پاسپورت

پاسپورت یا  گذرنامه بعنوان یک مدرک شناسایی رسمی یکی از ملزومات قانونی سفرهای بین‌المللی است؛ اگر شما قصد سفر به یک کشور دیگر را داشته باشید قبل از هر چیز به گذرنامه نیاز دارید. تا همین چند سال پیش فرآیند دریافت گذرنامه طولانی و زمانبر بود و اگر کسی نیاز به صدور گذرنامه فوری داشت نمی‌توانست به خواسته خود برسد اما حالا با استفاده از خدمات دولت الکترونیک امکان صدور گذرنامه فوری برای متقاضیان فراهم شده است.

اگر خواهان دریافت یا تعویض گذرنامه هستید بهتر است ابتدا بدانید صدور گذرنامه فوری به چه مدارکی نیاز دارد. در اینصورت، با آماده‌ کردن تمامی مدارک لازم برای دریافت گذرنامه می‌توانید در زمانی کوتاه و حتی کمتر از یک ساعت کارهای اداری مربوط به صدور گذرنامه را انجام دهید؛ پس از آن طی ۱ تا ۳روز گذرنامه صادر و طی ۵تا ۷روز هم توسط پست به شما تحویل داده می‌شود. علت تأخیر در تحویل گذرنامه هم به نقص در اطلاعات و مدارک ارائه‌شده برمی‌گردد که در اینصورت باید شخصا این موضوع را پیگیری کرده و اقدامات لازم را برای تکمیل مدارک و اطلاعات خود انجام دهید. اگر هم زمان‌تان کم است و احتیاج فوری به گذرنامه‌ دارید می‌توانید با حضور در یکی از دفاتر پلیس گذرنامه، مستقیما و در زمانی سریعتر گذرنامه‌تان را دریافت کنید.

مراحل صدور گذرنامه فوری

شما بعنوان متقاضی دریافت گذرنامه در هر گروه سنی‌ای که قرار داشته باشید باید حتما خودتان در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) حاضر شده و فرم و شناسه گذرنامه را با پرداخت ۱۰۰۰تومان دریافت کنید. این مبلغ و دیگر مبالغ مورد نیاز برای صدور گذرنامه را هم باید از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفتر پلیس+۱۰ پرداخت کنید و پرداخت اینترنتی یا از طریق عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول نخواهد بود. علاوه بر فرم تکمیل‌شده، مدارک مورد نیاز برای دریافت گذرنامه شامل موارد زیر می‌شوند:

مدارک عمومی مورد نیاز همه متقاضیان:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و یا تأئیدیه ثبت احوال
 • اصل آخرین گذرنامه (در صورت معتبر بودن)
 • یک قطعه عکس ۴×۶ جدید و رنگی با زمینه سفید و تمام رخ

عکس مورد نیاز باید شرایط زیر را داشته باشد:

۱٫باید در ۶ماه اخیر گرفته شده باشد و بیش از ۶ماه از تاریخ گرفتن آن نگذرد.

۲-۱٫آقایان باید عکس خود را بدون کلاه، عینک، کراوات، زیورآلات و آرایش مو و محاسن انداخته باشند و پیشانی و گوش‌های آنها مشخص باشد. ضمن اینکه نباید لباسی همرنگ زمینه عکس به تن داشته باشند.

۲-۲٫خانم‌ها هم اگر بالای ۶سال دارند، باید با حجاب کامل عکس خود را گرفته باشند. عکس آنها باید با روسری یا مقنعه ساده و تیره و بدون آرایش و زیورآلات باشد به شکلی که گردی صورتشان مشخص باشد.

صدور گذرنامه فوری

مدارک مورد نیاز برای افراد زیر ۱۸سال:

 • اجازه محضری پدر یا قیم قانونی

مدارک مورد نیاز برای افراد بالای ۱۵سال:

 • شناسنامه عکسدار

مدارک مورد نیاز برای افراد زیر ۱۵سال:

 • گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکسدار

مدارک مورد نیاز برای افراد زیر ۶سال:

 • اگر قصد اخذ گذرنامه برای فرزند زیر ۶سال خود را دارید باید ضمن حضور فرزندتان در دفتر پلیس+۱۰ یک قطعه عکس از او را ارائه کنید
مطلب مرتبط:

دریافت گواهینامه پایه سوم

دریافت کارت ملی هوشمند

مدارک مورد نیاز برای شاغلان یا بازنشستگان نهادهای نظامی:

 • نامه از حفا یگان مربوط برای بازنشستگان نظامی‌ای که کمتر از ۵سال تمام از بازنشستگی‌شان می‌گذرد
 • اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان برای آن دسته از بازنشستگان نظامی که ۵سال تمام از بازنشستگی‌شان می‌گذرد
 • نظامیان شاغل هم ابتدا باید نامه موافقت حفا یگان مربوط را به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه کنند و پس از ثبت، به دفاتر پلیس+۱۰ تحویل دهند

مدارک مورد نیاز برای بانوان متأهل و مطلقه:

 • اجازه محضری همسر برای بانوان متأهل

نکته ۱: بانوانی که مقیم خارج هستند مستثنا هستند و نیازی به اجازه محضری همسر ندارند. ضمن اینکه اگر اقامت کسی با گذرنامه ایرانی هم باشد قابل قبول است.

نکته۲: اگر شوهر متقاضی فوت کرده باشد اصل گواهی فوت یا اصل شناسنامه باطل‌شده او را باید ارائه کند.

نکته ۳: بانوان مطلقه هم باید اصل طلاق‌نامه خود را ارائه کنند.

مدارک مورد نیاز برای آقایان:

 • اصل و کپی کارت پایان خدمت یا کارت معافیت از خدمت هوشمند و یا موافقت‌نامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین

نکته۱: اگر کارت سربازیتان قدیمی است، حتما قبل از مراجعه برای انجام امور دریافت گذرنامه، نسبت به تعویض کارت قدیمی سربازی با کارت هوشمند اقدام کنید. پس از گذشت ۲۴ساعت از ثبت درخواست تعویض، می‌توانید با ارائه برگه ثبت درخواست به افسر گذرنامه مستقر در دفتر پلیس+۱۰، برای دریافت یا تعویض گذرنامه خود اقدام کنید.

نکته۲: آقایانی که بیش از ۵۰سال دارند از ارائه کارت پایان خدمت معاف هستند.

نکته۳: دانشجویان و دانش‌آموزان باید از محل تحصیل خود نامه بگیرند و به سازمان وظیفه عمومی ارائه کنند.

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*