محمدهادی رضوی سرمایه‌گذار سریال شهرزاد

آی سینما / علی مصلح حیدرزاده – اعداد و ارقامی که در اولین جلسه دادگاه محمدهادی رضوی سرمایه‌گذار فصل اول سریال «شهرزاد» از سوی دادستان و قاضی به عنوان مبالغ سوءاستفاده و حیف و میل بیت‌المال و سرمایه مردم اعلام می‌شود، هراس‌انگیز است. همانطور که وقتی ارقام اعلام شده در دادگاه‌های قبلی رسیدگی به اتهامات مدیران بانک سرمایه درباره محمد امامی دیگر سرمایه‌گذار «شهرزاد» و تهیه کننده چندین فیلم سینمایی اعلام می‌شد، دود از سر ما خوانندگان گزارش‌های دادگاه بلند می‌کرد! اما به نظر می‌رسد انکارکنندگان گزاره «سینما به پول کثیف آلوده شده» نه ترسی به جانشان افتاده و نه دودی از سرشان بلند می‌شود. آنها حتی اگر مزه این پول‌های کثیف را نچشیده باشند، از منظر دفاع از تمامیت سینمای ایران و حفظ موجودیت آن به انکار مداوم آویخته‌اند. و این اتفاقا بدترین دفاع از همان موجودیت است. چون خیر و شر را به هم می‌آمیزد و به بهانه مصالح جمعی چشم بر تباهی رخنه‌کرده به درون سینما و ویرانی پایه‌های اعتماد عمومی به آن می‌بندند.

یکی از استدلال‌های انکارکنندگان معضل پول کثیف در سینما یک حکم کلیشه‌ای است که مسأله را به غلط ساده‌سازی می‌کند: «مگر گردش مالی سینمای ایران چقدر است که بخواهد محلی برای پولشویی یا ابهام‌زدایی از سرمایه‌های آلوده باشد؟» پاسخ این مغلطه را سریال مشهور «برکینگ بد» داده است. والتر وایت برای شستن پول‌های حاصل از تولید و فروش مواد مخدری که خودش می‌سازد، یک کارواش می‌خرد. ابتدا این سؤال پیش می‌آید که مگر یک کارواش چقدر درآمد و گردش مالی دارد که بتواند رد میلیون‌ها دلار پول کثیف مواد مخدر را بپوشاند؟ بعد پاسخ به تدریج روشن می‌شود: کارواش نمونه یک کسب و کار مشروع و بی‌دردسر است که کسی به آن شک نمی‌کند و البته در یک روند تدریجی و مداوم برای پولشویی مناسب است.

سینما و شبکه نمایش خانگی برای تعدادی از غارتگران بیت‌المال و اختلاسگران و آقازاده‌ها و دامادها و رانت‌خواران و دریافت‌کنندگان وام‌های میلیاردی که مانند خون‌آشام‌های حریص در حال مکیدن و خشک کردن شریان‌های حیاتی اقتصاد کشور هستند، نقش همان کارواش «برکینگ بد» را داشته؛ یک کسب و کار مشروع که حتی مُهر «کار فرهنگی» خورده، از مالیات معاف است، حیثیت و شهرت رسانه‌ای هم می‌آورد و از همه مهم‌تر کسی به آن شک نداشته است.

مطلب مرتبط:

سوپراستارهای «شهرزاد» چقدر دستمزد گرفتند؟

حالا که کارواش لو رفته و بوی تعفن فساد بدجوری بلند شده، عده‌ای از سینماگر و فعال صنفی تا مدیر دولتی و… همچنان برای این بیماری نسخه انکار می‌پیچند و به خیال خود مشغول دفاع از «کیان سینما» هستند. تکلیف برخورداران از این پول‌ها با قراردادهای چرب دستمزد که روشن است، اما در حالی که این کارواش دونبش سینما برای آن ابردزدها فقط یکی از دکان‌های ردگم‌کنی بوده، عده‌ای دیگر که لزوما طعم این پول‌ها را نچشیده‌اند از سر مصلحت یا خوش‌بینی هنوز سعی می‌کنند این رد افشاشده را بپوشانند، مبادا اعتبار شغلی‌شان به عنوان سینماگر یا مدیر به خطر بیفتد. بهترین توصیه به این دوستان تماشای «برکینگ بد» است!

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام