بازیگران ورزشکار و ورزشکاران بازیگر امیر جدیدی تنیس

بازیگرانی که به شکل جدی در یک رشته ورزشی فعالیت داشته یا دارند

ورزشگر

در بین بازیگران سینما، تعداد تقریبا قابل قبولی هستند که به شکل جدی و نه حرفه‌ای یک رشته ورزشی را پیگیری کرده‌اند و تا حد استادی هم در آن جلو رفته‌اند اما نه به شکل حرفه‌ای که از آن کسب درآمد کنند و در سطح قهرمانی در آن جلو بروند. البته که بعضی از آنها از جمله امیر جدیدی به‌عنوان مربی حرفه‌ای مشغول به کار است با سعید راد که در رشته بولینگ به قهرمانی رسید. در این جا هفت بازیگر شاخص را انتخاب کردیم که به شکل جدی در یک رشته ورزشی دستی بر آتش دارند.

سعید راد / بولینگ

سعید راد از بولینگ‌بازهای حرفه‌ای است، او هم به مانند امیر جدیدی به نوعی ورزشکار بودنش در ورودش به سینما نقش داشته، البته نه به شکل مستقیم. او در مجموعه بولینگ عبده سابق و شهید چمران فعلی به شکل حرفه‌ای بولینگ کار می‌کرد و اتفاقا تا سطح قهرمانی هم در این رشته جلو رفت. در همان سال‌ها امیر نادری که در تدارک ساخت فیلم اولش «خداحافظ رفیق» بود، گذرش به مجموعه بولینگ عبده می‌افتد و آن جا با سعید راد آشنا می‌شود. رفاقت آنها از همان جا شکل می‌گیرد و امیر نادری حس می‌کند که راد با توجه به فیزیک بدنی و… انتخاب مناسبی برای یکی از نقش‌های اصلی فیلمش است. سعید راد به این ترتیب مسیرش به سمت سینما کج می‌شود.

هدیه تهرانی تایچی

هدیه تهرانی / تایچی

چند سال پیش خبری در رسانه‌ها منتشر شد که هدیه تهرانی با حکمی از طرف علیرضا خسروی، به‌عنوان نایب رئیس کمیته تایچی چوان فدراسیون ووشو انتخاب شده. بله خبر خیلی زود همه جا پر شد و خیلی‌ها از همان زمان متوجه شدند خانم سوپراستار یک تایچی‌کار حرفه‌ای است و برای خودش جایگاه و اعتباری درست و حسابی هم در این عرصه دارد.

او به شکل حرفه‌ای مشغول تدریس این ورزش چینی است. گفته می‌شود تایچی که به نوعی زیرمجموعه ووشو محسوب می‌شود، یکی از محبوب‌ترین و زیباترین هنرهای رزمی در کشور چین است و سوپراستار ما در آن حسابی استاد است.

از هدیه تهرانی دو فریم عکس که در حال انجام این رشته ورزشی است، در سایت‌ها منتشر شد که تا همین الان هم جزو پرداونلودترین عکس‌های این بازیگر است.

جمشید هاشم‌پور / رزمی

با وجود سن و سال بالایش همچنان به شکل روتین ورزش می‌کند و بدنش، آماده است. او از دوران جوانی ورزش رزمی را دنبال می‌کرد و به قول خودش بیشتر وقتش را در باشگاه می‌گذراند. در خیلی از فیلم‌های دوران جوانی او می‌توانید نشانه‌های آمادگی بدنی و تسلطش روی فنون رزمی را ببینید.

سکانس‌های ورزش کردن او در فیلم تاراج را یک بار دیگر ببینید؛ کاملا دستتان می‌آید که استاد یک ورزشکار کاملا حرفه‌ای است. یکی از عوامل پشت صحنه فیلم باشگاه سری تعریف می‌کرد که جمشید هاشم‌پور در طول مدتی که در ناو حضور داشتیم هم ورزش صبحگاهی و حرفه‌ای‌اش ترک نمی‌شد و هر روز صبح روی عرشه می‌رفت و حدود یک ساعت ورزش می‌کرد.

