گواهینامه

خیلی از افراد، بعد از رسیدن به ۱۸سالگی، یکی از اولین کارهایی که انجام می‌دهند دریافت گواهینامه است. برخی هم در سنین بالاتر برای گرفتن گواهینامه اقدام می‌کنند؛ اما شرایط اخذ گواهینامه چیست؟ برای دریافت گواهینامه پایه سوم به چه مدارکی نیاز دارید و چه مراحلی را باید بگذرانید؟

انواع گواهینامه

گواهینامه انواع مختلفی دارد؛ اگر گواهینامه موتورسیکلت و گواهینامه ویژه را کنار بگذاریم، یک نفر می‌تواند به ترتیب، گواهینامه پایه سوم (ب۱ سابق)، گواهینامه پایه دوم (ب۲ و پ۲ سابق) و گواهینامه پایه یکم (پ۱) را دریافت کند.

دریافت گواهینامه پایه دوم، نیازمند داشتن گواهینامه پایه سوم است، پیش‌نیاز دریافت گواهینامه پایه یکم هم داشتن گواهینامه پایه دوم است. بنابراین در سلسله مراتب اخذ گواهینامه‌های مختلف، یک نفر باید ابتدا گواهینامه پایه سوم خود را دریافت کند و پس از آن، در صورت تمایل و داشتن شرایط لازم، برای دریافت گواهینامه‌های دیگر اقدام کند.

گواهینامه پایه سوم

فرد صاحب گواهینامه پایه سوم یا ب ۱ اجازه نشستن پشت فرمان سواری با حداکثر ۹ سرنشین (با احتساب راننده) و یا وانت شخصی با حداکثر ۳٫۵ تن وزن را دارد.

شرط اولیه دریافت گواهینامه پایه سوم: شرط سنی

اولین شرط برای اینکه یک نفر بتواند گواهینامه پایه سوم بگیرد را احتمالا همه می‌دانند؛ داشتن حداقل ۱۸سال سن. کسی که ۱۸ سال به بالا دارد با حضور در یکی از آموزشگاههای رانندگی و ارائه اطلاعات و مدارک لازم می‌تواند در دوره آموزش رانندگی (شامل کلاس‌های آیین‌نامه و کلاس‌های عملی رانندگی) ثبت نام کند.

مدارک لازم برای ثبت نام در کلاس رانندگی:

 • کارت ملی (دائم یا موقت) و کپی پشت و روی آن
 • کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس محل سکونت
 • اصل شناسنامه و کپی از صفحه اول آن (در صورت داشتن توضیحات، یک برگ کپی هم از آن)
 • ۶ قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ پرسنلی، با زمینه روشن و کیفیت مطلوب برای الصاق در گواهینامه

توضیح مهم برای آقایان متقاضی دریافت گواهینامه:

تا همین یکی دو سال پیش، آقایانی که می‌خواستند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند باید وضعیت نظام وظیه مشخصی می‌داشتند و یکی از مدارک زیر را به آموزشگاه رانندگی ارئه می‌کردند:

کارت پایان خدمت / کارت معافیت از خدمت / گواهی اشتغال به خدمت عکس‌دار (به همراه دفترچه مرخصی یا فیش حقوقی) / برگه اعزام به خدمت کامپیوتری و کپی آن (بدون غیبت سنواتی) / گواهی اشتغال به تحصیل (با مهر تأییدیه منطقه / برای دانشجویان شهرستان تأییدیه راهور) به همراه انتخاب واحد یا کارت تحصیلی

از سال پیش، دیگر متقاضیان آقا، الزامی برای ارائه مدارک مربوط به نظام وظیفه (که در بالا ذکر شد) ندارند و حتی اگر بدون هیچ دلیل موجهی خدمت نظام وظیفه‌شان به تأخیر افتاده و اصطلاحا مشمول غایب محسوب می‌شوند هم می‌توانند در دوره‌های آموزش رانندگی ثبت نام کرده و در صورت قبولی در آزمون‌های مختلف رانندگی، موفق به کسب گواهینامه شوند.

گواهینامه پایه سوم رانندگی

مراحل ذیگر اخذ گواهینامه پایه سوم

پس از ارائه مدارک و اطلاعاتی که در بخش قبل گفتیم، متقاضی برگه‌ گواهی پزشکی را از آموزشگاه دریافت و برای انجام معاینات پزشکی لازم، به پزشک طرف قرارداد مراجعه می‌کند. این معاینات شامل آزمایش تعیین گروه خونی (در صورت عدم اطلاع فرد از گروه خونی خود) و بینایی‌سنجی می‌شود.

اگر پزشک، وضعیت بینایی و بدنی فرد را برای رانندگی مناسب تشخیص دهد این موضوع را روی برگه گواهی پزشکی، قید و گواهی را مهر و امضاء می‌کند.

در مرحله بعد فرد برگه گواهی پزشکی را به آموزشگاه تحویل می‌دهد و پس از آن باید طبق برنامه اعلامی آموزشگاه، دوره آموزشی خود را با شرکت در کلاس‌های تئوری (کلاس آئین‌نامه و کلاس آشنایی با خودرو) شروع کند.

کلاس‌های تئوری ۸جلسه به طول می‌انجامند و هزینه شرکت در آنها ۵۸۴۰۰ تومان است.

در پایان دوره تئوری، آزمون اولیه آئین‌نامه برگزار می‌شود. قبولی در این آزمون برای شرکت در دوره آموزش عملی رانندگی، الزامی نیست اما برای شرکت در آزمون نهایی آئین‌نامه ضروری است و پیش‌نیاز آن بحساب می‌آید.

در مرحله دوم دوره آموزشی رانندگی، متقاضی باید ۱۴ جلسه کلاس عملی رانندگی را بگذراند. هزینه شرکت در این کلاس‌ها هم ۳۶۰ هزار تومان است. در پایان این دوره هم آزمون عملی رانندگی توسط مربی برگزار می‌شود.

بعد از گذراندن کلاس‌های تئوری آئین‌نامه و جلسات آموزش عملی رانندگی و قبولی در آزمون‌های مقدماتی هرکدام، متقاضی باید مدارک کاردکس خود را تکمیل و به آموزشگاه ارائه کند.

مدارک لازم برای صدور کاردکس و آزمون عملی رانندگی:

 • قبولی در آزمون آیین‌نامه کلاسی آموزشگاه (آزمون اولیه)
 • قبولی در آزمون اولیه رانندگی (آزمون اولیه آموزشگاه)
 • برگه تعیین گروه خونی برای گواهینامه (در صورت مصرف داروی مستمر یا داشتن بیماری خاص و یا داشتن آلرژی حتما به مؤسسه اطلاع دهید)
 • اصل شناسنامه
 • واریز فیش‌های بانکی

نکته: اصل کارت پایان خدمت هم تا مدتی پیش برای آقایان لازم بود اما دیگر مورد نیاز نیست

چند تذکر مهم برای متقاضیان دریافت گواهینامه:

 • برای شرکت در کلاس‌های عملی رانندگی همراه داشتن پوشه الزامیست .
 • بانوانی که برای کلاس‌های عملی رانندگی، مربی آقا انتخاب می‌کنند باید همراه بالای ۱۵سال داشته باشند. دیگران مجاز به داشتن همراه نیستند.
 • زمان هر جلسه از آموزش عملی رانندگی ۱۱۰ دقیقه است.
 • برای تغییر زمان و یا کنسل کردن کلاس‌های شهری باید ۲۴ ساعت قبل از جلسه، به دفتر آموزشگاه اطلاع دهید. در صورت عدم اطلاع مؤسسه، کلاس شما غیبت محسوب شده و برای کلاس جایگزین باید هزینه اضافه پرداخت کنید.
 • بطور کلی در انتخاب تاریخ و ساعت جلسات آموزشی خود دقت کنید تا مجبور به غیبت در جلسات نشوید.
 • در روز آزمون آیین‌نامه و عملی، اصل شناسنامه را به همراه داشته باشید .
 • در صورت مردود شدن، واریز فیش ۱۰۰۰۰ریالی به شماره حساب ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۳۰۰۳ بانک ملی به نام نیروی انتظامی الزامیست.
مطلب مرتبط:

