دریافت ویزای فوری عراق چه شرایطی دارد؟ / همه چیز درباره ویزای فوری عراق

چند سالی می‌شود که در روزهای منتهی به اربعین امام حسین (ع) و یارانش، شیعیان از کشورهای مختلف و به‌ویژه ایران رهسپار کشور عراق می‌شوند و در آئینی تحت عنوان پیاده‌روی اربعین شرکت می‌کنند. در این مطلب قصد داریم تمام اطلاعاتی را که یک نفر برای دریافت ویزای فوری عراق نیاز دارد ارائه کنیم. اگر قصد دارید اربعین امسال را در عراق باشید و در پیاده‌روی اربعین شرکت کنید و اطلاعات کافی درباره این سفر ندارید، خواندن مطلب زیر به کارتان می‌آید.

اربعین یا روز بیستم ماه صفر سال جاری هجری قمری (۱۴۴۰) مصادف شده با روز سه‌شنبه ۸ آبان و متقاضیان سفر به عراق کمتر از ۳ هفته برای آماده کردن لوازم این سفر (مثل گذرنامه و ویزا) فرصت دارند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای فوری عراق

متقاضیان دریافت ویزای فوری عراق نیاز به گذرنامه‌ای با بیش از ۶ ماه اعتبار دارند. برای ثبت نام،‌ به ۲ قطعه عکس پرسنلی مشابه عکس گذرنامه‌ (عکس ۳ در ۴ با زمینه سفید) هم نیاز است.

هزینه ویزای فوری عراق در سال ۹۷

مبلغ ویزای امسال ۳۷۶۷۰۰ تومان برای هر نفر در نظر گرفته شده است.

راهنمای ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای فوری عراق (ویزای گروهی)

ستاد اربعین برای ثبت نام متقاضیان شرکت گروهی (کاروان‌های زیارتی) در مراسم اربعین سامانه‌ای اینترنتی را با عنوان «سماح» به آدرس samah.haj.ir طراحی کرده است. اگر به شکل گروهی قصد سفر به کشور عراق و شرکت در پیاده‌روی اربعین را دارید می‌توانید با مراجعه به این سامانه برای دریافت ویزای فوری عراق (گروهی) اقدام کنید و دیگر نیازی به حضور در سفارت عراق ندارید.

سامانه سماح ثبت نام اربعین

در بالای صفحه سامانه سماح،‌ نکات ضروری را می‌بینیم و در قسمت پایین، سمت راست بخش ثبت نام به چشم می‌خورد. کسانی هم که قبلا ثبت نام کرده‌اند می‌توانند از قسمت سمت چپ برای پیگیری وضعیت خود و یا ویرایش اطلاعات وارد شده استفاده کنند. اگر شما هنوز ثبت نام نکرده‌اید، با قسمت سمت راست کار خواهید داشت.

روی مربعی که کنار عبارت «با شرایط ثبت نام موافق هستم» قرار دارد، کلیک کرده تا تیک بخورد. عبارت امنیتی را وارد کنید تا وارد بخش ثبت اطلاعات شوید.

سامانه سماح ثبت نام اربعین

در این بخش باید اطلاعات اعضای گروه را وارد کنید.  این نکته را باید بدانید که اولین نام ثبت شده در گروه ثبت روادید، سرگروه به‌ حساب می‌آید. اطلاعات سرگروه و سپس اطلاعات دیگر اعضای گروه را وارد می‌کنید. بعد از ثبت اطلاعات روی دکمه ثبت و اضافه به لیست کلیک کنید. توضیحات تکمیلی را می‌توانید در تصویر زیر ببینید. نکته قابل توجه،‌ امکان تعویض سرگروه است.

سامانه سماح ثبت نام اربعین

پس از وارد کردن اطلاعات، نوبت به بررسی اطلاعات می‌رسد. اگر اشکالی در اطلاعات واردشده وجود نداشت،‌ روی دکمه تأیید اطلاعات کلیک می‌کنید. در صورت نیاز به تغییر  اطلاعات هم دکمه بازگشت را کلیک کرده و تغییرات لازم را انجام می‌دهید.