محمدرضا گلزار / بدنسازی

بازیگرهایی که در رشته بدنسازی فعالیت دارند، زیاد هستند، اما این که چرا از بین آنها محمدرضا گلزار را انتخاب کردیم به این خاطر است که او در برهه‌ای به‌عنوان مربی بدنساز تیم والیبال ارتعاشات صنعتی با این تیم قرارداد امضا کرد و حدود یک فصل با این تیم همکاری کرد.

به هرحال انتخاب او توسط یک تیم حرفه‌ای باشگاهی به‌عنوان بدنساز دلیل محکمی است که نشان می‌دهد او به نسبت به بقیه حرفه‌ای تر این رشته را دنبال می‌کند، هرچند خیلی‌ها معتقدند انتخاب گلزار نه به واسطه حرفه‌ای بودنش که به خاطر ایجاد یک جو تبلیغاتی بوده بین آنهایی که بدنسازی کار می‌کنند.

گلزار البته والیبالیست خوبی هم است و مدتی هم کاپیتان تیم والیبال هنرمندان بود.

محمدرضا فروتن / سوارکاری

محمدرضا فروتن هم جزو بازیگرانی است که نه به شکل حرفه‌ای اما خیلی جدی و به شکل روتین ورزش می‌کنند. او علاقه شدیدی به سوارکاری دارد و همیشه، یک تایم مشخصی را برای انجام این ورزش اختصاص می‌دهد. او اسب گرانقیمت و اصیلی دارد که نامش «دیرباز» است. با وجود تبحر فروتن در عرصه سوارکاری، هنوز او را در سینما و حتی تلویزیون در نقشی که نیاز به سوارکاری داشته باشد، ندیده‌ایم.

علیرام نورایی / پارکور

از پارکورکارهای حرفه‌ای است، خودش مدعی است جزو کسانی است که به اتفاق دوستانش این ورزش را به شکل حرفه‌ای ثبت کرده‌اند. حالا به ادعایش کاری نداریم اما علیرام دربین پارکورکارها جایگاه ویژه‌ای دارد. در مسابقات سالانه این رشته ورزشی او یکی از ارکان اصلی برگزاری مسابقات است و غالبا به‌عنوان داور هم در این مسابقات حاضر می‌شود.

علیرام گوشه‌ای از تبحر خود در این رشته ورزشی را در فیلم «قلاده‌های طلا» در صحنه‌های تعقیب و گریز نشان داد. او مدتی پیش در حین انجام این ورزش دچار آسیب‌دیدگی شد و همین موجب شد که فعالیتش در این عرصه کمتر از قبل شود. علیرام نورایی البته به غیر از پارکور، در بسکتبال هم دستی بر آتش دارد. او در دوران دبیرستان این رشته ورزشی را خیلی جدی دنبال می‌کرد.

امیر جدیدی / تنیس

امیر جدیدی مربی حرفه‌ای تنیس است و اصلا به شکلی غیرمستقیم و شاید هم مستقیم همین ورزش تنیس شرایط حضورش در سینما را مهیا کرد. داستان از این قرار است که امیر مربی هومن سیدی بوده و دوستی‌شان هم از همان جا شکل گرفت. قرار بود هومن فیلم آفریقا را به‌عنوان اولین تجربه‌اش جلوی دوربین ببرد، او که امیر را مدت‌ها زیر نظر گرفته بود، تصمیم می‌گیرد که یکی از نقش‌های اصلی فیلمش را به مربی تنیسش بدهد. یک کشف تازه که از همان فیلم اول میخش را محکم می‌کوبد.

البته سیدی در ادامه مسیرش در فیلمسازی نشان داد که استعداد عجیبی در کشف بازیگران نوظهور دارد. امیر جدیدی مسیرش را به این ترتیب در سینما شروع کرد تا این که سال گذشته به سیمرغ بلورین هم رسید.

