مراحل گرفتن پروانه ساختمان یا شناسنامه ساختمان

همه آنچه باید درباره گرفتن پروانه ساختمان بدانید

اگر قصد ساخت و ساز دارید، حتما می‌دانید که قبل از هر کاری، باید برای گرفتن پروانه ساختمان اقدام کنید. البته مدتی است که پروانه ساختمان جای خود را به دفترچه‌های «شناسنامه» ساختمان داده است. این دفترچه، شامل پروانه ساختمان، نداشتن خلاف و پایان کار است و تمام اطلاعات ساختمان، در آن درج می‌شود. اطلاعاتی مثل؛ شهرداری صادرکننده، نوع و شماره و تاریخ صدور و مشخصات زمین، محل احداث، هویت مالک، نوع مالکیت، مهندس ناظر و محاسب و تأسیسات، ابعاد چهارگانه پلاک، کروکی و مساحت زمین، نوع استفاده، میزان تراکم، مشخصات طبقات، وضع پارکینگ، اصلاحات و تغییرات و نحوه تمدید عوارض گوناگون وصول شده، گواهی‌های نداشتن خلاف صادر و گواهی پایان ساخت.

پروانه ساختمان گذشته از اینکه به عملیات ساخت و ساز اعتبار قانونی می‌دهد، مزایای دیگری هم دارد که می‌توان آنها را بصورت زیر فهرست کرد:

 • منطبق بودن ساخت و ساز با استانداردهای فنی و آیین‌نامه‌ها و ضوابط طرح جامع شهر
 • حضور ناظرین ساختمانی که احتمال بروز حادثه برای ساختمان‌های مجاور را به حداقل می‌رساند
 • صرفه جویی در هزینه های ساخت و ساز به دلیل استفاده از تجارب فنی و مهندسی در هنگام طراحی و نظارت
 • امکان بهره‌مندی از تسهیلات بانکی
 • بیمه شدن تمامی عواملی که در طی مراحل مختلف ساخت و ساز نقش دارند
مراحل گرفتن پروانه ساختمان
۱

در  قدم اول،‌ مالک/مالکین (همه مالکین) یا فردی که از طرف مالک/مالکین وکالت دارد با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه و درخواست پروانه ساختمان را   ثبت می‌کند:

 • اصل و کپی سند یا سندهای ملک
 • کارت شناسایی (کارت ملی)
 • برگه تسویه‌حساب عوارض نوسازی شهرداری سال‌های گذشته و سال جاری
۲

در نتیجه رسیدگی به درخواست ثبت‌شده، پرونده ساختمان تشکیل و به دنبال آن، از ملک بازدید می‌شود و مختصاتی مثل؛ ابعاد ملک، عرض خیابان، بنای موجود و موقعیت مجاورین (در صورت داشتن مواردی از قبیل پخ در بنا) بررسی و گزارش می‌شود.

۳

پس از تهیه گزارش، طی یک اتوماسیون اداری، برای ملک دستور نقشه صادر می‌شود. دستور نقشه هم اطلاعاتی از وضعیت ملک را دربردارد، ازجمله؛ ابعاد باقی ‌مانده ملک پس از اصلاحی‌های موردنظر شهرداری، مساحت پس از اصلاحی، تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه. قاعده کلی به این صورت است که براساس پهنه‌ای که ملک در آن واقع‌شده، متراژ سند (نه متراژ وضع موجود زمین) و عرض‌ گذر، حجم ساختمان (شامل تعداد طبقات) و سطح اشغال آن‌ها تعیین می‌شود.

مراحل گرفتن پروانه ساختمان یا شناسنامه ساختمان

۴

این مرحله مهم‌ترین مرحله اخذ پروانه ساختمان به‌حساب می آید. در این مرحله، براساس دستور نقشه صادرشده و ضوابط مورد عمل شهرداری، نقشه معماری ملک طراحی می‌شود. طراحی نقشه معماری باید با ارائه حداکثر توانایی طرح به لحاظ متراژ، تعداد پارکینگ و کیفیت فضاها صورت بگیرد و به‌همین خاطر اهمیت زیادی دارد.

۵

پس از تکمیل و نهایی شدن نقشه معماری و همچنین برطرف کردن ایرادات ضوابطی مطرح شده از طرف دفتر خدمات الکترونیک؛ واحد صدور پروانه هر منطقه، عوارض تراکم شهرداری را صادر می‌کند. مبنای محاسبه عوارض تراکم، متراژهای موجود در هر طبقه و نوع کاربری آن است.

۶

بعد از پرداخت و تسویه عوارض متعلقه و گرفتن تأییدیه اداره درآمد منطقه شهرداری، پروژه به مرحله پیش‌نویس پروانه می ‌آید. اگر ساختمان مورد نظر بیش از ۵ طبقه داشته باشد و لازم تشخیص داده شود، باید گزارش آزمایش مکانیک خاک هم در کنار تهیه نقشه‌های سازه، برق و مکانیک تهیه و برای بررسی و گرفتن تأییدیه، به سازمان نظام مهندسی ارائه شود.

۷

در این مرحله باید با حضور در یکی از دفاتر خدمات، درخواست تعیین ناظر را ثبت کرد.

۸

در این مرحله، خود مالک و نه وکیل او باید مدارک پیش‌نویس را تهیه و به دفتر خدمات الکترونیک ارائه کند. تأکید می‌کنیم که تهیه این مدارک قابل واگذاری به وکیل مالک نیست. این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

 • نقشه‌های سازه و تأسیسات برق و مکانیک به همراه برگه‌های سهمیه خدمات مهندسی (اصطلاحاً برگه سبز چهار رشته) ممهور به مهر مهندسان محاسب
 • قرارداد مالک و ناظر و برگه سهمیه ناظر
 • برگ تعهد رعایت اصلاحی
 • برگ تعهد تائید نما
 • فایل‌های نقشه‌های سازه، برق و مکانیک
 • چک‌لیست‌های مرتبط نظیر مبحث ۱۹، مبحث ۶ و بارگذاری، زلزله و غیره
 • برگه تعهد مشاور ژئوتکنیک
 • برگه تأییدیه گزارش خاک

توضیح: ممکن است در برخی پروژه‌های خاص، به مدارک دیگری هم نیاز باشد.

۹

زمانی که نقشه‌های ۴ رشته مورد تأیید قرار گرفت، به‌صورت سیستمی فرآیند گرفتن تأییدیه‌های دفتر خدمات الکترونیک، طرح تفصیلی و بر و کف، رئیس صدور پروانه، معاون شهرسازی و معماری و دست آخر تأییدیه شهردار انجام و در پایان این مرحله پروانه ساختمان چاپ می‌شود.

توضیح: ممکن است در مرحله اولیه و پس از صدور دستور نقشه، به دلایلی نظیر تعیین کد صفر ملک، عرض بیشتر در ورودی و از این قبیل نیاز به اخذ نظر شورای معماری هر منطقه بوده و حقوق ملک تثبیت شود.

نکات:

۱- پروانه ساختمان، از زمان صدور، ۲ سال اعتبار دارد و می‌توان آن را ۲ سال دیگر هم تمدید کرد.

۲- مهلت اتمام عملیات ساخت و ساز هم به متراژ و تعداد طبقات ملک بستگی دارد اما به‌طور کلی و معمول، فرصتی ۴ساله برای به پایان رساندن کار داده می‌شود.

۳- اگر طی عملیات ساخت و ساز به هر دلیلی نقشه اولیه معماری دچار تغییر شود، باید با تشکیل پرونده در دفتر خدمات الکترونیک و گذراندن مراحلی مشابه آنچه در بالا توضیح دادیم، پروانه‌ای با عنوان پروانه تغییر نقشه اخذ شود.

۴- در حین اجرا ممکن است مازاد بر متراژ پروانه، اضافه بنا داشته باشیم. در این صورت مراحل دریافت گواهی عدم خلاف طی می‌شود و در صورت عدم تجاوز از مقادیر مجاز خلاف عوارض معادل آن اخذ و گواهی عدم خلاف آن صادر می‌شود. در غیر این صورت در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح و معمولاً رای به تخریب داده می‌‌شود.

در پایان این توضیح را هم اضافه کنیم آنچه به‌عنوان مراحل گرفتن پروانه ساختمان توضیح دادیم، کلیتی از فرآیندی بود که متقاضیان باید پشت سر بگذارند و برخی جزئیات ممکن است بسته به شهر یا شرایط زمانی با آنچه در این مطلب آمده، مغایرت داشته باشد.

[اطلاعات این مطلب از سایت شابش برگرفته شده است]

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*