جیم (جیمز یوجین) کری بازیگر و کمدین کانادایی، مسلما و بی‌هیچ شکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین کمدین‌های دهه ۱۹۹۰ است. او در سال ۲۰۱۸ پس از سال‌ها دوری از سینما و تلویزیون با یک سریال، به دنیای بازیگری برگشته است. کارنامه بازیگری جیم کری فیلم‌ها و نقش‌های به‌یادماندنی زیادی دارد. در مطلب زیر نویسنده مجله سینمایی ۲۴ نگاهی انداخته است به ۱۰ فیلم برتر جیم کری.

۱- ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات / Ace Ventura:Pet Detective (سال ۱۹۹۴)

ایس ونچورا جزو اولین فیلم‌های جیم کری است که نظر سینماگران را به خود جلب کرد. کری در شوهای تلویزیونی و اجراهای استندآپ کمدی خوش درخشیده بود و حالا نوبت آن بود که توانایی‌هایش را بر پرده سینما نشان دهد. از ایس ونچورا در گیشه استقبال چندانی نشد و به نظر منتقدها کارگردانی پراشکالی داشت و روند اتفاقات فیلم این قدر کند بود که پس از گذشت نیمی از فیلم ایس ونچورا تبدیل به فیلمی حوصله سر بر می‌شد.

منتقدها معتقد بودند که بازی جیم کری در این فیلم اصلا یکنواخت نیست و در بعضی صحنه‌ها شوخی‌ها و اداهای او اصلا درنیامده است. با همه این نقدها سینماگران معتقد بودند که کری آینده درخشانی خواهد داشت اگر جلوی دوربین کارگردان توانمندتری قرار بگیرد و فیلمنامه بهتری را انتخاب کند. اما این آینده درخشان چندان دور از انتظار هم نبود. چون چند ماه بعد ماسک اکران شد و نگاه خیلی از منتقدها به کری برگشت.

۲- ماسک / The Mask (سال ۱۹۹۴)

از آنجایی که هر نسل از کارگردان‌ها باید یک بازسازی سینمایی دکتر جکیل و آقای هاید را داشته باشد، چارلز راسل هم در اوایل دهه ۹۰ دست به کار ساختن نسخه خود از این داستان شد. در آن زمان جیم کری کادیلاک صورتی را بازی کرده بود. منتقدها فیلم را دوست نداشتند اما بازی جیم کری با میمیک متفاوتش در این فیلم خوب درخشید. برای همین هم راسل سراغ او رفت تا نقش صندوقدار بی‌دست‌وپای بانک را بازی کند که تصادفا به یک ماسک جادویی دست پیدا می‌کند.

منتقدها گفتند کری در این فیلم همه تلاشش را کرده تا جری لوئیس جدید سینما باشد. تلاشی که موفقیت‌آمیز هم بود و نامزدی گلدن گلوب را برایش به ارمغان آورد.

۳- خنگ و خنگ‌تر / Dumb and Dumber (سال ۱۹۹۴)

جیم کری بعد از درخشش در ماسک به بازیگر شناخته شده کمدی در سینمای جهان تبدیل شد. حالا منتقدها برای نوع کمدی او نام «کمدی کری» را انتخاب کرده بودند. نوعی کمدی که براساس حرکت‌های اغراق شده صورت و دهان و اداهایی تماشاچی را بیشتر به یاد شوخی‌هایی شبیه فیلم‌های انیمیشن می‌انداخت.

خنگ و خنگ‌تر در گیشه بسیار موفق بود. فیلم با بودجه شانزده میلیون دلاری ساخته شد و فقط در هفته افتتاحیه‌اش در آمریکا بیش از شانزده میلیون دلار فروخت. کری بیست سال بعد در خنگ و خنگ‌تر ۲ هم بازی کرد که در گیشه اصلا از آن استقبال نشد و شکست خورد.