بازیگرانی که وزن و هیکلشان نشان نمی‌دهد که ورزشی را به شکل جدی دنبال می‌کنند

هیکلی‌های ورزشکار

خیلی از فوتبالیست‌ها بلافاصله بعد از این که فوتبال را کنار می‌گذارند، اضافه‌وزن سراغشان می‌آید، بعضی از آنها چنان شکمی برای خودشان می‌سازند که اگر یکی آنها را نشناسد، به مخیله‌اش هم خطور نمی‌کند این فرد با این حجم از شکم، روزگاری فوتبالیست حرفه‌ای هم بوده. حکایت رامبد جوان، مهران مدیری و البته مهران غفوریان هم از این دست است. آنها روزگاری به شکل خیلی جدی ورزش می‌کردند، آن هم در رشته‌های رزمی اما الان اگر یکی آنها را ببیند یک درصد هم احتمال نمی‌دهد که آنها روزگاری می‌توانستند فن رزمی اجرا کنند.

رامبد جوان

رامبد جوان یک کاراته‌کای حرفه‌ای است و کمربند مشکی دارد، تا دان دو هم بالا رفته. البته الان وقتی کسی او را با این حجم از شکم می‌بیند، باورش نمی‌شود که رامید روزی به شکل حرفه‌ای ورزش می‌کرده و بدن ورزیده‌ای هم داشته. او الان یکی دو سالی است که خیلی چاق شده، حتی در فصل اول خندوانه هم که هنوز وزنش زیاد بالا نرفته بود، آمادگی بدنی بالایی داشت. عکس معروف او در پشت صحنه فصل اول خندوانه که روی هوا پریده و ۱۸۰ درجه زده، خودش گویای همه چیز است.

مهران مدیری

مهران مدیری یک بیلیاردباز حرفه‌ای است. اصلا حجم حرفه‌ای بودنش آنقدر بالاست که مدتی پیش به شکل افتخاری به عضویت فدراسیون این ورزش درآمد. البته که بیلیارد نیازی به آمادگی بدنی چندانی ندارد و اضافه‌وزن مدیری زیاد در این ورزش دست و پا گیرش نیست اما مدیری علاوه بر بیلیارد در رشته ووشو هم دستی بر آتش دارد. او در دوران جوانی تا مراحل بالای این رشته جلو رفته و هنوز هم برای تمرین دست به شمشیر می‌شود.

مهران غفوریان کاراته

مهران غفوریان

یکی دیگر از رزمی‌کارهای چاقالو، مهران غفوریان است. مهران هم تا مدارج بالای رشته کاراته را ادامه داده و در این عرصه به کمربند مشکی هم رسیده است. البته او همیشه به لحاظ جسمانی همین وضعیت را با کمی بالا و پایین داشته اما با این حال به دلیل علاقه‌اش به این رشته ورزشی توانسته خودش را به مدارج بالا برساند. کیوکوشین شاخه تخصصی او در رشته کاراته است. غفوریان در این باره گفتگوی مفصلی با مجله تخصصی رزم آور انجام داده و از علائقش گفته است.

مروری بر حضور ستاره‌های بزرگ فوتبال ایران که راهشان به سمت سینما کج شد

آکتورهای پرسپولیسی

در این سال‌ها فوتبالیست‌های زیادی وارد سینما شدند، خیلی از ستاره‌های مستطیل سبز که در سینما نتواستند در نهایت به موفقیت برسند. البته در این میان پژمان جمشیدی یک استثناست که موفق شد خودش را در بازیگری تثبت کند و بماند.

