دیالوگی که در سریال «بانوی عمارت» جنجال به پا کرد

ضرب‌المثل «زبون خر رو خلج می‌دونه» که شخصیت «افسرالملوک» در قسمتی از سریال «بانوی عمارت» بر زبان آورد، جنجالی شده است. منتقدان معتقدند این دیالوگ، توهین به قومی به نام «خلج» است که ظاهرا ریشه ترک دارند. عذرخواهی اینستاگرامی احسان جوانمرد، نویسنده سریال هم گویا نتوانسته پایانی باشد بر این ماجرا و واکنش‌ها و اعتراضات همچنان ادامه دارد.  جوانمرد در پست اینستاگرامی خود که حالا حذف یا بایگانی شده، درباره این موضوع نوشته بود:

«علیرغم دقت و وسواس زیادی که همیشه هنگام نوشتن دیالوگ ها دارم متاسفانه در سطری از دیالوگ های قسمت بیست و دوم سریال بانوی عمارت ناخواسته با استفاده از یک ضرب المثل موجبات رنجش گروهی از هموطنان عزیز خلج تبارمان را فراهم کردم. عمق اندوه حاصل از این خطا را درک می کنم و بدینوسیله از محضر مردم شریف این تبار باستانی درخواست عفو و اغماض دارم و امیدوارم اگر کدورتی حاصل شده بزرگوارانه بر من ببخشایند. در زمان نگارش به معنای ظاهری این ضرب المثل اکتفا کردم و خب تمام مسئولیت این خطا بر عهده شخص من است. متن ضرب المثل را تعمدا در این یادداشت ننوشتم که خود این عذرخواهی ناخواسته وسیله تکرار خطا نشود. حالا که با این خطای سهوی با نام و نشان این قوم اصیل ایرانی آشنا شدم امیدوارم توفیق داشته باشم تا در قصه ای دیگر به شکلی درخور جبران مافات کنم. آفرین بر نظر پاک خطاپوشتان و ممنونم از سعه صدری که به خرج داده و می دهید.»

پنج سال پیش از این، در سریال تاریخی «سرزمین کهن» هم دیالوگ یکی از شخصیت‌ها جنجال‌ساز شده و اعتراض هموطنان بختیاری را در پی داشته بود که البته در آن مورد، شدت اعتراضات به اندازه‌ای بود که پخش سریال در همان قسمت‌های آغازین متوقف شد و تلاش‌هایی که برای از سرگیری نمایش این سریال در مقاطع مختلف صورت گرفت هم تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

عذرخواهی احسان جوانمرد بابت دیالوگ جنجالی سریال بانوی عمارت

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هفتستان در اینستاگرام