رژیم غذایی در هوای آلوده

کلسیم موجود در لبنیات جذب سرب را کاهش می‌دهد؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود در هوای آلوده افراد بزرگسال سه لیوان شیر و ماست در طول روز مصرف کنند. بخشی از رژیم غذایی در هوای آلوده را مواد لبنی تشکیل می‌دهند. در این مطلب از این می‌گوییم که در هوای آلوده خوردن چه دسته از مواد غذایی مفید است.

زندگی در شهرهایی با آلودگی هوا خطر بروز بیماری‌های تنفسی و قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد. یکی از عواملی که به واسطه آلودگی هوا سلامت انسان را به خطر می‌اندازد، افزایش تولید رادیکال‌های آزاد و فعالیت‌های اکسیداتیو در بدن است. به این معنی که آلاینده‌های هوا می‌توانند در بدن با گرفتن الکترون از مولکول‌های شرکت کننده در ساختار غشاءهای زیستی، ژن‌ها و ساختارهای درون سلولی منجر به ناپایدار شدن آن مولکول شوند. همچنین ورود ترکیبات اکسیداتیو ناشی از آلاینده‌ها به بدن منجر به بروز التهاب در بدن می‌شود.

مطالعات انجام شده روی ترکیبات خارج شده از اگزوز ماشین‌ها نشان می‌دهد که این ترکیبات می‌توانند به ساختار ژن آسیب وارد کنند و همچنین منجر به افزایش التهاب در بدن شوند. برخی از مواد مغذی که به عنوان آنتی اکسیدان شناخته می‌شوند الکترون خود را به ترکیبات اکسیداتیو می‌دهند. به این ترتیب با فنا کردن خود به حفظ پایداری سلول‌های بدن و خنثی کردن اثر ترکیبات اکسیداتیو کمک می‌کنند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که اگر در هوای آلوده زندگی می‌کنیم، افزایش مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌های خوراکی بتواند به حفظ سلامت بدن کمک کند.

همچنین بدن برای خنثی کردن اثر این ترکیبات اکسیداتیو، آنزیم‌هایی را در اختیار دارد. تمامی این آنزیم‌ها برای داشتن فعالیت مناسب به حضور ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف نیاز دارند که در صورت کمبود ویتامین یا ماده معدنی مورد نظر، فعالیت آنزیم مختل می‌شود.

به علاوه برخی از رژیم‌های غذایی به کاهش التهاب کمک می‌کنند و به این ترتیب اثر مواد اکسیدانی موجود در آلاینده‌ها را بر سیستم ایمنی کم می‌کنند.

مواد مغذی آنتی‌ اکسیدانی ویتامین E

این ویتامین به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ویتامین‌های آنتی اکسیدانی بدن شناخته می‌شود که در بخش‌های مختلف بدن از جمله سیستم ایمنی و ساختار ریه وجود دارند. تأمین کافی این ویتامین به بهبود عملکرد دستگاه تنفس کمک می‌کند. ویتامین E در موادی‌ از قبیل روغن‌های گیاهی، جوانه گندم، سبوس، جگر، زرده تخم مرغ، مغزها و دانه‌ها یافت می‌شود.

بتاکاروتن

بتاکاروتن به‌عنوان پیش‌ساز ویتامین A شناخته می‌شود. این ترکیب و سایر ترکیبات پیش‌ساز ویتامین A نیز به‌عنوان ترکیبات آنتی اکسیدانی شناخته می‌شوند. از جمله منابع اصلی بتاکاروتن می‌توان به اسفناج و سایر سبزیجات برگ سبز تیره، بروکلی، میوه‌های نارنجی (زردآلو و گرمک) و سایر سبزیجات (سیب زمینی، هویج، کدوحلوایی) اشاره کرد. مصرف مکمل بتاکاروتن پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است از مواد غذایی تأمین شود.

ویتامین c

یکی دیگر از آنتی اکسیدان‌های اصلی بدن ویتامین C است که بهترین منابع آن میوه‌ها و سبزیجات (شامل خانواده کلم‌ها، مرکبات، کیوی، طالبی، خربزه، نخودفرنگی، فلفل دلمه‌ای، آناناس، گوجه فرنگی، اسفناج، شلغم، کدوحلوایی) است.

سلنیم

برای فعالیت مناسب یکی از آنزیم‌های خنثی کننده ترکیبات اکسیداتیو، ضروری است. منابع غذایی آن عبارت اند از انواع گوشت سفید و قرمز، نان به ویژه نان جو دو سر، تخم مرغ، انواع آجیل‌ها و دانه‌های روغنی.

مطلب مرتبط:

۱۶ ماده غذایی مفید برای سلامت زنان را بشناسیم

۱۵ نکته درباره تغذیه در دوران نوجوانی که نوجوانان و والدین باید بدانند

امگا-۳

تأمین امگا-۳ کافی به تنظیم فعالیت گونه‌ای از سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های T کمکی، کمک می‌کند. همچنین در دفاع ایمنی و کاهش التهاب کمک می‌کند. همچنین امگا-۳ به کاهش رشد پلاک اترواسکلوزی، بهبود عملکرد جداره عروق و کاهش فشار خون کمک می‌کند.

منابع گیاهی اسیدهای چرب امگا-۳ عبارت است از روغن زیتون، روغن کلزا و انواع آجیل به‌خصوص بادام زمینی. منابع حیوانی اسیدهای چرب امگا-۳ عبارت است از انواع ماهی‌های چرب شامل شوریده، سرخو، ماهی آزاد و ماهی تن.

شیر و لبنیات

کلسیم موجود در لبنیات جذب سرب را کاهش می‌دهد؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود در هوای آلوده افراد بزرگسال سه لیوان شیر و ماست در طول روز مصرف کنند.

با توجه به نقش ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف در بهبود مواجهه با هوای آلوده، به نظر می‌رسد برخورداری از یک رژیم متعادل و متنوع که همه گروه‌های غذایی (لبنیات، گوشت و حبوبات، غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها) را به مقدار کافی در برگیرد، پیشنهاد می‌شود.

[سوده رازقی جهرمی،‌متخصص تغذیه / همشهری تندرستی]
برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*