مصاحبه‌های بازیگران
رضا عطاران / راحت بگیر و بی‌خیال باش

برنامه‌ای ندارم: جوری می‌گویند از تلویزیون فاصله گرفته‌ام که انگار با نقشه بوده. اصلا این جوری نیست؛ اصلا شاید سال دیگر رفتم تئاتر ولی الان نمی‌دانم که چه کار کنم و بعدا چه اتفاقی می‌افتد. منظور نهایی من این است که من در کار هنری هیچ کاری را با برنامه از الان برای سه سال بعد انجام نمی‌دهم. این چیز بدی است، نمی‌گویم چیز خوبی است. خیلی‌ها برای خودشان برنامه‌ریزی دارند. ممکن است از یک کاری خوشم بیاید که خیلی‌ها دوست نداشته باشند ولی من دوست داشته باشم که تجربه‌اش کنم. بنابراین نه برای این کارهایی که تا الان انجام دادم از سال‌های قبل برنامه داشتم و نه برای بعدم برنامه‌ریزی کرده‌ام. این‌قدر آدم متفکری نیستم که بنشینم فکر کنم و برنامه‌ریزی کنم که در آینده چه کارهایی قرار است انجام بدهم. (بهمن ۱۳۹۰)

رضا-عطاران

شرایط این روزها: همه از هم دلخوری دارند و همه چشم‌ها به گوشی‌هاست که اگر از حرفی خوشمان نیامد جواب دندان‌شکن نثار طرف کنیم که ختم کلام باشد و همه آفرین بگویند که خوب جوابش را دادی. زمانی که از این خبرها نبود به‌خاطر حرف‌هایی که محض شوخی گفته بودم، چندین ماه زمین و زمان می‌لرزید، حالا که همه افتاده‌اند به جان هم، ترس از گفتن چیزی که شاید به کسی با جایی بربخورد و باز همه چیز به هم بریزد، مانع گفتن می‌شود.

سخت‌ترین کار زندگی‌ام: یکی از سخت‌ترین کارها فکر کردن به این نکته است که حالا کار بعدی چه باید باشد؟ کجا باید باشد؟ و خلاصه چه اتفاقی باید بیفتد که ما ضربه نخوریم.

خوش‌قولی: همه این تعریف‌های مثبتی که از من می‌شنوید در نتیجه علاقه من به کار است، چون کار را دوست دارم بنابراین خوش‌قول هستم و اگر ساعت چهار صبح هم از من بخواهند می‌روم سر کار، البته گاهی وقت‌ها هم یک بدجنسی‌هایی هم می‌کنم و مثلا دیر می‌روم. (دی‌ماه ۱۳۹۶)

فکر می‌کردم دراکولا ۱۰ میلیارد بفروشد

بهرام رادان / کناره‌گیری از سنتوری ۲

سنتوری یک استثنا: سنتوری استثنا بود، که یکی از دلایل استثنا شدنش هم بحث توقیف آن دو روز قبل از نمایش عمومی بود. آن فیلم واقعا به‌یادماندنی شد. همیشه نمی‌شود با این چوب آدم‌ها را زد که مثلا بگویی چرا فلان موفقیتت تکرار نشد. شاید من بعد از سنتوری کار شاخص دیگری نداشته باشم، اما شما بگویید چه کسی کار شاخص کرده. مثال بزنید که فلانی این کار را انجام داده و هم‌اندازه سنتوری توست.

 یک سری اتفاقات بعضی اوقات می‌افتد که روی کاغذ درست نیست ولی در اجرا درست می‌شود یا برعکس، روی کاغذ درست است ولی در اجرا غلط می‌شود. کی فکر می‌کرد سریال «شهرزاد» تا این حد در بین مردم بگیرد. (اسفند ۹۵)

بهرام-رادان-سنتوری

کناره‌گیری از سنتوری ۲: وقتی دیدم افرادی که در تیم جدید ساخت این فیلم قرار گرفته‌اند، دارند از هم پاشیده می‌شوند، تصمیم گرفتم کناره‌گیری کنم. ابتدا این موضوع را به شخص آقای مهرجویی طی یک نامه اعلام کردم اما باز هم دیدم در فضای مجازی حرف و حدیث‌های متفاوتی درباره این موضوع مطرح شد که بعد از صحبت‌های محمدرضا شریفی‌نیا درباره این فیلم، نظرم را علنی کردم. (دی‌ماه ۱۳۹۶)

شهاب حسینی / بازیگری رؤیا نیست

بازدهی مناسب: من هیچ وقت خودم را بستانکار زندگی نمی‌دانستم و همیشه دلم خواسته از موقعیت‌هایی که برحسب چرخش ابر و باد و مه و خورشید و فلک بر سر راهم قرار گرفته، استفاده درستی کنم و بازدهی مناسبی داشته باشم.