۴- همیشه بتمن / Batman Forever (سال ۱۹۹۵)

جیم کری در چهارمین فیلم از سری فیلم‌های بتمن با نیکول کیدمن و برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد تامی لی جونز هم‌بازی شد. جونز سال قبل برای بازی در فراری برنده جایزه اسکار شده بود و حسابی جلوی چشم بود. او در همیشه بتمن با قبول بازی در یک نقش منفی طرفداران میانسالش را به سینماها می‌کشاند.

همیشه بتمن در گیشه به لطف حرکات دیوانه‌وار جیم کری و طرفداران نیکول کیدمن تبدیل به یک ماشین تجاری شد. فیلم در بخش‌های فنی مانند صداگذاری و ترکیب و طراحی صدا نامزد اسکار شد. فیلم‌های جیم کری معمولا در همین بخش‌های فنی نامزد اسکار می‌شدند و آکادمی هیچ وقت خود جیم گری و توانایی‌هایش را به‌عنوان یک بازیگر کمدی جدی نگرفت.

۵- نمایش ترومن / The Truman Show (سال ۱۹۹۸)

وقتی «نمایش ترومن» در سینماهای آمریکا و بعد جهان اکران شد، هر کسی که به تماشای این فیلم می‌نشست، در پایان بهت‌زده سالن سینما را ترک می‌کرد. بی‌اغراق می‌شود گفت فیلمنامه این فیلم و نگاهش به موضوعی به نام هویت، انقلابی در سینمای معاصر به پا کرد.

«نمایش ترومن» به لطف نبوغ فیلمنامه‌نویسش اندرو نیکول، کارگردانی پیتر ویر و بازی جیم کری یکی از به‌ یادماندنی‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما است. کری توانست در این فیلم از آن سبک بازیگری طنزش فاصله بگیرد و توانایی‌هایش را به‌عنوان یک بازیگر همه فن حریف نشان دهد. کری جایزه گلدن گلوب را برای بازی در «نمایش ترومن» به خانه برد. اما سهم این فیلم از اسکار آن سال سه نامزدی بهترین فیلمنامه، کارگردانی و نقش مکمل بود.

۶- مردی روی ماه / Man on the Moon (سال ۱۹۹۹)

وقتی میلوش فورمن با دو اسکار کارگردانی در کارنامه برای فیلم‌های دیوانه از قفس پرید و آمادئوس برای نقش اول فیلمش سراغ جیم کری رفت، دیگر کری به‌عنوان یک بازیگر کاربلد جایگاهش را در سینمای هالیوود و جهان تثبیت کرده بود. فورمن برای بازی در نقش کمدینی بسیار دیوانه‌تر از کری سراغ او رفت.

مردی روی ماه داستان زندگی اندی کافمن کمدین مشهور آمریکایی است که از کودکی تا دوران شهرتش را روایت می‌کند. جیم کری برای بازی در این نقش باید بسیار دیوانه‌تر از خودش می‌بود و برای همین هم به معنای واقعی پدر خودش و همه عوامل فیلم در پشت دوربین و جلوی دوربین را درآورد تا بتواند یک اندی کافمن باورپذیر را بازی کند. او برای بازی در این نقش دومین جایزه گلدن گلوبش را به خانه برد.

۷- درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش / Eternal Sunshine of the Spotless Mind (سال ۲۰۰۴)

درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش یکی از بیمارگونه‌ترین عاشقانه‌های تاریخ سینما است. از آن فیلم‌هایی که بعد از چند بار تماشا همچنان به اندازه اولین بار می‌تواند حال تماشاچی‌اش را دگرگون کند. فیلمی سرگیجه‌آور درباره عشق، اثرگذاری خاطره در زندگی روزمره و البته سینما.