عزیز اصلی

روی سکوها طرفداران سینه‌چاکی داشت، به واسطه همین محبوبیت هم خیلی زود به سمت سینما کشیده شد و در سال ۴۵ اولین بازی خود در سینما را تجربه کرد. این فیلم «مأمور دوجانبه» نام داشت. او در همان سال در دو فیلم دیگر به نام‌های «خداحافظ تهران» و «بی عشق هرگز» هم بازی کرد. سال ۴۶ همه تمرکزش را معطوف به فوتبال کرد، اما یک سال بعد یعنی در سال ۴۷ در فیلم‌های «کشتی نوح»، «تونل»، «پنجه آهنین» و«پلی به سوی بهشت» ایفای نقش کرد تا تلافی یک سال غیبتش را دربیاورد. اصلی در سال ۵۰ با بازی در فیلم «فاتحین صحرا» به کار بازیگری خود پایان داد.

مهراب شاهرخی

عمومهراب معروف پرسپولیسی‌ها در سال ۱۳۵۵ گذرش به سینما افتاد. او در این سال جلوی دوربین یکی از کارگردانان پرطرفدار آن سال‌ها یعنی «فرزان دلجو» رفت؛ کارگردانی که به واسطه ساخت فیلم‌های سیاه و غمگنانه‌اش حسابی در آن سال‌ها مشهور شده بود و بین جوان‌های آن دهه طرفدار داشت. دلجو که اغلب نقش‌های اصلی فیلمش را خودش بازی می‌کرد، در این فیلم هم نقش اصلی کار را بر عهده گرفت و نقش مقابل خودش را به عمو مهراب داد؛ کاراکتری به نام «اسی» که اواسط فیلم به دلیل بیماری می‌میرد. سکانس مرگ اسی یکی از پرسوز و گدازترین سکانس‌های این فیلم است.

احمئرضا عابدزاده فیلم سینمایی ازدواج غیابی

احمدرضا عابدزاده

یکی از پرپیشنهادترین فوتبالیست‌های نسل معروف به ۹۸ عابدزاده بود که در نهایت به پیشنهاد کاظم معصومی جواب مثبت داد. عابدزاده با همان روحیه یاغی‌گری فوتبالش پا به عرصه سینما گذاشت و همین موجب شد تا فیلم سرنوشت نافرجامی داشته باشد. درگیری‌های عابدزاده با کارگردان و تهیه‌کننده و رفتارش در زمان فیلمبرداری خیلی زود «ازدواج غیابی» را وارد حاشیه کرد، تا جایی که روند تولید به دلیل کناره‌گیری عابدزاده متوقف شد و در نهایت بعد از مدتی تعطیلی کارگردان مجبور شد بدون حضور او فیلمش را به سرانجام برساند.

علی انصاریان

یکی دیگر از پرسپولیسی‌هایی که وارد عرصه بازیگری شد؛ علی در دورانی که فوتبال بازی می‌کرد، در یکی دو سریال در نقش خودش حاضر شد که همان جا نشان داد علاقه زیادی به بازیگری دارد. او بعد از خداحافظی از فوتبال به شکل جدی پیگیر بازیگری شد. انصاریان البته به‌عنوان تهیه‌کننده وارد این عرصه شد، اما به خاطر همان علاقه‌اش در فیلمی که تهیه‌اش را بر عهده داشت، بازی هم کرد؛ روندی که تداوم پیدا کرد. انصاریان البته بیشتر فعالیتش در حوزه بازیگری معطوف به بازی در فیلم‌های ویدیویی است و تا الان در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی حضور چشمگیری نداشته و نقش‌هایش خیلی کوتاه یا کم‌اثر بوده است.

پژمان جمشیدی

او حالا به جرأت یکی از بازیگران صاحب گیشه است. فیلم‌هایش اغلب با اقبال خوب مخاطبان روبه‌رو می‌شود و به همین دلیل از بازیگران سرشلوغ این روزهای سینمای ماست.

پژمان قبل از اینکه در سریال سروش صحت بازی کند، یکی دو حضور جسته و گریخته جلوی دوربین داشت، اما استعدادش توسط پیمان قاسمخانی و سروش صحت کشف شد. البته بعد از حضور موفقش در سریال «پژمان» خیلی‌ها گفتند چون او به نوعی نقش خودش را بازی کرده این درخشش جرقه است و تداومی نخواهد داشت. اما پژمان مسیری را که شروع کرده بود خیلی جدی و با پشتکار ادامه داد و حتی به خودش جرأت داد که روی صحنه تئاتر هم محک بخورد.