صدور گذرنامه فوری: همه آنچه باید در مورد آن بدانید

همه آنچه باید درباره دریافت کارت ملی هوشمند بدانید

مدت اعتبارگواهینامه

مدت اعتبارگواهینامه رانندگی ۱۰ سال است. پس از پایان اعتبار، در صورت احراز سلامت جسمی و روانی، اعتبار گواهینامه برای دوره‌های ۱۰ ساله تجدید می‌شود. افراد ۷۰ سال به بالا هر  ۵ سال یکبار باید برای احراز سلامت جسمی و روانی اقدام و در صورت لزوم تعویض گواهینامه متناسب با شرایط جسمی و روانی خود به راهنمائی و رانندگی مراجعه کنند.

صدور گواهینامه المثنی

درصورتی که گواهینامه رانندگی مفقود شود یا از بین برود، دارنده آن می‌تواند درخواست صدور گواهینامه المثنی نماید. پس از احراز درستی ادعای درخواست‌کننده و سپری شدن حداکثر دو ماه از زمان اعلام، گواهینامه المثنی صادر شده و به وی تحویل داده می‌شود.

شرایط ویژه در سال اول پس از اخذ گواهینامه

اگر موفق به قبولی در آزمون‌های اولیه و نهایی آئین‌نامه و شهر شدید و گواهینامه خود را دریافت کردید باید بدانید که شما با هر میزان از تسلط بر رانندگی و اشراف بر قوانین، از نظر قانون یک راننده تازه‌کار و مبتدی شناخته می‌شوید که طبق قوانین جدید ملزم به رعایت نکات زیادی هستید.  در غیر اینصورت ممکن است مجبور به شرکت در دوره‌های تکمیلی شده و یا حتی گواهینامه‌تان ضبط شود. بنابراین به نکات زیر که از دستورالعمل جدید وزارت کشور برگرفته شده توجه کنید. این دستورالعمل جدید از اردیبهشت امسال اجرایی شده است:

رانندگانی که به تازگی گواهینامه گرفته‌اند:

 • تا سه ماه حق رانندگی به تنهایی را ندارند و باید یک نفر که دارای گواهینامه پایه دوم یا سوم است در کنار آنان بنشیند مگر اینکه بیش از یک سال از زمان اخذ گواهینامه او گذشته باشد.
 • از ساعت ۱۲ شب تا ۵ صبح حق رانندگی ندارند؛ ضمن اینکه تا یک سال هم حق رانندگی در خارج از شهر را ندارند مگر اینکه مسافت طی شده تا ۲۵ کیلومتر در بزرگراه‌های شهرها باشد.
 • باید علامت اخطاری راننده مبتدی را در سمت راست جلوی خودرو و در سمت چپ شیشه عقب آن نصب کنند.
 • اگر دچار تصادف رانندگی حادثه‌ساز شود یا در تصادفات مقصر شناخته شود گواهینامه‌اش ضبط و ظرف یک هفته به محل سکونت راننده یادشده ارسال می‌شود. راننده موظف است تا یک ماه به محل ارسال گواهینامه مراجعه کرده و توسط پلیس به آموزشگاه‌های رانندگی معرفی شود. آنها باید ۴۰ ساعت؛ یعنی ۲۴ ساعت عملی و ۱۶ ساعت تئوری را طی و گواهی را دریافت کنند تا گواهینامه به آنان تحویل داده شود.
برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*