کارت-ملی

چند سالی است که دولت تصمیم گرفته با هدف تسهیل و تسریع ارائه خدمات به شهروندان، کارت‌های ملی قدیمی را با کارت‌های ملی هوشمند جایگزین کند. کارت ملی هوشمند چیزی شبیه کارت‌های اعتباری یا همان کارت عابربانک است؛ یک کارت چندلایه پلاستیکی که یک چیپ یا تراشه الکترونیک روی آن تعبیه شده است که می‌تواند اطلاعات مختلف شما  مانند اثر انگشت، اطلاعات ازدواج، اطلاعات فرزندان، مشخصات هویتی و دیگر اطلاعات ضروری را در خود ذخیره کند.

مهلت تعیین‌شده از سوی دولت برای تعویض کارت‌های ملی قدیمی با کارت‌های ملی هوشمند در پایان سال ۹۶ به اتمام می‌رسید اما این مهلت تمدید شد و آن دسته از شهروندان که هنوز برای تعویض کارت ملی قدیمی خود با کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند می‌توانند در سال ۹۷ این کار را انجام دهند. با خواندن مطلب زیر می‌توانید با مراحل و مسیری که برای تعویض کارت ملی خود باید طی ‌کنید، آشنا شوید.

چه کسانی برای دریافت کارت ملی هوشمند در اولویت هستند؟

  • افرادی که ۱۵سال تمام دارند
  • افرادی که کارت ملی خود را گم کرده‌اند و یا مشخصات هویتی درج‌شده روی کارت ملی‌شان تغییر کرده است (مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر و…)

مرحله اول: ثبت نام اینترنتی کارت ملی هوشمند

در مرحله اول شما اطلاعات خود را بصورت اینترنتی ثبت و نوبت خود را برای مراجعه حضوری دریافت می‌کنید. پس از آن باید طبق نوبت دریافت‌شده، در یکی از دفاتر خدمات پیشخوان دولت حاضر شوید. امکان این وجود ندارد که به جای حضور در دفاتر پیشخوان دولت، تمامی مراحل دریافت کارت ملی هوشمند خود را بصورت اینترنتی و غیرحضوری طی کنید.

فرم اول

کارت ملی هوشمند ثبت‌نام اینترنتی کارت ملی هوشمند در سامانه‌ای به همین نام به آدرس https://www.ncr.ir/ صورت می‌گیرد. پس از ورود به این سایت باید شماره یا کدملی و همچنین شماره سریال شناسنامه‌تان را در کادرهای مربوط به هرکدام وارد کنید. سپس پاسخ سؤال امنیتی را در کادر مقابل آن بنویسید و روی دکمه ادامه کلیک کنید.

شماره سریال شناسنامه

فرم دوم

حالا و در مرحله دوم ثبت نام اینترنتی؛ در یک فرم دیگر مشخصات فردی‌تان شامل تاریخ تولد شمسی و قمری، جنسیت، دین و نام مادر را وارد می‌کنید. بعد از واردکردن تاریخ تولد شمسی‌، بصورت خودکار تاریخ قمری معادل آن نمایش داده می‌شود که در صورت مغایرت داشتن باید آن را تصحیح کنید. همچنین شما باید یک شماره تلفن همراه هم در این  فرم ثبت کنید.

ثبت نام کارت هوشمند ملی

در بخش میانی فرم شما می‌توانید شماره یک تلفن ثابت با کد شهر آن را وارد کنید و تاریخ دلخواهتان را هم برای مراجعه حضوری به دفتر پیشخوان دولت مشخص کنید تا در صورتی که دفتر یا دفاتر پیشخوانی در آن تاریخ ظرفیت آزاد داشته باشند بتوانید محل مراجعه خود را مشخص کنید.

در بخش پایینی فرم هم درگاه پرداخت هزینه ثبت نام را (که ۲۰۰هزار ریال یا ۲۰هزار تومان است) انتخاب می‌کنید و در صورت اطمینان از درستی اطلاعات و مشخصات واردشده، روی دکمه ثبت اطلاعات و پرداخت کلیک می‌کنید.

ثبت نام کارت هوشمند ملی

بعد از پایان موفق ثبت نام و در صورتی که شما شرایط دریافت کارت ملی هوشمند را داشته باشید، برایتان یک کد رهگیری فرستاده می‌شود. پس از ورود به بخش نوبت‌گیری، باید فرمی را که شامل کد رهگیری دریافت‌شده و کد ملی‌تان است تکمیل و نوبت مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان را دریافت کنید.

ثبت نام کارت هوشمند ملی

مطلب مرتبط:

همه آنچه باید درباره گرفتن پروانه ساختمان بدانید

گواهینامه پایه سوم: همه آنچه باید در مورد آن بدانید

صدور گذرنامه فوری: همه آنچه باید در مورد آن بدانید

مرحله دوم: مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان

حالا ثبت نام اینترنتی دریافت کارت هوشمند ملی را به پایان رسانده‌اید و نوبت مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان را هم دریافت کرده‌اید و باید تا زمان اعلام‌شده برای مراجعه حضوری، مدارک لازم برای دریافت کارت هوشمند ملی را آماده کنید. اگر به هر دلیلی در تاریخ مقرر و نوبت دریافتی، در دفتر پیشخوان حاضر نشوید، تا ۳ روز اجازه نوبت‌گیری دوباره را ندارید.

اطلاعات و مدارک لازم برای مراجعه حضوری جهت دریافت کارت هوشمند ملی:

  • اصل شناسنامه عکس‌دار
  • کد پستی
  • آدرس محل سکونت
  • شماره تلفن ثابت و همراه

با توجه به اینکه عکس مورد استفاده در کارت ملی هوشمند در خود دفاتر پیشخوان گرفته می‌شود با ظاهری آماده برای عکاسی، در دفتر پیشخوان حاضر شوید.

حالا دیگر شما همه کارهایی را که برای دریافت کارت ملی هوشمند لازم است انجام داده‌اید و باید منتظر پیامک سازمان ثبت احوال بمانید تا برای دریافت کارت خود به این اداره مراجعه کنید. قبل از اعلام ثبت احوال هم می‌توانید کد ملی و کد رهگیری‌تان را در منوی مشاهده وضعیت سامانه کارت هوشمند ملی وارد کنید و از وضعیت کارت ملی خود مطلع شوید.

توضیح:

با توجه به تغییراتی که در سامانه ثبت نام اینترنتی دریافت کارت ملی هوشمند بوجود آمده، ما تلاش کردیم تا جای ممکن مراحل ثبت نام را به شکل به‌روزشده آن توضیح دهیم. ممکن است بخش پایانی ثبت نام که مربوط به نوبت‌گیری است نسبت به آنچه در این مطلب آمده، تغییر کرده باشد که در صورت اطلاع از این موضوع و اصولا هر نوع تغییری در مراحل ثبت نام و همچنین مراجعه حضوری، حتما این مطلب را به‌روز خواهیم کرد.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*