درخشش ابدی… بیشتر از هرچیز مدیون نبوغ فیلمنامه‌نویسش چارلی کافمن است. او در آن سال اسکار بهترین فیلمنامه اریژینال را از آن خود کرد. در این فیلم دیوانگی جیم کری به نقش مقابلش کیت وینسلت هم سرایت کرد و باعث شد هر دو یکی از بهترین بازی‌های کارنامه‌شان را انجام دهند. وینسلت برای بازی در نقش دختر موآبی این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

۸- سرود کریسمس / A Chritmas Carol (سال ۲۰۰۹)

رابرت زمه‌کیس برای اولین تجربه کارگردانی فیلم داستانی انیمیشنش سراغ جیم کری رفت. او اسکروج را از روی حرکات و فانتزی همیشگی جیم کری شخصیت‌پردازی کرد تا سرود کریسمس در سومین اقتباس کمپانی دیزنی صاحب یک اسکروج متفاوت باشد.

جیم کری به‌جای تمام اسکروج‌های سرود کریسمس از روح اسکروج گرفته تا کودکی و نوجوانی‌اش، صحبت کرد. این فیلم یک ماه قبل از کریسمس اکران شد و در هفته افتتاحیه‌اش در آمریکا با فروش پایین سی میلیون دلاری بسیار کمتر از حدی بود که کمپانی دیزنی انتظارش را می‌کشید. احتمالا تماشاگران دیگر میراث چارلز دیکنز را فراموش کرده بودند و نام جیم کری و کارگردان فارست گامپ هم باعث نشد تا پایشان در حد انتظار به سینما باز شود. جیم کری اما این فیلم را یک تجربه تمام‌عیار فانتزی از آن نوعی که همیشه طرفدارش بوده، توصیف کرد.

۹- پنگوئن‌های آقای پاپر / Mr. Popper’s Penguins (سال ۲۰۱۱)

یک کمدی خانوادگی که منتقدها و تماشاگران از آن استقبال خوبی کردند. حالا بعد از مدت‌ها جیم کری سال‌های گذشته با همان ادا و اطوارهایش به سینماها بازگشته بود. هرچند منتقدها معتقد بودند کری از دوران بازیگری فوق‌العاده‌اش فاصله گرفته، اما در نهایت آنها پنگوئن‌های آقای پاپر را اثری سرگرم‌کننده می‌دانستند.

کری توانست یک بار دیگر با استفاده از توانایی‌های شخصی، شخصیت یک پدر بی‌اعصاب و سرشلوغ را که یکباره شش بچه پنگوئن سرش هوار می‌شوند، خیلی بی‌نقص بازی کند. در بیشتر صحنه‌های فیلم پنگوئن‌ها به وسیله جلوه‌های ویژه و انیمیشنی ساخته شده بودند. اما مارک واترز ترجیح داد در بعضی از نماها پنگوئن‌های تربیت‌شده استفاده کند. بازی کری در این فیلم این‌قدر باورپذیر است که نمی‌شود تشخیص داد در کدام نماها پنگوئن‌ها واقعی و در کدام نماها انیمیشن است.

۱۰- کیدینگ / Kidding (سال ۲۰۱۸)

کیدینگ دومین سریال تلویزیونی است که جیم کری اخیرا در آن بازی کرده است. او که یک دوره طولانی افسردگی شدید را پشت سر گذاشته حالا در ۵۶سالگی با چین و چروک‌هایی در صورتش به سراغ بازی در یک سریال فانتزی با هم‌بازی‌های انیمیشن و عروسکی رفته است.

جیم کری نقش مردی به نام جف را بازی می‌کند که یکی از اسطوره‌های دنیای کودکان در تلویزیون شده است. او که همه را می‌خنداند و برای همه مشکلات راه حل عاقلانه‌ای داشت، حالا در زندگی خانوادگی‌اش دچار مشکل شده و مستأصل نمی‌داند که چه کار کند. شاید این تصویر خود واقعی کری در سال‌های اخیر باشد که به‌عنوان جف در کیدینگ خودش را نشان می‌دهد. مردی سرخوش که همه را می‌خنداند اما در زندگی شخصی‌اش به ندرت لبخند می‌زند.

[ایثار قنواتی / همشهری ۲۴]

 

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*