فواید و مضرات کله‌ پاچه

از فواید و مضرات کله‌ پاچه چقدر می دانید؟ کله پاچه یکی از غذاهای بسیار سنگین است و پروتئین و چربی بالایی دارد که قسمت هایی از آن مفید و قسمت هایی از آن بسیار مضر هستند که به هیچ عنوان خوردن آنها توصیه نمی شود. در واقع باید گفت کله پاچه یک منبع غذایی با چربی بسیار بالا است و نه تنها غذای مفیدی به شمار نمی رود بلکه بسیار هم مضر است.

فواید و مضرات کله‌ پاچه

کله پاچه به میزان بالایی کلسترول دارد. کلسترول یکی از چربی هایی است که در رگ های خونی رسوب می کند و موجب گرفتگی آن می شود و می تواند در دراز مدت موجب سکته مغزی و قلبی شود. مقدار کلسترول مغز گاو و گوسفند بسیار زیاد است؛ مغز گاو حدود ۱۲۰ گرم وزن دارد که حدود ۲ هزار میلی گرم کلسترول دارد و حدود ۱۳۰ کیلوکالری انرژی دارد.

کله پاچه برای افراد ضعیف تقویت کننده است و اگر هضم آن به درستی انجام شود قوای جنسی را افزایش می دهد. برای کسانی که ضعف معده دارند با کمی اصلاح غذای خوبی است و گاهی تولید قولنج سخت می نماید. بروز این قولنج در اثر خوردن زیاد پوست و غضروف طرفین صورت و کاسه سر و گوش ها و بینی ها رخ می دهد. کله پاچه غذایی بسیار سنگین است که می تواند موجب مشکلات گوارشی شود؛ بهتر است کله پاچه در وعده صبحانه صرف شود و مصرف آن در وعده شام می تواند، موجب بی خوابی و ناراحتی های معده شود.

بهترین و بدترین قسمت کله پاچه:

از نظر تغذیه ای، بهترین قسمت پاچه است که چربی کمی دارد و بدترین بخش مغز که سرشار از کلسترول است. جالب است بدانید مغز گاو یا گوسفند به اندازه ۸ زرده تخم مرغ کلسترول دارد و جزو مواد غذایی بسیار پرچرب محسوب می شود. البته توام بودن چربی هایی مثل تری گلیسیرید با کلسترول، جذب کلسترول را بالا برده و باعث افزایش چربی خون می شود.

پس طبق گفته های متخصصان تا حد امکان از خوردن مغز در کله پاچه خودداری کنید تا از مضرات آن در امان بمانید.

زبان گاو و گوسفند سرشار از ویتامین های گروه B مخصوصا ویتامین B12 است. ۱۰۰ گرم زبان گوساله حدود ۱۳۰ کیلوکالری انرژی و ۱۰۰ گرم زبان گوسفند حدود ۲۶۰ کیلو کالری انرژی دارد.

در واقع همه اعضای موجود در یک دست کله پاچه از کالری و چربی زیادی برخوردار است؛ به عنوان مثال چربی موجود در چشم از نوع چربی ترانس است و اصلا برای بدن مناسب نیست. مغز نیز کلسترول بسیار بالایی دارد و خوردن آن به کسانی که چربی خون بالایی دارند اصلا توصیه نمی شود.

مطلب مرتبط:

بیماری های قلبی عروقی را با این ۱۰ راهکار بهبود ببخشید

 این ۱۰ ماده غذایی برای کاهش کلسترول مفید هستند

بر اساس هرم غذایی، زبان معادل ۳ واحد گوشت است که نیاز روزانه بدن هم همین قدر است در حالیکه در یک دست کله پاچه به جز زبان، هر پاچه نیز معادل ۲ واحد گوشت به حساب می آید، بنابراین بیشتر از میزان واحد گوشت روزانه می شود.

قابل ذکر است افرادی که بیماری ندارند و کلسترول پایینی دارند می توانند ماهی یکبار کله پاچه بخورند و چنانچه کله پاچه را به عنوان وعده صبحانه مصرف می کنند برای وعده ناهار باید یک غذای گیاهی سبک را انتخاب کنند.

خوردن پاچه برای مبتلایان به تب، کسانی که غذای کم نیاز دارند، مبتلایان به خونریزی رحم، سستی روده و خونریزی بواسیر و به طور کلی برای کسانی که باید اندامشان را محکم کنند مفید است.

[بهداشت نیوز]
برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*