته معقولانه‌تر است تا ما را با کارکنان خطوط هوایی اشتباه نگیرند.

قرمز و زرد، رنگ‌های متضاد آبی هستند و به همین خاطر، کراوات‌هایی که دارای تنالیته قهوه‌ای، صورتی هستند، با پیراهن آبی ترکیب خوبی می‌سازند.

در چرخه رنگ، سبز رنگ مشابه آبی است و کراوات‌هایی از این دسته مانند سبز لجنی، در ترکیب با پیراهن آبی روشن، ظاهری آراسته به شما می‌بخشند.

پیراهن صورتی: از رنگ‌های کلیدی فصل بهار به شمار می‌رود که ترکیب آن با کراوات‌هایی به رنگ‌های مشابه صورتی در چرخه رنگ (بنفش و ارغوانی تیره) چشم‌نواز است.

سبز مکمل صورتی است و کراوات‌هایی با تنالیته‌های خاکی هم گزینه‌ خوبی برای ست کردن با این رنگ هستند.

آبی، رنگ متضاد صورتی است و بهترین کراواتی که برای ست کردن با پیراهن صورتی می‌توان انتخاب کرد، کراواتی به رنگ آبی تیره (ساده یا طرح‌دار) است.

 ست کردن کراوات با پیراهن‌های راه راه

در مورد پیراهن‌های راه راه یا طرح‌دار باید این نکته کلی را بدانیم که اضافه کردن هر چیزی به آنها (ازجمله کراوات) باید باعث افزایش هارمونی لباس شود و در عین حال خیلی شلوغ هم به نظر نیاید.

برای ست کردن با پیراهن‌های راه راه یا طرح‌دار، کراوات‌هایی با بلوک‌های رنگی (که سطح پارچه با دو یا چند رنگ مشابه، مکمل یا متضاد تقسیم می‌شود) مناسب هستند.

یک قاعده کلی دیگر در انتخاب کراوات

طرح کراوات‌های طرح‌دار، باید از طرح‌های پیراهن درشت‌تر باشد.

براساس قاعده بالا؛ در صورتی که راه‌های کراوات راه راه، درشت‌تر از پیراهن راه راه باشد، این دو مدل از کراوات و پیراهن،‌ خیلی خوب با هم ست می‌شوند. ضمن اینکه برای پیراهن‌های راه راه عمودی، کراوات با راه های افقی یا مورب پیشنهاد می‌شود.

در صورت رعایت نکات بالا در مورد تیره‌تر بودن رنگ کراوات، درشت‌تر بودن طرح کراوات و جهت طرح‌ها؛ پیراهن‌های راه راه را با کروات‌هایی با طرح بته جقه، هندسی و خال خالی هم می‌توانید بپوشید.

کراوات های مناسب پیراهن های شطرنجی

اگر می‌خواهید کراواتی طرح‌دار با یک پیراهن شطرنجی بپوشید، طرح‌های آن باید بزرگتر از طرح پیراهن باشد تا به‌خوبی مشخص باشد و در پیراهن گم نشود. یک استثنا البته وجود دارد که پیراهن‌های چهارخانه پنجره‌ای هستند. این پیراهن‌ها انعطاف بالایی در ست شدن با کراوات‌هایی با طرح‌های ریز دارند.

برای ست کردن کراوات با پیراهن‌های شطرنجی گینگهام (پیراهن‌هایی که خطوط شطرنجی ساده و تک‌رنگ بر زمینه سفید دارند) اگر رنگ کراوات را با رنگ خطوط شطرنجی ست کنید ترکیب بهتری بوجود می‌آید تا اینکه آن را با رنگ سفید زمینه ست کنید. برای مثال، ترکیب کراوات سورمه‌ای با پیراهن شطرنجی صورتی یا آبی آسمانی بسیار مناسب است.

برای پیراهن‌هایی که شطرنج‌های درشت‌تر و شلوغ‌تری دارند، باید کراوات‌های تک‌رنگ را انتخاب کنید. یک گزینه دیگر کراوات‌هایی با بلوک‌های رنگی (به رنگی‌ تیره‌تر از پیراهن) است.

کراوات‌های راه راه را به راحتی می‌توان با پیراهن‌های شطرنجی ست کرد به‌ویژه اگر این راه‌ها درشت و پررنگ باشند تا در زمینه شطرنجی گم نشوند و به خوبی دیده شوند. کراوات‌های خال خالی و بته جقه ای هم همین شرایط را دارند و می‌توانند انتخاب خوبی باشند.

انتخاب کراوات با پیراهن های بافت دار

کراوات مناسب برای پیراهن‌های بافت‌دار مثل کتان و جین، در درجه اول باید بافت پارچه‌ای یکسانی داشته باشد. برای این پیراهن‌ها به هیچ وجه نباید سراغ کراوات‌های ابریشمی یا براق رفت.

گزینه مناسب برای پیراهن‌های بافت‌دار، کراوات‌های پشمی و بافتنی هستند. می‌توان یک پیراهن یقه تکمه‌دار شامبری را مثال زد (پارچه کتان آبی شبیه جین ولی سبک‌تر) که با کراوات‌های بافت یا پشمی خاکستری و سورمه‌ای ترکیب خوبی را برای جلسات نه چندان رسمی مصاحبه‌های کاری می‌سازد.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام