آزاد کردن مدرک تحصیلی

اگر در یکی از دانشگاههای دولتیِ تحت نظارت وزارت علوم و به شکل رایگان تحصیل کرده‌اید و بعد از فارغ‌التحصیلی قصد آزاد کردن مدرک تحصیلی خود به منظور ترجمه رسمی آن را دارید این مطلب می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. برای آزاد کردن مدرک تحصیلی دانشگاههای دولتی به‌طور معمول ۳ راه وجود دارد:

 1. انجام مدت زمان تعهد خدمت (بسته به زمان تحصیل متفاوت است)
 2. پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان
 3. آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی

حالا اگر شما نخواهید یا نتوانید چندسالی را به گذراندن دوره تعهد خدمت مشغول باشید یا هزینه‌ای را بابت سال‌های تحصیل رایگان خود بپردازید تا مدرکتان آزاد شود باید به سراغ گزینه سوم بروید که از طریق آن می‌توانید تعهد خدمت خود را لغو کنید؛ یعنی آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی. اما این روش چه شرایطی لازم دارد و متقاضی چه مراحلی را باید در این مسیر طی کند؟

شرایط لغو تعهد خدمت از طریق عدم کاریابی در قانون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمده که البته در ۱ سال اخیر و با صدور بخشنامه جدید تغییراتی داشته است. در ادامه به تفکیک و با جزئیات؛ این شرایط و همچنین مراحل و مدارک مورد نیاز را توضیح می‌دهیم.

 الف) شرایط لغو تعهد از طریق عدم کاریابی:
 1. نباید سابقه کار داشته باشید. در صورت داشتن سابقه کار، نمی‌توانید از این طریق اقدام کنید اما می‌توانید با ارائه مدارک سابقه کار خود مبلغ «هزینه معادل تحصیل رایگان» خود را تخفیف دهید.
 2. حداکثر ۶ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی (درج شده در گواهی موقت) گذشته باشد.
 3.  برای آقایان:‌ حداقل یک سال از صدور کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم (پزشکی یا غیرپزشکی) گذشته باشد.
 4.  حداقل ۶ماه از تاریخ ثبت نام در مؤسسه کاریابی گذشته باشد.
 5.  در این ۶ماه هیچ فرصت شغلیِ مرتبط با تخصص متقاضی وجود نداشته باشد و متقاضی در این مدت به هیچ فرصت شغلی‌ای معرفی نشود.
ب) مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در مؤسسات کاریابی:
 • کپی عکس‌دار گواهی موقت فارغ‌التحصیلی از دانشگاه محل تحصیل
 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • برای آقایان: کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم

ج) مراحل لغو تعهد خدمت:

 • شما حداکثر ۶ماه پس از فارغ‌التحصیلی و اگر آقا هستید، یک سال پس از دریافت کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم؛ باید با در دست داشتن مدارک ذکرشده در بند ب  به مؤسسه کاریابی مراجعه و درخواست خود را برای کاریابی ارائه و ثبت کنید.
 • پس از گذشت ۶ماه یا بیشتر از آن و  پیدا نشدن هیچ فرصت شغلیِ متناسب با تخصص شما، مؤسسه کاریابی نتیجه عدم کاریابی شما را به  اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر اعلام می‌کند.
 • اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر پس از بررسی و کنترل مدارک و شرایط، نتیجه بررسی را به اداره کل مرکز استان اعلام می‌کند.
 •  اداره کل مرکز استان با دانشگاه محل تحصیل شما مکاتبه و لغو تعهد خدمت شما را اعلام می‌کند.

آزاد کردن مدرک تحصیلی از طریق عدم کاریابی

توضیحی مهم درباره قوانین و بخشنامه‌های جدید در مورد آزادسازی مدرک بدون هزینه (عدم کاریابی)

در گذشته قوانین و بخشنامه‌ها این اجازه را به فرد متقاضی می‌دادند که بعد از سپری شدن ۶ماه از زمان فارغ‌التحصیلی، برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود از طریق دریافت نامه عدم کاریابی اقدام کند. همچنین متقاضیان می‌توانستند با گذشت چندین ماه از ۶ماه بعد از فارغ‌التحصیلی خود نیز این کار را انجام دهند؛ اما از تاریخ سوم خرداد سال ۱۳۹۶ این شرایط تغییر کرده و  اشخاص فقط می‌توانند حداکثر ۶ماه پس از فراغت از تحصیل به دنبال آزادسازی مدارک خود باشند.

بخشنامه جدید البته شبهاتی هم دارد و مشخصا کسانی را که بعد از پایان دوره کارشناسی خود، به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرداخته‌اند دچار دردسر می‌کند. این افراد طبق بخشنامه جدید، فقط می‌توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را به این دلیل که بیش از ۶ ماه از زمان پایان دوره کارشناسی ارشدشان نگذشته، آزاد کنند در صورتی که در ابتدا باید مدرک کارشناسی خود را آزاد کنند؛ اما امکان این کار به‌دلیل گذشتن بیش از ۶ماه از زمان پایان دوره کارشناسی وجود ندارد. با این اوصاف، این افراد برای آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد خود، مجبور به پرداخت هزینه بابت مدرک کارشناسی‌شان هستند.

چند نکته
 • این آیین‌نامه فقط دانش‌آموختگان وزارت علوم را شامل می‌شود و دانش‌آموختگان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی (غیر از رشته دامپزشکی) مشمول آن نیستند.
 • مؤسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیر دولتی، به‌هیچ عنوان حق ندارند از کارجویان وجهی بابت صدور مکاتبات لغو تعهد خدمت فارغ التحصیلان دریافت کنند.
برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*