جدیت و تلاش او در این عرصه موجب شد تا بعد از گذشت ۶-۵ سال به بازیگری قابل اتکا تبدیل شود و به تنهایی به ناکامی فوتبالیست‌ها در عرصه سینما و بازیگری پایان دهد. پژمان سال گذشته برای بازی در فیلم «سوء تفاهم» نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل هم شد. کدام پیشرفت و موفقیت بهتر از این؟

کشتی‌گیران حرفه‌ای که از دنیای قهرمانی وارد سینما شدند

طلایه‌داران

در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ که کشتی ایران در مسابقات جهانی و المپیک یکه‌تازی می‌کرد، قهرمانان این رشته محبوبیت زیادی بین مردم به دست آورده بودند، از همین رو سینمای تجاری برای جذب هواداران آنها به سالن‌های سینما درصدد جذب آنها برآمدند. از همین رو در این دو دهه نخبه‌های این ورزش جذب سینما شدند. یکی مثل محمدعلی فردین ماندگار شد و به محبوبیتی وصف‌ناشدنی رسید؛ محبوبیتی فراتر از آنچه در ورزش به دست آورده بود اما در عوض قهرمانی مثل امامعلی حبیبی روندی معکوس در پیش گرفت.

محمدعلی فردین کشتی

محمدعلی فردین

سوپراستار بلامنازع سینمای ایران در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ در دوران نوجوانی و جوانی در رشته‌های مختلف ورزشی طبع‌آزمایی کرد تا این که رفت سمت کشتی. فردین کشتی را به شکل حرفه‌ای در باشگاه تهران استارت زد و زیر نظر حبیب‌الله بلور به تیم ملی رسید. او در نهایت توانست مدال نقره جهان را در سال ۱۹۵۴ به دست بیاورد. فردین بنا به دلایلی خیلی زود از دنیای کشتی کناره‌گیری کرد و بعد از آن جذب سینما شد. او در سینما به محبوبیتی رسید که با هیچ متر و اندازه‌ای قابل مقایسه با میزان محبوبیتش در کشتی نیست.

حبیب‌الله بلور

یکی دیگر از کشتی‌گیران بنام که جذب سینما شد. بلور یکی از مربیان نامدار کشتی بود که خیلی از قهرمانان زیر نظر او تربیت شدند و به تیم ملی رسیدند. شادروان تختی، فردین، حسین ملاقاسمی و… تعدادی از شاگردان نامدار بلور هستند. او سال ۱۳۴۶ وارد سینما شد. اولین فیلمش اثری بود به نام «مردی از اصفهان» اثر امیر شروان. حضور او در سینما تا سال ۵۲ ادامه داشت و در این مدت در ۲۲ فیلم سینمایی بازی کرد. آخرین حضور بلور بر پرده سینما در سال ۵۲ و با فیلم «جنگجویان کوچولو» رقم خورد.

امامعلی حبیبی

ببر مازندران اعجوبه کشتی و هزار لقب دیگر که در آن سال‌ها به امامعلی حبیبی داده می‌شد. قهرمان بلامنازعی که تا همین الان رکورددار کسب مدال طلای جهانی و المپیک است. او یک طلای المپیک دارد و سه مدال طلای جهانی. حبیبی در اوج دوران شهرتش به سینما گرایش پیدا کرد اما برخلاف فردین در این عرصه ماندگار نشد. حبیبی کلا در چهار فیلم بازی کرد. اولین فیلمش «ببر مازندران» بود به کارگردانی ساموئل خاچیکیان. بعد از بازی در سه فیلم دیگر عطای سینما را به لقایش بخشید.

[مرجان فاطمی / همشهری جوان]

برچسب ها:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*