سامانه سماح ثبت نام اربعین

در مرحله بعد باید هزینه لازم را پرداخت کنید. برای این کار به یک کارت بانکی با رمز اینترنتی نیاز دارید. درواقع باید رمز اینترنتی کارت بانکی مورد استفاده را بدانید.

درگاه بانکی را از قسمت پایین انتخاب کرده و دکمه پرداخت را کلیک می‌کنید.

سامانه سماح ثبت نام اربعین

پس از اینکه هزینه را پرداخت کردید و به سامانه بازگشتید، کد رهگیری به شما ارائه می‌شود که باید آن را جایی یادداشت یا ذخیره کنید. این کد برای ویرایش اطلاعات مورد نیاز خواهد بود.

سامانه سماح ثبت نام اربعین

در قسمت پایانی (ثبت اطلاعات تکمیلی) تاریخ اعزام،‌ تاریخ بازگشت و مرز خروجی خود را مشخص می‌کنید.

درصورتی که بعد از اتمام کار ثبت نام و قبل از اینکه به دفاتر خدمات زیارتی مراجعه کنید،‌ تصمیم به ویرایش اطلاعات  فردی ثبت شده گرفتید، می‌توانید در همان صفحه اصلی سامانه سماح و از قسمت «پیگیری وضعیت و ویرایش» این کار را انجام دهید. برای این کار به کد رهگیری ارائه شده در مرحله پایانی نیاز دارید.

در صورت تأیید درخواست،‌ از سوی «سماح» با متقاضی تماس گرفته می‌شود تا با حضور در شرکت سماح،‌ مجوز اخذ ویزای گروهی را دریافت کند. پس از آن متقاضی باید با همراه داشتن مدارک تمام اعضای گروه، به سازمان مرکزی کارگزاری امور زیارتی مراجعه و درخواست اخذ ویزای گروهی را ارائه کند. کارگزاری امور زیارتی استان تهران،‌ مدارک را به سفارت عراق ارسال کرده تا در صورت تأیید، ویزای گروهی صادر شود.

در صورتی که اشکال و نقصی در مدارک ارائه شده به سفارت وجود داشته باشد، به متقاضی اطلاع داده می‌شود تا با مراجعه به سفارت اقدامات لازم را برای تکمیل مدارک انجام دهد.

نکته۱: موضوع مهمی که باید متقاضیان دریافت ویزای فوری گروهی عراق به آن توجه کنند کامل بودن مدارک تمامی اعضا است و اگر فقط مدرک یک عضو هم ناقص باشد، ویزا صادر نخواهد شد. در اینصورت، یا باید مدارک را کامل کرد یا عضوی که مدارکش ناقص است را از لیست خارج کرد.

نکته ۲: در مسافرت با ویزای گروهی عراق تمامی اعضا در طول سفر بصورت کاروانی باید سفر کنند و اجازه عبور انفرادی از مرز را ندارند.

زمان اخذی ویزای فوری عراق (گروهی): ۴۸ تا ۷۲ ساعت کاری

راهنمای دریافت ویزای فوری عراق (انفرادی)

متقاضیان اخذ ویزای فوری عراق (انفرادی) هم نیازی به مراجعه به سفارت عراق ندارند. آنها باید به سازمان مرکزی کارگزاری امور زیارتی استان تهران مراجعه کنند و پس از ارائه مدارک لازم درخواست اخذ ویزای انفرادی بدهند.

سازمان کارگزاری امور زیارتی پس از دریافت مدارک و درخواست، آنها را به سفارت عراق ارسال کرده و سفارت پس از بررسی مدارک دریافتی، ویزای فرد را صادر می‌کند. طبیعتا در صورت ناقص بودن مدارک و تا زمانی که مشکل نقص مدارک برطرف نشود،‌ ویزا صادر نمی‌شود.

زمان اخذی ویزای فوری عراق (انفرادی): ۴۸ تا ۷۲ ساعت کاری

نکات کلی ویزای انفرادی و گروهی عراق:

دارندگان ویزای انفرادی و گروهی عراق حداکثر تا ۳ ماه از زمان صدور امکان سفر به این کشور را دارند و می‌توانند تا ۱ ماه هم در این کشور اقامت داشته باشند. این ویزا قال تمدید نیست و تنها یک بار امکان ورود و خروج به خاک کشور عراق با استفاده از این ویزا وجود دارد.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*