تخصص: بازیگری یک تخصص است. من با رؤیا بودن بازیگری و تصور سینما به‌عنوان سرزمین آرزوها اصلا موافق نیستم. بازیگری هم یک شغل است، یک فن، یک تخصص. یک رشته از هنر است که قابل تحصیل و پیگیری است.

شهاب-حسینی

لبه شمشیر: محبوبیت و منفوریت در سینما دو لبه یک شمشیر است. من اسم محبوبیت را «مقبولیت» می‌گذارم. شما از هر وسیله‌ای که در زندگیتان استفاده کنید، در صورتی که آن وسیله کارآیی لازم را برای شما داشته باشد، از نظر شما مقبول است؛ حالا اگر این وسیله طی ۱۵ سال همچنان همان کارآیی را داشته باشد، تبدیل به یک وسیله محبوب می‌شود. پس مقبولیت پیشگام محبوبیت است. (آذرماه ۱۳۹۰)

غایت حس و سلیقه و عشق من،‌ فیلم «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» است

محسن تنابنده / ملس بودن بهتر از شیرینی و تلخی است

محسن-طنابنده

تو بساز ببینیم چه می‌سازی: آنها که گردن‌کلفتی می‌کنند بگویند چه ساخته‌اند که اندازه «پایتخت» تداوم و مخاطب داشته باشد. گردن ما از مو باریک‌تر؛ این همه کارگردان سینما و تلویزیون کار می‌سازند مگر ما کاری به کار کسی داریم؟ شما هم کار خوب بسازید. بدترین کار این است که به وقت پاتیل‌های روشنفکری دور میز می‌نشینند و همه چیز را نقد می‌کنند بعد می‌گویند این نباشد آن نباشد. خب شما بساز و کار خوب را انجام بده. (فروردین ۱۳۹۷)

پایتخت چیزی را به من مدیون نیست

بهنوش طباطبایی / بازیگر حرفه‌ای، حرفه‌ای هم ورزش می‌کند

آمادگی جسمانی: داشتن آمادگی جسمانی در ایفای همه نقش‌ها کمک کننده است به دلیل آن که بازیگر با کار کردن روی بدن خود می‌تواند به یک فرم بهتر و درست‌تری از فیزیک خود برسد و آن وقت دیگر حتی راه رفتن و ایستادنش در قاب دوربین یا روی صحنه درست است. با ورزش توانایی و انعطاف‌پذیری بدن بازیگر بالا می‌رود و می‌تواند در نقش‌های متفاوت قالب‌های متفاوتی را به خود بگیرد.

بهنوش-طباطبایی

وظیفه اجتماعی: وقتی در فضای مجازی دنبال‌کننده دارم، پس باید همان‌طور که رفتار زیبا و صحیح و کتاب خواندن و مطالعه یا دیدن یک فیلم با نمایش را پیشنهاد می‌دهم همان‌طور هم به‌دلیل وظیفه اجتماعی خود رفتار زیبای ورزش کردن را نشان دهم که حتما نتیجه مثبت اجتماعی دارد. شاید با دیدن ورزش کردن من حتی برای یک نفر ایجاد انگیزه کنم. (تیرماه ۱۳۹۷)

پرویز پرستویی / دوست ندارم گریه کنم

پرویز-پرستویی

تغییر فضای کمدی: من اصلا دلم نمی‌خواهد گریه کنم. بالاخره برای من هم به‌عنوان بازیگر جذاب نیست که دائم در هر فیلمی گریه کنم. اگر نقدی راجع به این شده، من می‌پذیرم. اما من مرده‌شور نیستم. این‌طور نیست که به من گفته باشند گریه کن و من گریه کنم. موقعیت آن آدم ایجاب می‌کرده. (فروردین ۱۳۹۵)

[نقل قول‌ها از مصاحبه‌ با همشهری جوان]

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام